Zlatni sat – magični dodir bebe i mame
🕑 2 min čitanjaRođenje je trenutak prvog susreta majke i bebe kao zasebnih bića. Mnoga istraživanja dokazuju da su za bebe ti prvi momenti razdvajanja pa svojevrsnog spajanja s majkom najbezbolniji ukoliko ih nage (ne umotane u ćebence, čaršaf, pelenu…) stavimo na majčine gole grudi. Kontakt koža na kožu odmah nakon rođenja bebe, koji traje minimum jedan sat (a trebalo bi da se nastavi i sledećih nedelja, i to što duže tokom dana i noći) umiruje ne samo bebu već i majku. Zato ne bi trebalo da protokoli po kojima se radi u porodilištima prednost daju merenju, kupanju, brisanju i umotavanje, to može malo da pričeka, tvrde istraživači i lekari.
Kontakt koža na kožu preporučuje se majkama koje imaju problem s dojenjem. Za bebe su prednosti takvog kontakta višestruke, ali se pouzdano zna da zbog te bliskosti imaju ujednačenije disanje i otkucaje srca, manje plaču, nivo šećera u krvi im raste, bolje i duže spavaju. Ležeći na majčinim grudima, bebe slušaju otkucaje maminog srca, najlepšu muziku koja ih opušta i uspavljuje.
“Od rođenja dodir je od ključnog značaja za dečji psihički i fizički razvoj. Bebe žude za bliskim kontaktom jer imaju potrebu da ponovo stvore uslove u kojima su bile pre rođenja. Bebe koje su doživele dodir kože na kožu smirenije su i bolje spavaju, što pomaže sazrevanju mozga. Izlaganje bakterijama na koži majke pomaže razvoju imunog sistema”, navode iz UNICEF-a Srbija, odakle kroz kampanju “Svaki trenutak je važan” ukazuju, između ostalog, na značaj kontakta koža na kožu ali i podsećaju roditelje na važnost fizičkog kontakta i dodira za razvoj deteta.
Kontakt koža na kožu moguće je ostvariti i kada je u pitanju carski rez, čak i dok majku ušivaju, osim ako postoje medicinski razlozi koji to sprečavaju. Naravno, ako bebi nije dobro, prvo je potrebno da se njeno stanje smiri, ali prevremeno rođene bebe koje nemaju problema s disanjem (RDS) mogu da budu u kontaktu koža na kožu. I njima, kao i terminskim bebama takav kontakt brzo smiruje disanje.
Osim važnosti ranog hranjenja za stvaranje privrženosti, beba u naručju može pomoći da mamino telo brže izbaci posteljicu, čime se smanjuje rizik od obilnog postporođajnog krvarenja. Odmah nakon porođaja bebe instinktivno žele da dođu do majčine bradavice kako bi počele da sisaju, što je i naučno dokazano još 1980. godine.
Dodir je tako jednostavan, tako instinktivan. Za novi život on je najtoplija dobrodošlica, najsigurnija luka i najveća podrška.
Izvor: Bebologija
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0