Koliko dugo treba da traje podoj?
🕑 < 1 min čitanjaDojenje za mame koje su se po prvi put ostavarile u toj ulozi predstavlja nepoznanicu. Kako znati da je beba sita? Koliko puta dnevno dojiti bebu? Šta je dojenje na zahtev? Puno informacija, vrlo često oprečnih, stvaraju mamama još veću konfuziju i neretko, iz straha da nešto rade pogreš, dolazi do prestanka dojenja.
Ono što je važno da mame znaju jeste da je svaka beba posebna i da je samim tim i dojenje individualan process koji zavisi i od bebe i od mame. Takođe, važno je da znate da se mamino mleko brže vari od adaptirane formule i da bebe koje sisaju češće jedu. Zato je najbolje bebu dojiti na zahtev. Sigurno ste čuli da je potrebno da se beba doji na zahtev, što češće, jer se na taj način podstiče laktacija. Dojenje na zahtev podrazumeva prepoznavanje bebinih potreba i dojenje na osnovu znaka gladi koje beba šalje.
Beba bi u prvom mesecu trebalo da sisa 8 do 12 puta dnevno, odnosno na svakih sat i po do tri sata, dok u toku noći ne bi trebalo da prođe više od 4 sata. Koliko će podoj trajati zavisi od toga koliko je prošlo od prethodnog podoja- neke bebe sisaju po 20 dvadeset minuta svaku dojku, dok je nekim bebama sasvim dovoljno desetak minuta.
Neki od znakova da je beba gladna su:
- Nervozno stavljanje ručice u usta
- Otvaranje usta
- Plaženje jezika
- Pomeranja glave u stranu kao da traži dojku
- Plač
Iako je plač najčešći i najočigledniji znak da je beba gladna- to je poslednji od znakova i tada je već kasno, zato je važno pratiti ostale znakove koji ukazuju na glad.
Foto: Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0