Šta je kometa?
🕑 < 1 min čitanjaKometa je nebesko telo koje orbitira oko Sunca. Sastavljena od kombinacije prašine, stena, leda i različitih organskih jedinjenja. Često se opisuju kao “prljava snežna grudva” ili “ledeno-kameni loptasti objekat” zbog svog sastava.
Komete potiču iz dve glavne regije našeg solarnog sistema: Kojperov pojas i Ortov oblak. Pojas Kojperovih tela je oblast izvan orbite Neptuna koja sadrži brojna mala ledena tela. Ortov oblak je nešto udaljena regija koja okružuje solarni sistem, a veruje se da je izvor dugoperiodičnih kometa.
Kada komete prilaze suncu, toplota uzrokuje isparavanje ledenog jezgra, stvarajući sjajnu kometarnu kometu. Koma je difuzni oblak gasa i prašine koji okružuje jezgro. Koma može imati prečnik od hiljada kilometara. Zračenje sunca i solarni vetar guraju čestice kome, formirajući sjajni rep koji se može protezati milionima kilometara. Rep uvek pokazuje suprotno od Sunca zbog delovanja sile na njega.
Komete mogu imati visoko eliptične orbite koje ih udaljavaju od Sunca, pa se ponovo vraćaju. Neke komete imaju kratke orbitalne periode i vraćaju se u unutrašnji solarni sistem u roku od nekoliko godina, dok drugima treba nekoliko vekova ili čak milenijuma da završe jedan krug orbite.
Ljudi posmatraju komete hiljadama godina i često su povezane sa značajnim događajima u istoriji. Proučavanje kometa pruža dragocena saznanja o ranim fazama solarnog sistema i sastavu njegovih građevinskih elemenata.
Svemirske misije, poput Rosetta – Evropske svemirske agencije, poslate su da se sretnu s kometama i prikupe detaljne informacije o njihovom sastavu i strukturi.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0