Zašto se bebe često bude?
🕑 2 min čitanjaPonekad i bebe koje su do tada lepo spavale, imaju problema sa mirnim noćnim snom. Evo kako da rešite uobičajene probleme sa spavanjem kod beba.
U fazi novorođenčeta, bebe se još uvek prilagođavaju redovnom načinu spavanja.
Novorođenčad obično spavaju oko 14 do 17 sati u periodu od 24 sata, često se bude radi hranjenja i danju i noću.
Dete tokom prvog i drugog meseca treba da spava približno istu količinu sna, 14 do 17 sati dnevno, podeljeno na osam do devet sati noćnog sna i još sedam do devet sati dnevnog sna tokom spavanja preko dana. Detetu od 3. meseca treba 14 do 16 sati sna u periodu od 24 sata.
Čak i uz sve to dremanje, može vam se činiti kao da vaša beba ne spava dovoljno. Novorođenčad često imaju kratke dremke i to je zato što moraju da sisaju često.
Ipak, postoje neki izazovi koji novorođenčadi mogu otežati san. U ovom uzrastu, tri najčešća problema su:
Odupiranje spavanju u leđima
Vaša beba se uzrujava ili neće da se smiri kada je legne na leđa da spava. Bebe se zapravo osećaju sigurnije dok spavaju na stomaku, ali taj položaj spavanja je povezan sa mnogo većom incidencom sindroma iznenadne smrti novorođenčeta (SIDS). Zato stručnjaci preporučuju da uvek stavite bebu na leđa da spava.
Mešanje perioda dana i noći
Vaša beba spava ceo dan, ali onda ostaje budna celu noć. Ipak, kako prolaze dani, beba će korigovati svoje spavanje, a vi ćete joj pomoći u tome tako što ćete uvoditi rutinu koja podrazumeva vreme sa za spavanje, kupanje, hranjenje…
Nemiran san zbog čestih noćnih hranjenja
Većina beba od 2 do 3 meseca, posebno onih na maminom mleku i dalje sisaju najmanje jednom ili dva puta tokom noći. Razgovarajte sa pedijatrom vašeg deteta o tome koliko često vaša beba treba da jede preko noći. Ako dobijete zeleno svetlo da smanjite hranjenje tokom noći, polako produžavajte vreme između noćnih hranjenja.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0