Kakve sve flašice i cucle postoje?
🕑 3 min čitanjaIako deluje da je svejedno koju ćete flašicu ili cuclu kupiti, to nije baš tako. U ponudi se nalazi mnogo proizvoda i nije lako odabrati odgovarajući proizvod. Flašice i cucle se razlikuju, te svaka ima svoju namenu i kada se koristi. U nastavku teksta saznajte kakve sve flašice i cucle postoje.
Vrste flašica
Flašice mogu da se razvrstaju na razne načine, ali uglavnom se treba voditi najosnovnijom podelom. Dakle, flašice se dele na:
- Materijal koji je korišćen u izradi
- Izgled i primena
- Prema cuclama
- Vrsti dodataka
Kada budete rešili da kupite flašicu, preporuka je da se vodite ovom podelom, jer ćete time sebi znatno olakšati izbor.
Plastične ili staklene flašice?
Svi proizvođači uglavnom prave staklene ili plastične flašice, a postoje čak i flašice od nerđajućeg čelika. Evo po čemu se razlikuju.
Plastične flašice
Veoma su praktiče i ne lome se kao staklene. Bez problema ćete ih oprati, ali su nešto teže za održavanje. Zasigurno ste čuli da se flašice pre upotrebe moraju dezinfikovati, ponekad je dovoljno obično iskuvavanje, a možda će vam biti potrebni sterilizatori.
Plastične flašice sadrže materiju koja se ispušta prilikom dezinfikacije, naziva se BPA ili bisfenol A. Ova supstanca potencijalno je opasna.
Nemaju samo plastične flašice ovu materiju, već se ona nalazi u raznim plastičnim ambalažama. Zabranjeno je koristiti ovu supstancu, međutim ona je još prisutna i to kod poznatijih proizvođača.
Kada budete kupovali plastičnu flašicu, obratite pažnju na oznake, flašice treba da imaju istaknuto BPA FREE, B FREE ILI BPA 7OTHER (znači da sadrži supstancu, ali nije opasna)
Staklene flašice
Stakle flašice veoma su popularne, jer se lako održavaju i nemaju nikakve štetne materije. Sterilizacija je jednostavna, što je mnogim roditeljima prioritet. Kao i kod plastičnih flašica, postoje i negativne strane.
Lomljive su i teže, zbog čega beba ne može sama da ih koristi. Međutim, napravljeni su silikonski držači koji imaju za cilj da spreče lomljenje i da flašica isklizne iz bebinih ručica.
Izgled flašica
Možda vam deluje čudno, ali flašice se dele i prema izgledu, tačnije funkcionalnosti.
Danas su veoma popularne flašice koje su zakrivljene u gornjoj polovini. To nije tek tako urađeno, već da bi se beba lakše hranila. Ujedno sprečava veći protok vazduha koji može da stvori vakum. Ove flašice smatraju se odličnim protiv grčeva kod beba.
Postoje flašice koje svojim izgledom podsećaju na dojku. Cucla je mekana i široka, a sam vrh podseća na bradavicu. Preporuka je da se koriste kada beba prelazi iz faze dojenja u fazu hranjenja pomoću flašice. Praktikčne su i lako se održavaju.
Pored pomenutih modela, tu su i klasične flašice koje su znatno poboljšane i njih ima naviše na našem tržištu. Mogu biti plastične i staklene, ali obratite pažnju na cucle i šta sadrže.
Cucle za flašice
Poput flašica, cucle se takođe dele. Prilikom kupovine, evo šta treba da imate na umu:
- Cucle od kaučuka i silikona
- Veličina i širina otvora na vrhu
- Široke i uske
- Anti-Colic – protiv grčeva
Silikonske cucle lakše se održavaju, dok su cucle od kaučuka mekše. Cucle od kaučuka treba češće menjati, jer se lepe. Cucle se menjaju mesečno, a održavanje je svakodnevno, dok sterilizacija može da se radi na svaka tri dana ili prema potrebi.
Veličina cucle zavisi od brenda i vrste flašice. Širina otvora deli se na S, M, L i predstavlja uzrast bebe.
Anti-Colic služe da olakšaju nastanak grčeva i umanje njihovo nastajanje. Napravljene su da spreče pojavu viška vazduha i vakuma koji utiču da dotok mleka.
Izvor: https://rastimozdravo.com/flasice-za-bebe/
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0