Šta je snus?
🕑 2 min čitanjaSnus je vlažni duvanski bezdimni proizvod koji dolazi iz Švedske. Nastao je još početkom 18. veka, međutim tek od nedavno postaje popularan u Srbiji i to uglavnom među mladim ljudima.
Snus nije legalan ni u jednoj zemlji Evropske unije osim u Švedskoj, zemlji iz koje potiče. Kada je reč o Srbiji, iako nije legalizovan, može se naći u prodavnicama i kupiti preko interneta, jer prodaja nije regulisana zakonom.
Iz Uprave za duvan Ministarstva finansija navode da do sada nisu dobili zahtev za registraciju snusa kao duvanskog proizvoda, iako u velikom procentu sadrži duvan. To bi značilo da je snus trenutno u sivoj zoni i da distributeri i prodavci koriste stanje gde ga zakon ne prepoznaje ni u jednoj kategoriji.
Kako se snus koristi i zašto je najzastupljeniji kod mladih?
Snus se koristi tako što se stavlja između desni i sluzokože obraza, nakon čega dolazi do apsorpcije nikotina u krvotok i iz krvotoka dalje u mozak. Sadrži visok procenat nikotina, viši nego cigarete, pa lakše i brže izaziva zavisnost. U sebi ima između 1,5% i 2,5% nikotina, dok klasična cigareta sadrži od 0,3% do 0,5%.
Potreba mladih da budu drugačiji izazvala je popularizaciju snusa i na domaćem tržištu. Cena jedne kutije snusa, koja sadrzi 20 kesica je između 750 i 1000 dinara. Takođe je popularno mišljenje da će upotrebom snusa konzumenti sačuvati svoja pluća, što donekle i jeste tačno, jer za razliku od cigarete, snus ne dolazi u kontakt s plućima.
Međutim, druga strana medalje je da nepovoljno utiče na kardiovaskularni sistem, dovodi do parodontopatije, a dugotrajno i kontinuirano korišćenje može dovesti i do kancera usne duplje, grla, ždrela, želuca i pankreasa.
Da li je snus droga?
Teško je dati odgovor na ovo pitanje. Samim tim što sadrži supstance koje izazivaju zavisnost – snus jeste droga, ali kao i cigarete, socijalno prihvaćena droga. Pruža konzumentu užitak i zadovoljava potrebu za nikotinom.
Uteha za uživaoce ovog proizvoda može biti činjenica da konzumiranjem snusa ljudi u neposrednoj blizini korisnika nisu ugroženi, kao što je to slučaj sa duvanskim dimom i pasivnim pušačima.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0