Šta je Sonar?
🕑 < 1 min čitanjaSonar je tehnologija koja se koristi za otkrivanje i lociranje objekata pod vodom ili u drugim sredinama putem emisije zvučnih talasa i analiziranje odjeka koji se vraćaju.
Radi na principu slanja zvučnih impulsa i zatim merenja vremena koje je potrebno da se odjeci vrate. Sistemi sonara se često koriste u raznim sferama, uključujući:
- Navigacija: Sonar je neophodan za navigaciju pod vodom, omogućavajući podmornicama, brodovima i čamcima da odrede dubinu vode, prisustvo podvodnih prepreka i konture morskog dna.
- Ribarstvo: Komercijalni i rekreativni ribolovci koriste sonar da lociraju mesto riba i odrede njihovu dubinu, što pomaže u pronalaženju najboljih mesta za ribolov.
- Okeanografija: Tehnologija sonara se koristi za proučavanje morskog dna, mapiranje morskog dna i prikupljanje podataka o podvodnoj topografiji, geološkim karakteristikama i morskom životu.
- Odbrana: Vojska koristi sonar u razne svrhe, uključujući otkrivanje neprijateljskih podmornica i podvodnih mina.
- Potraga i spasavanje: Sonar se može koristiti u operacijama traganja i spašavanja kako bi se locirali objekti ili osobe pod vodom, kao u slučaju potonulih brodova ili nestalih osoba.
Sistemi sonara mogu se klasifikovati u dve glavne vrste: aktivni sonar i pasivni sonar.
Aktivni sonar emituje zvučne talase i osluškuje odjeke, dok pasivni sonar samo osluškuje zvuke već prisutne u okolini. Obe vrste sonara igraju ključne uloge u istraživanju pod vodom, bezbednosti i naučnim istraživanjima.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0