Vitalnost bez obzira na godine – kako da budete puni energije?
🕑 5 min čitanjaSvi želimo da ostanemo zdravi, snažni i vitalni kako starimo. Međutim, dok godine prolaze, održavanje energičnosti, zdravlja i blagostanja može postati pravi izazov. Možemo li sve što želimo? Kako da se pobrinemo za svoje mentalno zdravlje? Kolike su šanse da ostanemo u dobroj formi?
Starenje ne možemo da zaustavimo, ali to ne znači da nemamo priliku da ovaj proces usporimo ili učinimo lakšim. Ako se brinete da li postoje načini da se “dobro stari”, održi vitalnost i sačuva životna energija, sledeći saveti vam mnogo mogu pomoći.
Ključ vitalnosti krije se u sistematskom razvijanju zdravih navika. Iako deluje kao prezahtevan zadatak za koji nema mesta u vašem ionako pretrpanom rasporedu – istina je da ove male rutine pomažu i ne oduzimaju puno vremena. Vaše telo će vam biti zahvalno ako se postarate da vodite zdrav način života.
Počev od istinski hranljive hrane u vašem tanjiru, preko redovne hidratacije do prave rutine nege, mnoge svakodnevne navike mogu obogatiti vaš život i učiniti vas energičnijim. Postarajte se da pijete najmanje osam čaša vode dnevno. Jedite namirnice visoke nutritivne vrednosti poput povrća i voća i mesa. Izbegavajte grickalice, procesuiranu hranu i rafinisane šećere.
Ne zaboravite na suplementaciju. Porazgovarajte sa svojim lekarom o vitaminima i mineralima koje bi trebalo da unosite u organizam kao dodatak ishrani. Prirodni kozmetički proizvodi i preparati koji sadrže alpha kolagen pomažu da telo ostane funcionalno, tako što štite zglobove i kosti i čine kožu zategnutom i lepom. Uz dosledno uzimanje ovih suplemenata možete sprečiti pojavu brojnih zdravstvenih tegoba koje dolaze s godinama poput osteoartritisa ili pak osteoporoze.
Ostanite aktivni. Posvetite najmanje 30 minuta dnevno nekoj fizičkoj aktivnosti u kojoj uživate. Da li će to biti joga, ples ili trčanje, sasvim je svejedno dok ne propuštate svoje termine za razgibavanje.
Obavezno spavajte sedam do osam sati svake noći. Ako se borite sa nesanicom, slušajte umirujuću muziku i vežbajte meditaciju da biste lakše zaspali.
Odmor i oporavak su podjednako važni kao i aktivnost i dobra ishrana. Svaki dan posvetite malo vremena opuštanju. Bilo da vam je potrebno nekoliko minuta za čitanje knjige, toplu kupku ili pisanje dnevnika, važno je da vodite računa o svom mentalnom zdravlju.
Napravite realan plan koji se lako može integrisati u vaš životni stil. Eksperimentišite sa različitim aktivnostima i tehnikama koje vam mogu pomoći da smanjite stres, održite zdravu težinu i postanete zadovoljniji.
Prihvatite pravi način razmišljanja i osigurajte zdravo starenje
Starenje mnoge ljude deprimira, jer nam pokazuje da uprkos našim godinama, poteškoćama i tegobama, svet i dalje nastavlja da postoji. Umesto ljutnje i tuge, trebalo bi da zauzmemo otvoren i pozitivan stav i pogled i tako graciozno starimo.
Negujte mindset gde je fokus na pozitivnim aspektima starenja kao što su veće životno iskustvo, više vremena provedenog sa porodicom ili pak finansijska stabilnost. Ostanite otvorenog uma da potpunije uživate u životu. Okružite se ljudima koji vam pomažu da ostanete mladi duhom. Otkrijte koliko ste zapravo zahvalni na svojoj dugovečnosti.
Uživanje u životu ima isti potencijal bez obzira na godine. Isprobajte nove hobije, istražite destinaciju o kojoj odavno maštate ili jednostavno izađite i budite aktivniji. Isprobavanje nečega što nikada ranije niste radili može biti korisno i neizmerno zadovoljavajuće.
Ljudi danas žive duže nego ikada ranije, pa prema tome mi imamo odgovornost da to maksimalno iskoristimo. Prihvatanje stava zdravog starenja je ključ za negovanje doživotnog zadovoljstva i ispunjenja.
Uključite um i telo da negujete blagostanje
Za vItalnost i energiju nisu “zaslužne” samo zdrave navike i način na koji razmišljamo, već upravo doživljaj tela i uma kao jednog neodvojivog sistema. Da bismo postigli ovaj sklad možemo isprobati neke od sledećih strategija:
Vežbanje svesnosti
Svesnost ili mindfullnes je odličan način da se postigne stanje blagostanja. Radi se o tome da budete svesni osećanja koja doživljavate tokom svakodnevnih aktivnosti. Umesto mehaničkog obavljanja radnji i iznenadnih izliva jakih osećanja, svesnost nam daje jasnoću, smirenost i staloženost i pomaže da razumemo kako se osećamo.
Fizička aktivnost
Znamo da zvuči kao fraza, ali bavljenje fizičkom aktivnošću zaista menja život. Ne morate vežbati kao da se pripremate da istrčite maraton da biste se osećali dobro. Naprotiv, čak i kratke polusatne aktivnosti svakog ili svakog drugog dana imaju velikih prednosti. Isprobajte jogu, plivanje ili ponovo počnite da vozite bicikl. Menjajte aktivnosti u skladu sa afinitetima, mešajte različite vrste vežbi, jer je to dobro kako za naše telo tako i za naš um. Redovna fizička aktivnost može pomoći u smanjenju stresa, a uz to povećava nivo energije.
Vežbanje zahvalnosti
Zahvalnost je moćno sredstvo za negovanje blagostanja. Radi se o tome da budete zahvalni za stvari koje imate, što može pomoći da se brige stave drugi plan ili sagledaju iz drugačijeg ugla. Odvojite trenutak da cenite male trenutke radosti koje doživljavate svakodnevno, kao što je provođenje vremena sa svojom porodicom, uživanje u omiljenom obroku ili osećaj ponosa na svoje projekte. Redovne prakse zahvalnosti će pomoći “usidrite” taj osećaj blagostanja u svojoj svakodnevici.
Meditacija
Meditacija je još jedna divna praksace koje pomaže negovanju blagostanja. Lako je i zgodno uklopiti se u nekoliko minuta meditacije svakog dana, bez obzira na to gde se nalazite. Posvetite neko vreme da budete sami sa sobom. Ovako se razvija rezilijentnost i opšti osećaj sreće.
Nežno prema sebi
Samosaosećanje je važno jer nam može pomoći da ostanemo otporni i snažni kada nas snađu problemi. Važno je da budemo nežni prema sebi i da vežbamo pozitivan samogovor. Ako ste preterano samokritični i skloni negativnim mislima pokušajte da preformulišete svoje misli u pozitivne. Kada se nežnost i ljubaznost neguju, pošteniji smo prema sebi i imamo više elana da se nosimo sa poteškoćama koje nas možda očekuju kako starimo.
Održavajte kontakt sa prijateljima i porodicom
Nije lako ostati poletan i energičan kada “pritisnu” godine i suočite se sa novim izazovima. Ipak, starenje može da bude i lepo iskustvo, posebno ako ostanete povezani sa ljudima koje volite i sačuvate kontakte. Možda nećete biti u mogućnosti da se svakodnevno viđate sa decom ili unucima, ali u digitalnoj eri u kojoj živimo to se može nadoknaditi. Izgradite rutinu da se čujete ili vidite preko društvenih mreža bar jednom sedmično. Zakažite video ćaskanje sa unucima ili pozovite svoje stare prijatelje.
Pored održavanja kontakta uvek možete da “dopunite baterije” tako što ćete se okušati u nekom novom hobiju, ostati aktivni u zajednici i možda volontirati i slično. Biti u pokretu i među ljudima sličnih interesovanja je važno, jer pomaže da ostanete samopouzdani uprkos godinama.
Kako starite, svaka godina može biti puna rasta i života. Uz pravi stav i neophodna prilagođavanja životnog stila, možete uživati u zdravom starenju i održavati svoju vitalnost. Život će svakako biti drugačiji od onog u ranoj mladosti, ali može biti jednako smislen i ispunjen. Prihvatite ovu fazu života sa otvorenošću i optimizmom i možda ćete biti iznenađeni šta sve možete da postignete.
Foto: Pexels.com
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0