Sve što treba da znate u vezi sa kupanjem bebe na jednom mestu
🕑 2 min čitanjaKoliko često se beba kupa? Koji proizvodi se koriste? Šta sve pripremiti za kupanje? Sve su to pitanja koja svaki roditelj ima. Odgovore na njih dala je Olivera Knežević, patronažna sestra i deo servisa „Babica & Bebica”.
Bebina koža je vrlo osetljiva, tanka i reaguje na sve kontakte iz spoljašnje sredine nakon rođenja. Zbog toga su pedijatri i dermatolozi zaključili da nije potrebno često kupati bebu i njihova preporuka je da se u prvim nedeljama posle rođenja beba kupa 2–3 puta nedeljno kako bi se izbegla stalna upotreba kozmetičkih preparata.
Kada izađete iz porodilišta, bebu očekuje prvo kupanje, jer se u većini porodilišta beba ne kupa. Bebu možete kupati preko ruke ili je spustiti u kadicu, uz dodatak nekog pomoćnog sredstva koje će bebi omogućiti da može lepo i udobno da legne u kadicu. Pre svakog kupanja pripremite sve što je potrebno i odložite na mesto koje je najpraktičnije za dalje izvođenje ove aktivnosti. Za početak spremite sve neophodne bebine stvari. Takođe je potrebno da pripremite:
- četku za četkanje bebine kose,
- kremu za pelensku regiju,
- povidon jod (10%),
- gaze 5 x 5,
- respule fiziološkog rastvora,
- peškir sa kapuljačom,
- tetra pelenu za brisanje bebe,
- kadicu za kupanje,
- bokal za polivanje i
- kozmetiku po svom izboru.
Kada je reč o kozmetici za bebu, potrebno je da ona bude prirodnog sastava i bez dodataka jakih hemikalija koje mogu nadražiti bebinu osetljivu kožu.
Kada je sve pripremljeno, beba je spremna za kupanje. Savet je da se beba ne kupa odmah nakon obroka, ali i beba koja je gladna može negodovati, pa bi trebalo izbegavati kupanje i pre samog podoja.
Bebu uzimate preko boka i stavljate na ruku, a osoba koja vam pomaže sipa vodu na vašu ruku. Prvo bebi umivate lice, a onda nastavljate sa ostatkom bebinog tela, a to je i jedno od glavnih pravila kada je kupanje bebe u pitanju: uvek krećete od najčistijeg dela tela. Na isti način se beba kupa i kada je u ležećem položaju u kadici. Optimalna temperatura vode, prema savetu dermatologa, je između 34–35 stepeni i ne više od 37 stepeni. Kada je reč o pupku, gaza sme da se pokvasi, samo je potrebno da se vrlo brzo nakon kvašenja promeni, jer vlažna sredina ne pogoduje bržem otpadanju pupčanog patrljka.
Brankica Bjelić
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0