Štitna žlezda: Problemi i simptomi i kako da ih prepoznate
🕑 4 min čitanjaDa li ste tokom čitavog dana umorni? Ne možete jasno da razmišljate, dobijate na težini, sve vam je teško, kosa vam pojačano opada? Ili se u vašem slučaju dešava suprotno: često ste nervozni i uznemireni, pojačano se znojite? U oba primera krivac bi mogla biti štitna žlezda. Ključno je da simptomi nepravilnog rada štitne žlezde budu prepoznati što pre kako bi se blagovremeno dobila odgovarajuća terapija.
Šta je štitna žlezda?
Reč je o žlezdi prepoznatljivoj po obliku leptira, koja se nalazi u prednjem delu vrata, neposredno ispod grkljana, i pomera se prilikom gutanja. Naziva se još i štitasta ili tiroidna žlezda. Hormoni koje ona luči, tzv. tiroidni hormoni – tetrajodtironin ili tiroksin (T4) i trijodtironin (T3), utiču na rast, razvoj i metabolizam skoro svih tkiva u organizmu i neophodni su za održavanje bazalnog metabolizma. Za pravilno funkcionisanje štitne žlezde važan je mineral jod.
Štitna žlezda: Simptomi kod žena
Procenjuje se da svaka dvadeseta osoba u opštoj populaciji ima neki oblik tiroidnog poremećaja ili oboljenja (izvor), a ovi problemi se pet do sedam puta češće javljaju kod žena nego kod muškaraca. Savremena istraživanja pokazuju da, iako menopauza ne utiče na funkciju štitne žlezde, svaka četvrta žena koja ima simptome menopauze (umor, depresija, promenljivo raspoloženje, poremećaj sna) ima i neki vid poremećaja rada štitne žlezde, zbog čega se sve više ističe značaj kontrolnih pregleda koji uključuju i proveru funkcije štitne žlezde.
Štitna žlezda: Simptomi kod muškaraca
Bolesti štitne žlezde ređe se razvijaju kod muškaraca nego kod žena, ali mnogi simptomi su isti. Međutim, s obzirom na činjenicu da se bolesti štitne žlezde često smatraju „ženskim” oboljenjima, dešava se da kod muškaraca ostanu nedijagnostikovani ili pogrešno dijagnostikovani. Među simptomima koji se javljaju kod muškaraca jeste i gubitak kose u značajnijoj meri nego kod žena, kao i simptomi seksualne disfunkcije. Takođe, kod muškaraca je oboljenje najčešće progresivno, pa je neophodno obaviti ispitivanja ukoliko se prepoznaju simptomi obolele štitne žlezde.
Šta sve treba da znamo o hormonima štitne žlezde, pogledajte u videu ispod:
Evo koji su simptomi oboljenja štitne žlezde zajednički za žene i muškarce, a koji mogu ukazivati na različite poremećaje u njenom radu.
Čvorići na štitnoj žlezdi – simptomi
Čvorići na štitnoj žlezdi (tiroidni nodusi) definišu se kao ograničena promena građe tiroidne žlezde. Oni ne predstavljaju jednu bolest, već su kliničko ispoljavanje velikog broja različitih bolesti štitne žlezde. Osnovni cilj dijagnostike jeste da se razlikuju benigni čvorići od malignih i da se, u slučaju maligne bolesti, izabere najefikasnije operativno i postoperativno lečenje. Iako je većina nodusa u štitnoj žlezdi benigna (95%), oni su najvažniji znak koji može ukazivati na postojanje karcinoma. Pojava nodusa, kao što smo već spomenuli, učestalija je kod žena, ali kod muškaraca može češće ukazivati na malignitet.
Uvećana štitna žlezda – simptomi
Otok na vratu ili uvećana štitna žlezda je vidljiv znak da nešto nije u redu. Uvećana štitna žlezda se može zapaziti bilo da se radi o hipotireozi (usporen rad štitne žlezde) ili hipertireozi (ubrzan rad štitne žlezde). Ponekad otok na vratu može biti posledica čvorića (nodusa) koji rastu unutar štitne žlezde. Međutim, imajte na umu da otok na vratu može biti i simptom koji nije povezan sa štitnom žlezdom i da je potrebno potražiti stručno mišljenje.
Simptomi: Povećanje ili gubitak težine
Neobjašnjiva promena težine je jedan od najčešćih znakova poremećaja štitne žlezde. Povećanje telesne težine može ukazivati na nizak nivo tiroidnih hormona, stanje koje se zove hipotireoza. Nasuprot tome, ako štitna žlezda proizvodi više hormona nego što je organizmu potrebno, možete neočekivano izgubiti na težini. To je poznato kao hipertireoza. Hipotiroidizam je mnogo češći.
Simptomi: Promene u srčanom ritmu
Hormoni štitne žlezde utiču na skoro svaki organ u telu, a mogu uticati i na brzinu otkucaja srca. Osobe s hipotireozom mogu primetiti da su im otkucaji srca sporiji nego obično. S druge strane, hipertireoza može uzrokovati ubrzanje rada srca. Takođe, može izazvati povišen krvni pritisak i osećaj lupanja srca.
Simptomi: Promene nivoa energije i raspoloženja
Poremećaji štitne žlezde mogu imati primetan uticaj na nivo energije i raspoloženje. Hipotireoza stvara osećaj umora, tromosti i depresivnosti. Hipertireoza može izazvati anksioznost, probleme sa spavanjem, nemir i razdražljivost.
Simptomi: Gubitak kose
Ovo je još jedan znak da tiroidni hormoni možda nisu u ravnoteži. I hipotireoza i hipertireoza mogu izazvati opadanje kose. Srećom, u većini slučajeva kosa ponovo izraste kada poremećaj štitne žlezde počne da se leči.
Simptomi: Preterani osećaj toplote ili hladnoće
Poremećaji štitne žlezde mogu poremetiti sposobnost regulacije telesne temperature. Ljudi sa hipotireozom češće osećaju da im je hladno. Hipertireoza obično ima suprotan efekat i izaziva prekomerno znojenje.
Ostali simptomi hipotireoze
Hipotireoza može izazvati i mnoge druge simptome, uključujući i:
- suvu kožu i lomljive nokte,
- utrnulost ili peckanje u rukama,
- opstipaciju i
- nepravilne menstrualne cikluse.
Kako prepoznati hipotireozu u ogledalu, pogledajte u videu ispod:
Ostali simptomi hipertireoze
I hipertireoza može izazvati dodatne simptome, kao što su:
- slabost mišića ili drhtanje ruku,
- problemi sa vidom,
- dijareja i
- nepravilni menstrualni ciklusi.
Rak štitne žlezde – simptomi
Najopasnije oboljenje štitne žlezde je rak štitne žlezde – simptomi koji mogu upućivati na postojanje karcinoma jesu:
- pojava izraslina na vratu, koje se vremenom uvećavaju,
- bol u vratu,
- otok limfnih žlezda na vratu,
- otežano gutanje i disanje i
- promene glasa koje traju duže od mesec dana.
Generalno, karcinom štitne žlezde nije česta bolest, budući da čini od 0,5 do 1,5 procenata svih karcinoma, ali predstavlja najčešći maligni tumor endokrinog sistema. Njegova dijagnostika započinje pregledom vrata, ultrazvučnim pregledom štitne žlezde i određivanjem hormona štitne žlezde i tumorskih markera.
Kako poznati endokrinolog dr Miloš Žarković opisuje simptome poremećaja štitne žlezde, pogledajte u videu ispod:
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0