Šta je kuperoza?
🕑 4 min čitanjaKuperoza je mnogo više od “kozmetičkog izazova” – prepoznaćete je po crvenilu na licu i ispucalim kapilarima na nosu i obrazima. Poprilično uznemirujući za osobu koja pati od kuperoze, ovi simptomi narušavaju izgled i zahtevaju kompleksniju rutinu nege kože.
Kuperoza kože često je uzrokovana naslednim faktorima kao što su slabo vezivno tkivo i slabi zidovi kapilara. Uglavnom pogađa žene od 30 i više godina, koje će početi da primećuju male krvne sudove što svetlucaju crveno ili plavo kroz epiderm, odnosno površinski sloj kože. Kako sa godinama koža postaje tanja, popucali kapilari su još vidljiviji, a rezultat je nimalo prijatan – trajno crvenilo oko nosa, obraza, vrata i dekoltea. Zbog čega kuperoza nastaje i kako se kuperozna koža neguje pročitajte u nastavku.
Koji su uzroci i simptomi kuperoze?
Kao glavni faktor nastanka kuperoze navodi se genetika. Ukoliko u porodičnoj istoriji postoji predispozicija na slabo vezivno tkivo i slabe kapilare, velike su šanse da će se kod osobe razviti tzv. kuperozna koža. Međutim, nije samo nasledni faktor odlučujući. Ako se izlažete ekstremnim flukutacijama temperature, primera radi, čestim korišćenjem saune ili preterano tople vode, može doći do pucanja kapilara na licu.
Pušenje i prekomerna konzumacija alkohola i kofeina su takođe bitni činioci, kao i izlaganje nezaštićene kože štetnom sunčevom zračenju. Čak i previše začinjena hrana može da izazove razvijanje kuperoze.
Simptomi su i više nego očigledni – kapilari se mogu videti kroz epiderm na nosu i obrazima. Jedan od prepoznatljivih znaka je crvenilo u istom području lica, kao i na vratu i dekolteu. Osoba koja pati od kuperoze imaće neujednačen ten, sklon flekama, kao i izuzetno osetljivu iziritiranu kožu. Nije retkost ni da dođe do isušivanja kože i osećaja zategnutosti lica.
Kako se leči kuperoza i koja je najbolja nega kože?
Osetljivoj kuperoznoj koži je potrebna stabilna i dosledna rutina nege. Bitno je koristiti pažljivo odabrane preparate koji sadrže sastojke za podršku vezivnom tkivu za poboljšan i vidno mirniji ten. Postoje čitave kozmetičke linije proizvoda, posebno dizajniranih za osetljivu kožu koja je sklona crvenilu lica, ispucalim kapilarima i kuperozi. Ako se redovno koristi serum za negu kuperoze zasnovan na snažnoj formuli koja umiruje kožu, rezultati će biti smanjeno crvenilo i manje vidljivi crveni krvni sudovi. Ujedno će koža biti nahranjena i dobro hidrirana.
Možda ćete primetiti da određeni okidači izazivaju rasplamsavanje kuperoze. Izbegavanje ovih pokretača može vam pomoći da smanjite simptome. Crveno vino, začinjena hrana, UV zračenje i alkohol su među uobičajenim faktorima.
U retkim slučajevima, kuperoza se može razviti u rozaceu, stanje koje izaziva hroničnu upalu i jako crvenilo na licu, uključujući čelo i bradu. Rozacea se obično povezuje sa pojavom papula i pastula, a ponekad i sa otokom lica i stvaranjem viška tkiva poput uvećanog nosa. Ako vaša koža pokazuje simptome rozacee, preporučuje se konsultacija sa dermatologom, jer lečenje rozacee može da obuhvata i laserske tretmane.
Generalno, preporučljivo je da se fokusirate na prevenciju što je ranije moguće ako počnete da primećujete znake kuperoze ili kože sklone rozacei. Iako će genetska predispozicija na slabo vezivno tkivo i slabe kapilare uvek ostati, crvenilo i vidljive vene na licu moguće je smanjiti uz pomoć pravih proizvoda i dobre rutine nege kože.
Kuperoza i rozacea: u čemu je zapravo razlika?
Kuperoza je vaskularno stanje koje pogađa i velike i male krvne sudove i pojavljuje se kao lokalizovano crvenilo na određenim područjima. S druge strane, rozacea je povezana sa trajnim crvenilom koje uključuje samo male krvne sudove, kao i osip. Možda se može reći da je rozacea uznapredovala faza kuperoze. Crvene mrlje ponekad mogu biti veoma intenzivne i difuzne, u kombinaciji sa bubuljicama i aknama. Treba napomenuti da rozaceu često prate neprijatni simptomi svraba i peckanja, te da koža ima visok stepen osetljivosti. Kao i u slučaju kuperoze, uzroci rozacee nisu potpuno jasni, ali se smatra da do ovog patološkog stanja kože dolazi usled udruženih činilaca poput genetike, imuniteta i spoljnih uticaja.
Kako se kuperoza leči?
Na kraju, dobro je znati da postoje efikasna rešenja i tretmani koji mogu da pomognu da se simptomi kuperoze ublaže. Među korisnim strategijama je svakako dosledno korišćenje adekvatnih gelova i krema, specijalno formulisanih za tretiranje kuperozne kože. Treba potražiti preparate sa niacinamidom, jer ovaj sastojak pomaže da se smane crvenilo i upale. Postarajte se da koristite kremu za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom, jer UV zraci i te kako mogu pogoršati simptome kuperoze.
Kada topični tretmani ne daju rezultate, vredi razmisliti i o laserskoj terapiji. Vidiljivi kapilari i crvenilo se mogu povući zahvaljujući svetlosnim zracima lasera, koji ciljaju da proširene krvne sudove suze. U dogovoru sa dermatologom i kozmetičkim ekspertom može se uraditi i mikrodermoabrazija. U pitanju je tretman finim kristalima, gde se površinski sloj kože eksfolira (uklone se mrtve ćelije), čime se vidljivost kapialra smanjuje. Ujedno, tekstura kože postaje bolja, jer se na ovaj način obnavlja i podmlađuje.
Kao što je već bilo reči, uvek je bolje izbegavati okidače. Ako znate šta tačno izaziva vašu kuperozu, onda se držite dalje od toga, bez obzira da li je reč o začinjenoj hrani, previše vremena na jakom suncu, alkoholu ili konstantnom stresu.
Rutina nege kuperozne kože lica ne mora biti preterano zahtevna, ali je izvesno da treba biti blaga. Dakle, pored specijalnih krema i seruma, preporučuje se upotreba blagih proizvoda za čišćenje. Kada koristite losione i tonike za umivanje, uverite se da ne sadrže veštačke mirise i alkohol, kao i druge sastojke koji mogu dodatno iziritirati vaše ionako osetljivo lice. Prilikom pranja i umivanja takođe treba izbegavati grubo trljanje i grebanje kože.
Ako sumnjate da imate kuperozu ili ako vaši simptomi postanu teži, važno je posavetovati se s dermatologom. Lekar specijalista može da preporuči tretman koji će vašoj koži najviše odgovarati i najbrže delovati. Uz stručnu pomoć i savete lakše ćete upravljati vašim stanjem i umiriti upaljeno lice.
Da se kuperoza drži pod kontrolom možda će biti potrebno da iskombinujete različite tretmane i promenite neke navike u svom životu. Suština i jeste u tome da pronađete ono što najbolje funkcioniše za vašu kožu i da budete dosledni u svom režimu nege. Vremenom, simptomi će se ublažiti, a vaše lice će povratiti pređašnji sjaj i ton.
Foto:Pexels.com
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0