Kako da beba prespava noć? Tehnike za uspavljivanje
🕑 3 min čitanjaOdgovor na večito pitanje “kada bi trebalo da beba prespava celu noć” manje je direktno nego što roditelji možda očekuju. Verovali ili ne, spavanje je naučena veština. Stoga bebe treba da nauče kako i kada da spavaju pre odlaska na noćni počinak.
Da biste razumeli kako da uspavate bebu, prvo morate znati da li je vaša beba u stanju da spava celu noć. Isto tako, potrebno je da uspostavite dobru rutinu spavanja tokom dana, kako bi beba prespavala celu noć.
Postoji nekoliko razloga zašto vaša beba ne spava celu noć, uključujući i rast tela, regresiju spavanja i/ili nesposobnost da zaspi samostalno.
Bilo da beba ima neki od navedenih problema ili ne, postoji nekoliko tehnika koje joj mogu pomoći da zaspi i prespava celu noć.
Tehnike za uspavljivanje bebe
Rutina odlaska na spavanje
Nikada nije kasno da uspostavite raspored spavanja. Rutina treba da je što jednostavnija i održivija kako biste mogli da je se pridržavate svake večeri. Čak i najmanja promena u rutini može da razbudi dete i spreči ga da spokojno prespava noć. Rutina spavanja treba da pomogne bebi da stvori pozitivnu asocijaciju na san. Na primer, nakon kupanja i oblačenja mazite se s bebom ili joj pričajte priče, puštajte umirujuću muziku.
Samoumirivanje
Kada se beba probudi u toku noći i počne da plače, sasvim je u redu da ustanete i proverite šta se dešava. Ipak, pokušajte da limitirate vreme koje tom prilikom trošite. Stavite bebi do znanja da je vreme za spavanje, a ne za igranje. Postavite dlan na grudi bebe na nekoliko trenutaka kako biste je umirili, a zatim izađite iz sobe (pre toga proverite da li leži na stomaku kako biste izbegli određene komplikacije, kao što je sindrom iznenadne smrti novorođenčeta). Isto tako, pored bebe možete ostaviti jastuk ili plišanu igračku kako bi imala privid da ste i dalje tu. Ovo, takođe, pomaže i kod bebine teskobe razdvajanja, a pomoći će joj da se lakše samoumiri.
Noćno hranjenje
Onog trenutka kada pedijatar kaže da je u redu da se prestane s noćnim hranjenjem, poslušajte ga. U većini slučajeva bebama je sisanje asocijacija na spavanje. Ipak, kada više ne morate da dojite, to ne znači da beba neće želeti da sisa tokom noći. Polako smanjujte intenzitet dojenja dok se ne navikne na to da neće sisati svaki put kada se probudi tokom noći.
Pratite raspored
Beba treba da ima dovoljno sna tokom dana kako bi se pripremila na spavanje noću. Novorođenčad ne razlikuju dan i noć, a kako rastu, tako spavaju duže tokom noći. Samim tim, ukoliko spavaju puno preko dana, noć će biti nemirna.
Umirujuća atmosfera
Spavaća soba treba da je udobno i prijatno mesto za spavanje. Zamračite sobu, provetravajte je svaki dan i pustite umirujuću muziku.
Držite se plana
Ukoliko beba ode na spavanje kasnije, to ne znači da će spavati duže ujutro. Zato je važno uspostaviti plan odlaska na spavanje i držati ga se svaki dan, po svaku cenu. Sa oko tri meseca možete početi s uspostavljanjem rasporeda spavanja.
Budite strpljivi
Vaša beba je spavala celu noć, ali to više ne čini? Mnogo faktora utiče na to, između ostalog sam napredak i rast koji ih čini razdražljivim. Isto tako postoji i čuvena regresija spavanja koja počinje sa oko četiri meseca i uglavnom traje od jedne do četiri nedelje. Veoma je važno da u ovom periodu budete strpljivi i da se fokusirate na činjenicu da besane noći neće trajati večno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0