Zašto je važna pravilna nega bebine kože?
🕑 3 min čitanjaNega kože novorođenčeta predstavlja važnu stavku kod svih mladih roditelja. Brojne preporuke i proizvodi na tržištu neretko dovode u zabludu, zbog čega nega bebine kože izgleda teško i konfuzno.
Bebina koža po rođenju je veoma osetljiva i tanka. Još uvek nije sasvim razvijena i znatno se razlikuje od kože odraslih, a zato je sklonija ojedima i iritaciji. To su sve neki od razloga, zbog čega je važna pravilna nega bebine kože.
U nastavku saznajte na koje sve stvari treba da obratite pažnju, prlikom negovanje bebine kože.
Kupanje bebe
Osetljiva bebina koža ne zahteva svakodnevno kupanje. Na samom početku, sasvim je dovoljno da se bebina kože prebriše toplom vodom. Tek pošto otpadne pupčana vrpca, počinje kupanjac poznat svima. Ne morate kupati bebu više od 3 puta sedmično, jer se preteranim kupanjem uklanjaju prirodna ulja, što dovodi do suvoće bebine kože. Važna je i temperatura vode, koja je slična telesnoj.
Pošto završite kupanje, koristite pamučne peškire i blagim tapakanjem po koži osušite telo. Kod beba koje imaju osetljivu i suvu kožu, posle kupanja se koriste odgovarajuće kreme ili balzami.
Kako da odaberete pravi proizvod za negu bebine kože?
Bebina koža brzo upija i apsorbuje. Kada birate proizvod za bebinu kožu, važno je da ne sadrže sintetičke boje, sulfate, parabene i druge sastojke koji i te kako utiču na iritaciju bebine kože. Po rođenju koža beba je prekrivena slojem koji je poznat kao sirasti maz (vernix caseosa). Bebina koža se razvija i poseduje hidrolipidni sloj koji se nalazi na površini. Veoma je osetljiv na brojne faktore, najviše na sastojke koji se nalaze u detrdžentima, kremama, omekišivačima i drugim. Pažljivo čitajte deklaracije i zaobiđite proizvode s uljem kikirikija ili badema, pošto mogu doprineti alergijskim reakcijama.
Šamponi i kupke
Pravilna nega bebine kože traži šampone i kupke koji su hipoalergenski, a njihov pH je neutralan. Neutralna vrednost je pH 7. Kod šampona najvažnije je da budu blagi i napravljeni posebno za bebe, bez sapuna, jer to može dovesti do iritacije bebine kože i isušivanja. Kupka za bebinu kožu, pre svega, mora biti dermatološki testirana. Danas se uglavnom mogu naći kao 2 u 1. To su proizvodi koji sadrže penušavu kupku i šampon za bebinu kožu. Uvek birajte prirodne kupke, pošto su ubedljivo najbezbednije.
Kreme za negu bebine kože
Najčešće se odnose na pelensku regiju. Koriste se kod menjanja pelena, a njihova uloga je da spreče pojavu osipa. Kada ih nanesete, one prave bedem koji štiti od iritacije i ojeda. Nedozvoljavaju da se bebina koža isuši, jer poseduju sastojke lekovitih biljaka koja hidriraju bebinu kožu.
Kreme za sprečavanje ojeda
Služe da štite od ojeda, mada se uglavnom koriste po izbijanju. Donosi olakšanje bebi i sprečava da se infekcija proširi. Najčešće se pravi na bazi cink-oksida ili vazelina, a nanosite ih isključivo na čistu i suvu kožu. U borbi protiv ojeda bebine kože upotrebljavaju se i medicinske masti, ali takve preparate koristite samo uz savet i preporuke pedijatra.
Losioni i ulja za pravilnu negu bebine kože
Ulja se koriste da bi bebina koža bila baršunasta, glatka i meka. Mnogi je koriste prilikom masaže bebe, koja im veoma prija i opušta ih, naročito pred odlazak na spavanje ili ako se unervoze. S druge strane, losioni služe za prirodnu hidrataciju. Nisu neophodni, više služe kao alternativa uljima, a nanose se odmah posle kupanja bebe.
Posledice pogrešne nege bebine kože
Usled neodgovarajuće nege bebine kože, mogu se pojaviti razni problemi. Nema razloga za paniku, važno je da se uoče na vreme i tretiraju na adekvatan način
Osip kod beba
Nije opasan, normalna je pojava i često prolazi sam od sebe. Važno je znati na koji način ga lečiti, a ključna stvar kod pojave osipa je ta, da otkrijete kako je došlo do njega. Kada to ustanovite, dovoljno je da izbegavate te stvari priilikom nege bebine kože i pranja. Ukoliko primetite crvene tačkice na bebinoj koži, to može biti naznaka da je došlo do osipa ili nekog drugog problema.
Ekcem kod beba
To je crveni osip koji se uglavnom pojavljuje na licu bebe. Sastav kozmetike često dovodi do ovoga, ali uzrok mogu biti alergija, astma (nasledno) i atopijski dermatitis. Na samo početku deluje kao upala, a vremenom se suši i dolazi do perutanja. Lečenje zahteva korišćenje krema i masti koje se isključivo prepisuju. Suština je izbegavati sve stvari koje dovode do iritacije bebine kože.
Seboroični dermatitis
To je perutanje glave, ali događa se i sa obrvama, nosem i ušima. Najbolje je da se posavetujete s pedijatrom. Koža se čisti posebim šamponima i prirodnim uljima. Nemojte pribeći čestom pranju kose i agresivnom skidanju naslaga. Ukoliko se dogodi ovo, to nije zbog pogrešne nege, već je prirodan pojava. Važno je da kada se već dogodi ovako nešto, tada postupite na pravi način, jer pogrešno tretiranje ovakve kože dovodi do problema.
Na kraju, red je da sumiramo sve navedeno. Pravilna nega bebine kože nije bauk, već samo praćenje pravih saveta i neće biti ikakvih problema
- Uvek čista garedorba
- Adekvatan detrdžent za bebine stvari
- Bez upotrebe vlažnih maramica, jer sadrže alkohol
- Krema pre navlačenja pelene
- Korišćenje isključivo čiste vode
Izvor:
beboclub.com
rastimozdravo.com
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0