Šta je psihogeografija?
🕑 < 1 min čitanjaPsihogeorgrafija je istraživanje načina na koji geografsko okruženje utiče na emocije i ponašanja. Ovaj koncept, koji potiče iz pokreta Situacionista 1950-ih godina, kombinuje filozofiju, psihologiju i geografiju. Razvio ga je Guy Debord i drugi kako bi istražili uticaj urbanog okruženja na pojedince i tražili nove načine kretanja i razumevanja urbanih prostora.
Praksa psihogeografije uključuje lutanje, ili “dérive”, kroz urbane sredine na ciljan i nekonvecionalan način, dopuštajući podsvesnom da vodi put. Ova metoda se koristi za istraživanje i mapiranje emotivnih i bihevioralnih efekata urbanog pejzaža, često vodeći do kritike modernog kapitalističkog grada i njegovog dizajna.
Psihogeorgrafija teži da otkrije skrivene emotivne slojeve i obrasce gradova, razumejući kako različita područja izazivaju različita osećanja i misli. To je način preoblikovanja i iskustva grada izvan njegove namenjene funkcionalne i komercijalne svrhe, nudeći svežu perspektivu na poznate urbane postavke.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0