Poruke ljubavi koje vam šalje beba
🕑 3 min čitanjaDok beba još ne koristi reči kojima bi rekla da vas voli, ona to pokazuje na druge načine koji bi vam mogli promaći.
OD ROĐENJA DO 6 MESECI STAROSTI
Osmeh od pola sekunde
Prve osmehe kod novorođenčeta tumačimo kao nesvesne reflekse, kao nešto što dolazi samo od sebe i nema nikakve veze sa spoljašnjim podražajima. Međutim, nedavna istraživanja pokazala su da ovi prvi nagoveštaji zadovoljstva imaju mnogo dublje značenje od običnog refleksa. Stručnjaci tvrde da je prvi osmeh, u stvari, odraz kratkotrajne emocije, pa makar trajao samo pola sekunde.
Međutim, prvi „pravi” osmeh koji beba upućuje mami ili tati s jasnom porukom „Neizmerno se radujem što te vidim” javlja se oko šeste nedelje nakon rođenja.
Povezivanje slike s tonom
Dokazano je da novorođenče od rođenja prepoznaje majčin glas i miris. Sledeći korak koji osnažuje vezu između majke i bebe je kad beba nauči da povezuje sliku sa tonom. To uspeva tako što gleda u mamino lice i trudi se da ga zapamti. U njenoj maloj glavici biće rešena prva velika zagonetka, a to je povezivanje majčinog lika sa poznatim mirisom, glasom i prijatnim osećajem topline. Tada shvata da mamino lice znači sigurnost. Kada se sledeći put beba zagleda u vaše lice, ne skrećite pogled, nego je pustite da vas gleda kako bi vas dobro zapamtila.
Mahanje ručicama
U prvih nekoliko meseci većina roditelja ne doživljava bebu kao društveno biće, već kao bespomoćni zamotuljak o kome treba brinuti apsolutno svake sekunde – hraniti ga, presvlačiti, kupati, zatim opet hraniti, presvlačiti i tako ukrug. To je sasvim razumljivo, jer od silne brige i umora roditelji nemaju vremena da posmatraju bebin govor tela kojim ono poručuje: „Srećna sam što sam sita, čista i voljena.”
Jeste li nekada primetili kako, čim uđete u sobu svoje bebe, koja vas je nekoliko sekundi pre toga glasnim plačem obavestila da se probudila, ona u stvari ima srećan izraz lica i maše svojim ručicama. Kratko i jasno poručuje: „Bila sam usamljena i tužna, ali sada, kada si tu, sve je dobro.”
OD 6 DO 12 MESECI STAROSTI
Pružanje ručica
Sve bebe vole kad ih roditelji drže u naručju. Ta potreba nije odraz razmaženosti, niti navike, nego iskazivanje naklonosti. Kad nepoznata osoba uzme bebu u naručje, mališan će pokušati da se izmigolji, pružajući ručice prema osobama koje najviše voli, onima u koje ima najviše poverenja, a to su mama i tata. Tim govorom tela dete svojim roditeljima poručuje da su najznačajnije osobe u njenom životu. Ima li lepše nagrade za uloženi trud?
Podeljene emocije
Kad se vratite kući, niko vam se neće toliko obradovati kao beba. Kikotaće se, smejati i ispuštati čudne zvuke, jer drugačije ne zna da iskaže sreću što vas ponovno vidi. Isto tako, niko neće bučnije pokazati tugu kad morate da odete. Većina roditelja ovu eksploziju pozitivnih i negativnih emocija doživljava kao teret. Međutim, intenzitet bebine sreće kad vas ugleda može se meriti sa srećom odraslog čoveka kad dobije premiju na lotou. Isto tako, tuga koju oseća kad shvati da odlazite jednaka je onoj koja bi i vas obuzela da vam se dogodi neka nesreća. S vremenom će dete shvatiti da mama i tata nisu zauvek nestali, pa će se i intenzitet njene tuge postupno smanjivati.
OD 12 DO 24 MESECA STAROSTI
Mali imitatori
Kad dete stane na noge i počne da istražuje svet oko sebe, možda će vam se učiniti kao da gubi interes za maženje, a uz to izvodi razne nestašluke. Međutim, to je samo prividno. Mališani zapravo imitiraju roditelje, pa time što pokušavaju da urade nešto što i vi radite, zapravo žele reći: „Hoću da budem isti kao vi, jer vas neizmerno volim.” Uostalom, i odrasli nesvesno imitiraju osobe koje vole, zar ne?
Majstori drame
Kad posmatrate mališane kako se igraju u parku ili na igralištu, primetićete da nisu previše zainteresovani za druženje s vršnjacima. Igraće se u pesku, ali će svako biti zaokupljen svojom kanticom i lopaticom i neće dopustiti drugom detetu da uzme njegovu igračku ili zauzme njegovu teritoriju. Dogodi li se takva situacija, dotrčaće do mame neutešno plačući i žaliti se kao da se dogodila najveća tragedija. Zapravo, oni samo žele utehu u vašem zagrljaju.
Izvor: Bebologija
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0