Za manje bubuljica prestanite da radite ove stvari
🕑 5 min čitanjaAko muku mučiš sa bubuljicama, vreme je da se zapitaš šta je to što radiš pogrešno prilikom nege kože? Možda je caka baš u tome. Pred tobom su saveti koje moraš poštovati kako bi rešila problem sa bubuljicama. Šta je to što nikako ne treba da radiš ukoliko ih imaš?
Koža sklona bubuljicama i aknama je veoma osetljiva i potrebna joj je posebna nega. I ne samo nega, važno je i to kako se hraniš, kakvu hranu jedeš, jer verovala ili ne, postoje namirnice koje mogu dovesti do pojave akni i bubuljica. Takođe, i upotreba pojedinih lekova, na primer pilula za kontracepciju, mogu dovesti do pojave bubuljica.
Važno je da na vreme prestaneš sa onim što bubuljice samo pogoršava i čini da ih bude što više. A šta je to što radiš svakodnevno, te one nikako da se povuku i kada je vreme za dermatologa? Pročitaj!
Redovne posete dermatologu – strategija koja pomaže
Osetljivoj koži sklonoj aknama potrebna je pomoć stručnjaka. Postoje razni saveti za negu kože i korisni i delotvorni preparati koji mogu da se kupe bez recepta. Međutim, ako je problem takav da ne možeš da ga rešiš sama, izvesno je da moraš da se obratiš dermatologu za savet.
Lečenje bubuljica je proces jedinstven za svaku osobu. Ako si posvećena i pratiš uputstva o planovima lečenja i kako da kontrolišeš izbijanje bubuljica, to može pomoći tvojoj koži. Lekar specijalista dermatologije može da te posavetuje kako da osvežiš svoje lice i rešiš se akni jednom zauvek.
Pored toga uvek možeš da obratiš pažnju na svoje navike i prestaneš sa onim lošim koje pogoršavaju tvoje stanje sa bubuljicama.
Svakodnevno isprobavanje novih proizvoda
Ako si od onih koje vole stalno da isprobavaju nove proizvode, bilo da se radi o preparatima za negu kože ili o šminki, tu grešiš. Jer, svakom tipu kože odgovaraju različiti sastojci. Takođe, ukoliko kupuješ jeftinu kozmetiku i šminku možeš dodatno iritirati kožu, podstaći crvenilo, bubuljice i akne. Recimo, postoje proizvodi koji sadrže alkohol, a on može dodatno isušiti suvu kožu. Nakon toga, koža postaje suvlja, osećaš svrab i dolazi do pojave ljuspica.
Suvoj koži potrebna je hidratacija, te obavezno moraš da koristiš hidratantnu kremu. Isto tako, upotreba pojedinih pudera ne odgovaraju masnoj koži, jer sadrže supstance koje su komedogene, a to su one supstance koje zapušavaju pore. Zajedno sa sebumom koji luče lojne žlezde i mrtvim ćelijama kože, ove supstance zatvaraju pore, što može dovesti do pojave bubuljica.
Upotreba proizvoda koji sadrže ulje
Proizvodi za negu kože koji sadrže ulje mogu začepiti pore. Ovo može pogoršati simptome akni i povećati verovatnoću razvoja bubuljica. Upotreba lokalnih proizvoda, poput hidratantnih krema i krema za sunčanje koji ne sadrže ulje, može pomoći da se smanji rizik od začepljenja pora.
Upotreba pozajmljenog pribora za šminkanje
Čak i ako koristiš samo nekomedogene proizvode, deljenje šminke može dovesti do pojave bubuljica. Bubuljice nisu zarazne, ali kada deliš šminku, četke ili aplikatore, bakterije koje izazivaju bubuljice, ulje i mrtve ćelije kože na koži drugih ljudi mogu da završe na tvojoj šminki. Kada koristiš tu šminku, možeš preneti njihove bakterije, ulje i mrtve ćelije kože na svoju kožu. Oni mogu začepiti pore, što dovodi do izbijanja bubuljica.
Šta da radiš umesto toga: Uveri se da si jedina osoba koja koristi šminku, četkice za šminkanje i aplikatore.
Spavanje sa šminkom na licu
Iako te ponekad umor savlada do te mere da nisi u stanju ni da umiješ lice pre spavanja i uradiš svoju dnevnu rutinu nege pred spavanje, to može biti još jedan od razloga zbog kojeg bubuljice izbijaju.
Postaraj se da obavezno skineš šminku sa lica, očistiš je gelom, losionom ili micelarnom vodom, i na kraju, nanesi hidratantnu ili noćnu kremu.
Ceđenje i stiskanje bubuljica je loš potez
Verujemo da želiš da bubuljice nestanu sa tvog lica, ali proces nećeš ubrzati ukoliko ih cediš i stiskaš, jer će efekat biti baš upravo suprotan! Napravićeš ožiljke koji se teško leče, a pri tom, koža će biti dodatno iritirana.
Umesto te loše navike kojoj gotovo svi pribegavamo, bolje je da svom licu obezbediš kvalitetan proizvod koji će upaljenu kožu umiriti, dubinski očistiti pore i pružiti koži pravilnu negu. Za bubuljice je dobar losion, koji je biljnog porekla i koji dubinski čisti pore, prodire do najdubljih kanala i otklanja nečistoću.
Čišćenje kože pilingom
Piling je idealna stvar za čistu kožu, ukoliko koža nije iritirana i puna bubuljica. Međutim, ukoliko imaš bubuljice, pa rešiš da koristiš piling, možeš je samo dodatno iritirati i bubuljica će samo biti još više. To je zbog toga što grubim pilingom uklanjaš prirodno ulje sa kože, a koža zatim proizvodi višak ulja koje začepljuje pore i dovodi do pojave bubuljica.
Grubo trljanje i pritiskanje, takođe nisu opcija, te kada je tvoja osetljiva koža u ovakvom stanju, bolje je da piling ostaviš za neki drugi put kada se rešiš bubuljica.
Konzumiranje nezdrave hrane
Pojedine namirnice mogu dovesti do pojave bubuljica i akni. Kako bi to sprečila, najbolje je da izbegavaš hranu sa visokim glikemijskim indeksom. Ove potencijalno problematične namirnice su slatke i bogate ugljenim hidratima. Neki primeri uključuju:
- kolačići
- pite
- mlečni proizvodi,
- obrano mleko, takođe može povećati rizik pojave bubuljica.
Često dodirivanje lica
Drži ruke dalje od lica. Izbegavaj dodirivanje lica ili oslanjanje obraza ili brade na ruke. Ne samo da na taj način možeš širiti bakterije, već možeš iritirati već upaljenu kožu lica. Nikada nemoj dirati ili cediti bubuljice prstima, jer to može dovesti do infekcije i ožiljaka.
Često izlaganje kože suncu
Kloni se sunca. Sunčevi ultraljubičasti zraci mogu povećati upalu i crvenilo i mogu izazvati post-inflamatornu hiperpigmentaciju (tamna promena boje). Neki lekovi protiv akni i bubuljica mogu učiniti kožu osetljivijom na sunčevu svetlost. Ograniči vreme na suncu, posebno između 10 i 16 sati, i nosi zaštitnu odeću, kao što su košulja dugih rukava, pantalone i šešir sa širokim obodom.
Bez obzira da li imaš bubuljice ili ne, uvek nanesi kremu za sunčanje širokog spektra sa 6% cink oksida najmanje 20 minuta pre izlaganja suncu. Potraži nekomedogeno na etiketi kreme za sunčanje da bi smanjila verovatnoću pojave novih bubuljica. Pročitaj sastojke na etiketi proizvoda da bi znala šta stavljaš na kožu.
Higijena je presudna
Održavaj svoje lice čistim. Bez obzira da li imaš bubuljice ili ne, važno je da pereš lice dva puta dnevno da bi uklonila nečistoće, mrtve ćelije kože i višak ulja sa površine kože. Pranje češće od dva puta dnevno nije nužno bolje, može doneti više štete nego koristi. Koristi toplu, a ne vruću vodu i blago sredstvo za čišćenje lica. Korišćenje oštrog sapuna može povrediti već upaljenu kožu i izazvati još iritacije.
Izbegavaj grubo trljanje kože krpom, rukavicom za piling ili lufom (sunđerom grube teksture). Nežno ga operi veoma mekom krpom.Uvek dobro isperi, a zatim osuši lice čistim peškirom. Baci peškir u korpicu za veš, jer prljavi peškiri šire bakterije. Takođe, koristi krpu samo jednom.
Uz odgovarajuću pomoć, praktično svako ko ima bubuljice može dobiti čistiju kožu. Možda izgleda očigledno, ali zdrava ishrana, redovna vežba, san i jednostavna rutina nege kože odlična su osnova za čistiji izgled kože.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0