Vanmaterična trudnoća, opasnost bez jasnih simptoma
🕑 3 min čitanja
Kada dođe do oplođenja jajne ćelije žene, može da se dogodi veoma ozbiljno stanje – vanmaterična trudnoća. Ona nastaje kada se oplođena jajna ćelija usadi izvan materice, najčešće u jajovodima, vrlo retko u trbušnoj duplji ili jajniku, a najređe u samom grliću materice. Ovakva trudnoća, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, događa se kod 0,3 do 1,5 odsto svih trudnoća. Nije je moguće izneti i što se pre otkrije, to je bolje i manje rizično po zdravlje žene.
O tome koji su simptomi, kako se može otkriti i kakve opasnosti nosi, razgovarali smo sa ginekologom-akušerom dr Mimom Fazlagić. Po njenim rečima, prvih nedelja, u ranoj fazi razvoja, vanmaterična trudnoća se ne razlikuje od one koja se razvija u materici, niti ima kliničkih simptoma. Izostanak menstruacije i mučnina karakteristični su za trudnoću. Bol koji se javlja na početku vanmaterične trudnoće liči na onaj koji žena oseća kada ima upalu jajnika ili slepog creva, na rani pobačaj, bubrežne ili crevne kolike. Simptomi vanmaterične trudnoće, dakle, mogu da budu različiti, u zavisnosti od toga gde se oplođena jajna ćelija usadila.
Pravovremeno otkrivanje vanmaterične trudnoće mnogo zavisi od kliničkog iskustva dijagnostičara. Vaginalni ultrazvučni pregled u velikoj meri može da pomogne da se ovo stanje registruje na vreme. Zbog maskiranih i nekarakterističnih kliničkih simptoma, ali i nepredvidivog toka, čim se posumnja da se trudnoća ne razvija u materici, ženu treba zadržati u bolnici radi dodatnih ispitivanja i procedura. U ranoj dijagnostici vanmaterične trudnoće može da pomogne i određivanje hormona trudnoće beta HCG iz uzorka krvi. Kada je trudnoća normalna, vrednosti ovog hormona postaju dvostruko veće na svaka dva dana, a u momentu kada trudnoća može jasno da se vidi transvaginalnom ultrazvučnom sondom, njegove vrednosti su od 1.000 do 1.200 mlU/ml. Kada trudnoća ne može da se vidi na ultrazvuku, a vrednosti beta HCG su više od 1.200 mlU/ml, treba posumnjati na vanmateričnu trudnoću – objašnjava dr Fazlagić.
Po njenim rečima, ukoliko postoje i dodatne tegobe, to je dovoljan razlog za hitan prijem žene u bolnicu. Zato je, kako kaže, važan prvi ultrazvučni pregled vaginalnom sondom, jer može da pokaže da li se trudnoća razvija u materici, a ne van nje.
Nakon pet-šest nedelja od izostanka menstruacije javljaju se bol i krvarenje različitog intenziteta. Ako se oplođena jajna ćelija, na primer, a to je i najčešći slučaj, ugnezdi u jajovodu, trudnoća ga polako širi, krv se izliva u trbušnu duplju i klinički simptomi razvijaju. U slučaju pucanja jajovoda usled povrede većeg krvnog suda, dolazi do pojave bola i naglog i jakog krvarenja u trbuh, pa u tom slučaju život žene može da bude ozbiljno ugrožen. Pucanje jajovoda koji je postao prerastegnut rastućom trudnoćom i krvarenje koje usled toga nastaje ne mogu da se predvide. Zato je posle izostanka menstruacije neophodno da se uradi ginekološki pregled kojim bi se na vreme utvrdilo da li je plod u materici ili izvan nje – objašnjava dr Mima Fazlagić.
Posle vanmaterične trudnoće, kaže naša sagovornica, pacijentkinja treba da se ponaša kao i posle svake druge operacije.
Dobro bi bilo da se sa eventualnom sledećom trudnoćom sačeka nekoliko meseci – savetuje dr Fazlagić i naglašava da ranije infekcije jajovoda i jajnika, naročito ako su neadekvatno lečene ili nisu uopšte lečene, šest do deset puta povećavaju rizik od vanmaterične trudnoće.
Iako su veoma ozbiljno stanje, na svu sreću, vanmaterične trudnoće se javljaju retko. S druge strane, mada se ne zna tačno šta ih zaista uzrokuje, naša sagovornica kaže da postoje neka stanja koja mogu da povećaju rizik da se takva trudnoća desi.
To su stanja koja remete normalan prolazak oplođene jajne ćelije kroz jajovod, usporavaju je i dovode do neadekvatnog usađivanja i vanmaterične trudnoće. Infekcije mogu trajno da oštete osetljivi i veoma nežan epitel unutrašnjeg zida jajovoda. Ožiljno tkivo koje nastaje kao posledica infekcije delimično ili potpuno sužava njegov lumen, dok se u slučaju jakih upala priraslice stvaraju u celoj maloj karlici. Tako se remeti normalna funkcija jajnika i jajovoda, što značajno smanjuje mogućnost da žena zatrudni. Priraslice su posledica različitih infekcija, najčešće hlamidijom, upale jajnika i jajovoda, endometrioze, prethodnih vanmateričnih trudnoća, pobačaja, upale slepog creva… – objašnjava dr Mima Fazlagić.
Mogu da ugroze život
Zbog obilnog unutrašnjeg krvarenja, praćenog jakim bolovima i stanjem šoka, vanmaterična trudnoća može da bude i opasna po život. U takvim situacijama potrebno je hitno hirurško lečenje, a danas se takve operacije obično rade laparoskopski – naglašava dr Mima Fazlagić.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0