Šta bebi treba u prvim danima života?
🕑 4 min čitanjaBeba je pravi mali čarobnjak koga ne treba da se plašite već da mu pristupate kao biću koje unosi magiju u Vaš život. Sve vezano za nju i oko nje je nepoznanica, ali to na početku ne treba da Vas plaši već da donese želju i volju da svakog narednog dana istražujete tek rodjeno drago biće i dane sa njim koji predstoje. Kad bebu donesete iz porodilišta pokušajte da se oslobodite svih strahova o dojenju, presvlačenju i nezi, uspavljivanju i njenoj udobnosti.
Korak koji treba da napravite pre bebinog rodjenja
Devet mesece prodje u maštanju i planiranju sobe u domu koja će od bebinog rodjenja biti čarobni kutak Vašeg prostora. Soba u kojoj će boraviti beba mora da bude osvetljena prirodnim svetlom, čista i da se dobro provetrava kako bi beba prve dane života i navikavanja na okolinu i ovaj svet provela u idealnim uslovima. Prva bebina soba je ustvari soba njenih roditelja koju će oni pre rodjenja okrečiti u neku svetlu boju, zameniti prozore da bolje dihtuju, skinuti zastore kojih obično ima u spavaćim sobama i izbaciti sav suvišan nameštaj kako bi mogli da unesu opremu koja je potrebna za bezbrižno bebino odrastanje. Budući roditelji zaboravite na neko vreme da ste imali svoju spavaću sobu, čim unesete krevetac ona postaje potpuno novi prostor u kome caruje najmladji a najzahtevniji član porodice.
Rasklonićete stvari tako da u dva koraka možete iz kreveta da stignete do njenog krevetića i da imate mesta da Vam uz krevetac na komodi za bebine stvari bude sve pri ruci, tako da i u toku noći po mraku možete da pronadjete flašiću, cuclu, pelene, maramice, kreme, benkice, sve što treba da je presvučete. Neka prvih dana temperatura u sobi bude 24° kako bi bebi bilo uvek toplo, čak i dok je gola kada je presvlačite. Trudite se da tokom zime osvežavate vazduh u sobi, topao vazduh je suv i može da smeta bebi. Zato koristite osvežvače prostora, dovoljno je i vlažne pelene i obavezno na pet minuta provetravajte sobu.
Oprema za bebe bez koje ne možete u bebinoj sobi
Kada je o opremi za bebe reč pred Vama će biti široka ponuda. U toj sobi ne možete bez krevetića za bebe, pulta na kome ćete da je prepovijate koji je obično na komodici u kojoj će biti bebine stvari. Dok se nesnadjete možete bebu da prepovijate i na krevetu, ali ćete brzo shvatiti da je bolje da imate pult koji možete da prilagodite svojoj visini i koji je zbog graničnika daleko bezbedniji noego krevet ili običan sto. Najčešći izbor roditelja je krevetac za bebu od drveta klasičnog modela.
Oni su vrlo praktični za montiranje i održavanje, ako je od medijapana dovoljno je da se stranice povremeno prebrišu vlažnom krpom. Drveni krevetići za bebe imaju opciju da mogu da se podešavaju u tri nivoa, pa se za bebu u prvim mesecima koristi taj najviši nivo. Visina stranica i prednje ogradice podešava se prema uzrastu bebe, što je beba veća i aktivnija podizaćete prednju ogradicu a spuštaćete dušek. Dimenzije ovih krevetića su 120×60, bebe u njima obično spavaju do svoje treće godine.Na tržištu postoji mnogo prodvnca bebi opreme a ako vas zanimaju detalji pogledajte ovde široku ponudu za bebe.
Krevetac za bebe u varijanti 3u1
Mnogo je novih i kreativnih ideja u ponudi krevetića za beba, jedna je sistem 3u1 koji čini krevetac za bebu, kolevka i komoda za bebu. Kod ovog modela se ispod dušeka nalaze dve velike fioke a na komodi uz dušek koja je u sastavu kreveta prostor za presvlačenje. Kad porastu, ovaj krevet može da se preoblikuje u radni sto. Komoda je neizbežan deo opreme za bebe, kupite model koji može praktično da se organizuje da u nju stanu pelene, kreme, maramice, benkice i da je blizu pulta za povijanje kako se ne biste odaljavali od bebe. Trudite se da sve u svakom trenutku stoji na svom mestu tako da i u pola noći možete da se snadjete i presvučete bebu.
Bebi oprema za izlazak
Mnogi roditelji čekaju da se beba rodi pa da onda kupuju sve što joj treba u prvim danima života, neki kupe opremu i pre rodjenja, ima i onih koji odvoje i rezervišu sve što im treba pre bebinog rodjenja a donesu kući pošto se beba rodi. Kako god da postupate, kao prvi, drugi ili treći, oprema za izlazak Vam je neophodna. Kupite na vreme nosiljku, kolica i sedište za bebu bez obzira kada ćete da je izvedete prvi put. Dobro je da sačekate bar petnaestak dana od rodjenja, dok se beba navikne na spoljni svet. Mada, trenutni vremenski uslovi značajnu utiču na prvi izlazak. Zimi ne mora da žurite sa prvim izlaskom, sačekajte bar mesec dana pa čak i više.
Nepovoljni vremenski uslovi, vetar i kiša, nisu dobri za mladje, a ni starije bebe. Za prvi izlazak neophodna su kolica, najpovoljnija su u kombinaciji sa nosiljkom i auto-sedištem. U prvih nekoliko meseci nosiljka će biti stalno uz Vas, korisna je i kod kuće, zgodna da beba odrema u njoj ili da se prenese iz prostorije u prostoriju. Kolica uglavnom ne mogu da se spuste do nultog položaja, pa iz tog razloga nisu ni bezbedna da beba u njima spava. Uz ovaj komplet ide jaja auto sedište u kome se voze deca do 13kg i godinu dana starosti. Jaja sedište je zgodno zato što može da se zakači za kolica, pa iz auta beba lagano odmah nastavlja u šetnju. U sedištu beba može da provede do dva sata, više od toga nije preporučljivo.
Prve igračke za bebe i stimulaciju pokreta
Ako mislite da igračke bebi u prvim danima ništa ne znače, varate se. Igračke u prvim danima bebinog života treba da podstaknu bebu na pokret i da nadraže njena čula koja još uvek nisu dovoljno razvijena. Za prve igračke se biraju viseće igračke poput vrteške za krevetac koje se montiraju tako da bebi vise tik iznad glave kako bi mogla da ih prati pogledom. Ove vrteške su muzičke pa bebi za uspavljivanje možete da pustite neku nežnu opuštajuću pesmu. Za prve igračke biraju se igračke jarkih boja kako bi beba mogla da ih primeti. Njoj je u prvim danima nedovoljno razvijen vid a jarke boje podstiču nadražaje, prva boja na koju bi bebe trebale da reaguju je crvena.
Foto:Pexels
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0