5 znakova da je vaša veza ono pravo
🕑 3 min čitanjaBez obzira na to šta podrazumevate pod kvalitetnom vezom, znajte da savršena veza ne postoji. Zdrav partnerski, to jest ljubavni odnos predstavlja kategoriju za koju je vrlo teško dati univerzalnu definiciju jer je svaki par drugačiji.
Psiholozi godinama pokušavaju da definišu najbolji model zdrave veze, ali ih praksa uvek demantuje.
Zahvaljujući ljubavnim filmovima i romanima, mnogi imaju pogrešnu predstavu o tome šta je ljubav, te zaneseni osećajem zaljubljenosti na početku veze imaju tendenciju da ne vide loše strane jednog odnosa.
Takođe, mnogi pretpostavljaju da se veza razvija sama od sebe, dok je u stvari potrebno mnogo raditi na njoj kako bi bila stabilna i održiva na duže staze.
U nastavku pročitajte šta je potrebno da biste bili sigurni da je vaša veza ono pravo. Ovo su pet najvažnijih aspekata čvrste veze.
1. Otvorena komunikacija
Jedno od najvažnijih obeležja zdrave veze je sposobnost otvorene komunikacije. Trebalo bu da partneri budu u stanju da razgovaraju o tome kako se osećaju, te da nauče kako da saosećaju jedno s drugim.
Za to je potrebno da se izgradi međusobno poverenje. Skrivanje osećanja može značiti da niste sigurni kako će druga osoba reagovati ili da još uvek niste naučili kako da efikasno komunicirate jedno s drugim. Nezadrav odnos je onaj u kojem jedan partner ima potrebu da utiče na misli ili ponašanje onog drugog. U ovoj situaciji potrebno je da postavite granice. Zapravo, zdrava je ona veza u kojoj se granice poštuju.
2. Međusobno poštovanje
Da bi veza funkcionisala na duže staze, potrebno je da slušate partnera, ali i da on sluša vas. U zdravom odnosu oba partnera treba slobodno da iznose svoja mišljenja, potrebe i želje, bez straha da će biti ignorisani, ismejani ili osuđeni.
Odnos dvoje ne može napredovati kada se nečija osećanja ili potrebe ignorišu ili ne poštuju. Kompromis i stalna komunikacija puna uzajamnog razumevanja ključni su za opstanak veze na duže staze.
3. Prevazilaženje nesuglasica
Nesuglasice i sukobi normalna su pojava u svakom odnosu. Dešava se da partneri imaju različite sklonosti, navike, uverenja i vrednosti, zbog čega vrlo često dolazi do konflikta.
U nekim slučajevima sukob može biti znak da nešto treba menjati u vezi. Parovi koji ignorišu ili izbegavaju konflikte rizikuju da trajno naruše međusobni odnos. Zapravo, način na koji reaguju na konflikt vrlo često je važniji od samog konflikta.
Prevazilaženje nesuglasica na zdrav način razgovorom i međusobnim uvažavanjem važna je komponenta svake veze, bilo da se radi o prijateljskom ili ljubavnom odnosu.
Ako nesuglasice često prelaze u žustre svađe, možda je vreme da promenite način na koji komunicirate, te koristite asertivnu komunikaciju.
Međutim, ukoliko konflikt eskalira i ne znate na koji način da ga prevaziđete, potražite pomoć psihoterapeuta ili razmislite o tome da prekinete takav odnos.
4. Međusobna intimnost
Bez međusobne intimnosti nijedna ljubavna veza ne može da opstane na duže staze. Pod pojmom intimnosti ne podrazumeva se samo sekusalni odnos, već i bliskost u različitim segmentima života. Trebalo bi da u zdravom ljubavnom odnosu partneri otvoreno razgovaraju o svojim emocionalnim i fizičkim željama i potrebama, što zahteva pažnju i stalnu komunikaciju.
Takođe, da bi veza opstala, potrebno je da ostave prostor za različite aktivnosti koje ne uključuju ono drugo. Dakle, sloboda o kojoj je ovde reč podrazumeva navike i potrebe koje partneri ne dele, kao na primer praktikovanje različitih hobija, izlazak sa zasebnim prijateljima i slično. Partneri ne moraju stalno biti fizički zajedno, jer to nije prirodno. Sloboda, odnosno mogućnost da se svako individualno izrazi glavni je preduslov za dug i stabilan odnos.
5. Međusobno poverenje
U zdravim vezama partneri veruju jedno drugom. Imati poverenja u nekoga podrazumeva da verujete u njegovu doslednost i dobronamernost u aktivnostima i imate moć da na osnovu zajedničkih iskustava predvidite njegove naredne korake.
Nezdrava je ona veza u kojoj je jedan partner ljubomoran svaki put kada onaj drugi razgovara ili provodi vreme s nekom trećom osobom.
Ukoliko jedan partner zahteva od drugog da ne razgovara ili sasvim prekine komunikaciju s nekom trećom osobom, znači da u tom odnosu ne postoji poverenje, što može trajno narušiti vezu. Takođe, nesposobnost da razvijemo poverenje u odnosu sa drugima može izazvati osećaj izolovanosti i nepovezanosti sa svetom, što je često praćeno depresijom, apatijom ili anksioznošću.
U tom slučaju potražite pomoć psihoterapeuta ili pronađite način da prekinete takvu vezu.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (1)
Da li ljubav na daljinu može da uspe? | MojaPraktika - 01.12.2022
[…] problem, ali postoji i drugi tabor koji je voljan da se protiv toga izbori. Ukoliko primećujete znakove da je vaša veza ona prava, vredi se boriti za […]