Kako se menja ishrana bebe u prvih 12 meseci
🕑 3 min čitanjaKada beba dođe na svet, mnoge stvari se menjaju. Način i ritam života dobijaju drugačije obrise i sve je podređeno novopridošlom članu porodice. Potrebno je obratiti pažnju na mnoge stvari, a svakako jedna od najvažnijih je ishrana novorođenčeta.
Bebina ishrana u prvih godinu dana se postepno menja, zato se ide polako korak po korak.
Majčino mleko svojim kvalitativnim sastavom i energetskim potencijalom je idealno prilagođeno nutritivnim i kalorijskim potrebama, ali i metaboličkim mogućnostima bebe.
Po svojim karakteristikama, a u zavisnosti od vremena lučenja, razlikujemo: kolostrum, prelazno i zrelo majčino mleko.
Kolostrum je mleko koje majka proizvodi prvih nekoliko dana posle porođaja (3-4). Po izgledu je gusto, žućkaste boje, jer sadrži puno karotena. Sadrži više proteina i vitamina A nego zrelo mleko. Sadržaj antitela u kolostrumu obezbeđuje novorođenčetu zaštitu od infekcija, tako da predstavlja prvu imunizaciju protiv bakterija i virusa. Kolostrum svojim laksativnim dejstvom pomaže odojčetu da eliminiše prvu stolicu (mekonijum).
Prelazno mleko sadrži više masti, laktoze i energetski je bogatije od kolostruma. Luči se u prve dve nedelje posle porođaja.
Zrelo majčino mleko se menja u zavisnosti od doba dana, dužine podoja, potreba odojčeta i preležanih bolesti majke.
Važno je da se beba hrani isključivo dojenjem, ali ukoliko to nije izvodljivo iz opravdanih razloga, može se koristiti adaptirano mleko. Treba imati na umu da postoje različite vrste adaptiranog mleka, nemaju sva istu namenu. Postoje adaptirana mleka koja su namenjena za dnevnu ishranu beba i ona namenjena za posebne potrebe beba (intolerancija na laktozu, alergija na mleko, vraćanje hrane (bljuckanje).
Kada beba najzad lepo nauči da sisa i prebrinemo grčeve, posle nekoliko meseci bebinog života, dolaze na red novi izazovi kao što su uvođenje nemlečne hrane. Nemlečna hrana su sve dozvoljene namirnice koje nisu mleko (majčino ili adaptirana formula).
Bitno je znati da se bebi svaki treći dan uvodi po jedna nova namirnica, a to je najbolje raditi ujutru zbog mogućih alergijskih reakcija koje nisu ništa neuobičajno (već uvedene namirnice mogu se kombinovati sa novim). Bebina hrana se ne začinjava i tekstura treba da bude prilagođena uzrastu. Po savetu pedijatra treba ispratiti redosled namirnica koje se savetuju kao i uzrast kada je vaša beba spremna za uvodjenje nemlečne hrane.
Kada detetu treba ponuditi nemlečni obrok?
Preporučuje se da beba bude isključivo na majčinom mleku oko 6 meseci kada treba da počne da unosi i manje količine nemlečnih namirnica koje mogu da se uzimaju u tom uzrastu. Detetu na početku obroka dok je gladno treba ponuditi novu vrstu hrane, pored uvođenja novih namirnica, još uvek je prisutno majčino ili adaptirano mleko. Sa tom razlikom da detetu koje sisa ponuditi kašicu dve da proba nove namirnice, a bebama koja su na adaptiranom mleku u ovom uzrastu uvesti kao ceo obrok. Nemlečni obrok se detetu daje prvo u manjim količinam, da bi se u narednim danima količina hrane povećala.
Šta raditi ako dete odbija nemlečnu hranu?
Detetu prvo ponudite da proba kašicu kako bi počelo da se navikava na nove ukuse, mirise i kašastu hranu. Bebe različito reaguju na nove ukuse. Potrebno je vreme da se navikne da jede kašičicom. Ako beba odbija kašastu hranu, to je normalno, samo budite uporni i ponudite bebi ponovo tokom nekoliko dana.
Bebina ishrana u prvih godinu dana nije bauk. Stvar je praviti postepene korake i biti strpljiv sa svojom bebom priikom unošenju namirnica.
Kako se beba razvija, tako se ishrana menja. Uživajte u svakom novom danu odrastanje svoje bebe!
*Važno obaveštenje: Majčino mleko je najbolja hrana za odojčad. Mlečne formule se upotrebljavaju samo po savetu stručnjaka iz oblasti medicine, farmacije, ishrane ilidruge stručne osobe, koja je odgovorna za brigu o majci i detetu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0