Nekoliko mitova o dojenju koje je dobro zaboraviti
🕑 2 min čitanjaAko dojite bebu, svakog dana čujete bezbroj dobronamernih saveta o tome šta je majkama dozvoljeno a šta zabranjeno kako ne bi naškodile bebi. Otkrijte šta su sve mitovi vezani za dojenje.
Mit? Dojenje je lako
Bebe se rađaju sa refleksom za sisanje (dojenje). Međutim, mnogim majkama su potrebni praktični saveti o pravilnom postavljanu bebe na dojku. Ono što je važno znati je to da dojenje zahteva vreme i strpljenje u sticanju iskustva kako za majku tako i za bebu. I ne treba nikako zaboraviti da je dojenje vremenski intenzivno, pa majkama treba prostor i podrška kako kod kuće tako i na poslu.
Mit? Dojenje je bolno – upaljene bradavice su neizbežne
Mnoge majke osećaju nelagodnost prvih nekoliko dana nakon porođaja kada uče da doje. Ali uz odgovarajuću podršku patronažne sestre pri pravilnom postavljanju bebe na dojku, bolne bradavice se mogu izbeći. Ove situacije se mogu izbeći ukoliko se tokom trudnoće upoznate sa pozitivnim praksama tokom dojenja. Ako se ipak majka suoči sa problemima poput upaljenih bradavica ili ragada podrška patronažne sestre ili drugog kvalifikovanog stručnjaka može im pomoći da prevaziđu problem.
Mit? Obavezno treba oprati bradavice pre dojenja
Nije potrebno pranje bradavica pre dojenja. Kad se bebe rode, već su upoznate sa mirisima i zvukovima njihove majke. Bradavice stvaraju supstancu na koju beba miriše i ima “dobre bakterije” koje pomažu u stvaranju bebinog zdravog imunološkog sistema.
Mit? Novorođenče i majku trebate razdvojiti da se majka odmori
Lekari, medicinske sestre i babice često podržavaju u praksi „koža na kožu“ – takođe poznatu i kao nega majke kengura – odmah nakon rođenja. Kontakt koža na kožu odmah nakon rođenja bebe, (koji traje minimum jedan sat a trebalo bi da se nastavi što duže u toku dana i noći više nedelja) umiruje ne samo bebu, već i majku, koja se tako, po prvi put s “ove strane stomaka”, zbližava sa svojim detetom. Ovo je blagotvorno za sve trenutke kad je beba uznemirena a naročito za početak dojenja i uspostavljanje laktacije.
Mit? Tokom dojenja morate strogo voditi računa šta jedete
Kao i svima drugima i dojiljama se preporučuje uravnotežena ishrana. Generalno, nema potrebe za promenom dotadašnjeg načina ishrane. Bebe su tokom devet meseci naučile šta njihova majka voli da jede, pa i nakon devet meseci treba nastaviti sa uobičajenim načinom ishrane. Ako majka primeti da beba reaguje na određenu vrstu hranu koju ona jede, najbolje je da se konsultuje sa pedijatrom.
Izvor: unicef.org
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0