Šta je Verterov efekat?
🕑 2 min čitanjaVerterov efekat predstavlja pojavu prema kojoj samoubistvo jedne osobe inspiriše druge da urade isto. Ime je dobio po junaku romana Johana Volfganga Getea iz 1774. godine, “Patnje mladog Vertera”, koji u knjizi oduzima sebi život.
Istorija
Verterov efekat je prvi put primećen krajem 18. veka posle objavljivanja Geteovog romana. Roman je odmah postao popularan i izazvao kulturnu senzaciju u Evropi. Priča o neuzvraćenoj ljubavi i očajanju glavnog lika, Vertera.
Roman je veoma popularan da su mladi muškarci najpre počeli da se oblače poput Vertera, a potom imitiraju njegovo samoubistvo. Roman je bio zabranjen u nekoliko evropskih zemalja zbog broja samoubistava, jer se smatralo da je knjiga uzrok.
Tek krajem 20. veka je Verterov efekat zvanično identifikovan i proučavan. Tokom 1974. godine, američki sociolog Dejvid Filips objavio je članak koji je povezao prikazivanje samoubistava u medijima i rast stope samoubistava. Filipsovo istraživanje pokazalo je da se samoubistva povećavaju u nedeljama i mesecima, nakon što mediji objave priču o samoubistvu.
Šta to znači?
Verterov efekat posebno dolazi do izražaja kada je osoba koja izvrši samoubistvo poznata ili kada medijsko izveštavanje traje duže. Na taj način medijsko izveštavanje o samoubistvima glorifkuje i pravi senzaciju od događaja, te se stvara utisak da je to sasvim prihvatljivo ponašanje za druge osobe koje potencijalno imaju mentalne probleme.
Kako to utiče na ljude?
Verterov efekat može da ima strahovit uticaj na ljude, porodice i zajednice. Samoubistvo je ozbiljan problem i nije uvek najjasnije zašto neko odluči da sebi oduzme život. Međutim, Verterov efekat pokazuje da samoubistvo može biti izuzetno privlačno pojedincima i da medijsko izveštavanje o samoubistvu ima značajan uticaj. Efekat može da izazove lančanu reakciju i traume u celoj zajednici.
Verterov efekat je tragičan fenomen koji pokazuje moć medija u oblikovanju percepcija o samoubistvu. Ujedno je podsetnik da je samoubistvo složen problem i da se moram voditi računa kako se priča i izveštava o tome.
Foto: Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0