Kakve sve pelena za bebe postoje?
🕑 2 min čitanjaRoditeljima nije lako da odaberu odgovarajuće pelene, jer se na tržištu nalazi pregršt proizvoda. Svako će vam reći da se pelene troše u ogromnim količinima, ali to ne znači da se treba isključivo voditi cenom, već kupujte treba kupovati kvalitetne pelene. Prema nekim podacima, došlo se do zaključka da novorođenčad troši do 10 pelena na svakodnevno.
Kakve pelene postoje?
Danas se mogu naći razne vrste pelena, a najpoznatije su jednokratne, platnene i višekratne pelene. One nisu jedine, a u nastavku saznajte koje su razlike.
Jednokratne pelene
Ove pelene odlično upijaju, ali sa druge strane mogu da iritiraju kožu bebe, što može da dovede do pelenskog osipa. Kod ovih pelena ističe se udobnost, jer su prilagođene bebama i njihovim pokretima. Jednokratne pelene imaju ojačane ivice, što ne dozvoljava tečnosti da procuri.
Platnene pelene
Ove pelene prave se od organskih materijala. Odlične su za kožu bebe, ujedno i ne zagađuju okolinu, što se ne može reći za jednokratne. Bebina koža “diše” odlično, ali najveća mana platnenih pelena je moć upijanja, koja je slabija. Zato ćete češće morati da menjate pelene.
Noćne pelene
Noćne pelene poznate su po tome što imaju neverovatnu moć upijanja tečnosti. Sadrže gel koji apsorbuje svu tečnosti i sprečava curenje. Pelene ćete morati da menjate bebi i tokom noći. Prema pravilu, beba treba posle 3 meseca da izbaci noćni obrok, međutim u praksi je to drugačije. Zato se preporučuje da kada god se beba noću probudi, vi joj zamenite pelenu.
Active baby pelene
Nisu namenjene za novorođenče, već za bebe koje puze ili su blizu prohodavanja. Posebno su ojačane ivice kod prepona, kako bi sprečile curenje, ali omogućile neometano kretanje bebe. Navodi se da čitavu noć mogu da upijaju tečnost bez problema, ali to je diskutabilno i mnogo je bolje da menjate pelenu noću.
Pants pelene
Kao i prethodne, namenjene su bebama koje puze i prohodavaju. U ovom periodu bebe su veoma aktivne, zato su i osmišljene ovakve pelene, koje su kao gaćice, samo se navlače. Ne navlače se lako, ali su odličan izbor za aktivnu bebu, jer dobro upijaju i daju osećaj suvoće.
Eko pelene
Sam naziv govori o kakvim se pelenama radi. Najveća mana ovih pelena je to što ih nema mnogo. Polako počinju da budu sve prisutnije i kod nas, ali ne možete ih naći baš u svakoj prodavnici.
Veličine pelena za bebe
Što se tiče veličine pelena za bebe, one su mahom isto ili slično označene kod svih proizvođača. Uglavnom se obeležavaju u odnosu na težinu bebe:
- Od 2 do 5 kg
- Od 3 do 6 kg
- Od 5 do 9 kg
- Od 7 do 18 kg
- Od 16+ kg
Dakle, kada kupujete pelene, najviše pažnje treba da obratite na udobnost i zdravlje. Tu najviše mislimo na materijal od kojeg su napravljene pelene, jer bebe provode ceo dan u njima. Neke pelene mogu da izazovu iritaciju.
Svakako, cena pelena je još jedna bitan faktor pri kupovini. Pelene se troše u ogromnim količinama, te izdatak na mesečnom nivou nije mali. Takođe, imajte na umu da reakcije na pelene može zavisiti i od kože bebe. Neće svaka reagovati isto.
Na kraju, sve se svodi na roditelje i šta oni smatraju da je najbolje za bebu. Svaka pelena ima svoje prednosti i mane.
Izvor: https://rastimozdravo.com/pelene-za-bebe/
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0