7 neizbežnih faza kroz koje svaki brak prolazi
🕑 5 min čitanjaZdrava bračna zajednica je nešto čemu svi težimo, međutim nije lako to zaista i dostići.
Međuljudski odnosi su kompleksna i složena stvar, predmet mnogih analiza i istraživanja naučnika. Pa tako i brak ne možemo olako shvatiti kao da je jednostavan i lak.
Bračni odnos je živ i interaktivan, najmanje statičan i konstantan. Pa tako prolazi određene faze koje su sastavni deo njegovog funkcionisanja kroz godine. Svaka faza sa sobom nosi izazove sa kojima se treba suočiti, ali je to ipak sastavni deo razvojnog procesa.
Poznavanje koje su to 7 neizbežne faze kroz koje prolazi svaki brak će umnogome vam olakšati funkcionisanje u odnosu i pripremiti za svaku od njih.
Kako ih prepoznati, ali još važnije – kako ih prevazići saznaćete u nastavku teksta.
1. Faza medenog meseca
Ah, taj početak. U prvim mesecima braka vam se sve čini savršenim i verujete da će tako biti zauvek. Zaljubljeniji ste i srećniji nego ikada i mislite da ništa ne može poći po zlu i razrušiti vašu sreću.
Faza medenog meseca se odlikuje jakim nabojom osećanja, karakteristično izrazite sreće, strasti i zaljubljenosti. Vaš partner i vi postajete naprosto slepljeni, a kako i ne biste kada ste ovekovečili vašu ljubav brakom. Želite da to stanje zadovoljstva i sreće zauvek traje.
Očekivano za početak ili ne, ova faza sa sobom nosi isto toliko nedostataka, koliko i lepih stvari. Prosečno traje od tri do šest meseci, i tada zapravo kreirate povezanos, intimnost sa vašim partnerom i postavljate neke od temelja vašeg bračnog života.
Međutim, zamka upravo leži u toj savršenosti koja nije realna. Ni vaš partner, brak, pa ni vi sami niste savršeni, što je potpuno normalno i prirodno i truditi se da se održava takva slika je opterećujuće. Što duže budete nosili ,,ružičaste naočare”, to će vas jače zaboleti kada se iluzije razbiju.
2. Faza primećivanja realnosti
Počinjete da uviđate da brak nije baš tako savršen kao što ste mislili na početku, hm? Primećujete da vaš partner nije otelotvorenje perfektnog ljudskog bića, bez grešaka i mana. Ne brinite, to je potpuno normalno.
Korak po korak, sitnicu po sitnicu počinjete da vidite i poneku crnu mrlju u vašem braku. Verovatno se pitate ,,Kako ja ovo pre nisam video/la?”.
Počinjete da vidite vašeg partnera onakav kakav jeste – ljudsko biće sa svim svojim vrlinama i manama. Ova faza neretko nastupa sa izraženim osećanjem nezadovoljstva i razočarenja, osećate se čak i prevareno.
U fazi primećivanja realnosti ćete uvideti stvari onakve kakve jesu, bez prenaglašenih, ružičastih tonova. Upravo tada je prelomna tačka za nastavak građenja i razvijanja odnosa – potpuno prihvatanje partnera takav kakav jeste ili rastajanje.
Bez nerealnih očekivanja možete videti kakav je vaš partner zapravo i da li vam ta slika odgovara ili ne. Zato je takođe važno znati i uočiti koja je razlika između ljubavi i zaljubljenosti.
3. Faza preispitivanja
Sada ste uvideli realno stanje, koje ne mora nužno biti loše, ali zasigurno nije savršeno i bajkovito. Videli ste da je vaš partner ipak na kraju takođe čovek od krvi i mesa, pun vrlina i mana, a ne savršeno i bezgrešno stvorenje.
Sigurno ste se bar jednom u životu pitali – ,,Da li je ovo to što meni zapravo treba?”. Upravo to pitanje je i karakteristično za fazu preispitivanja. Tada prolazite kroz duboke sumnje vezane za vaš brak, bračnog partnera, ali i vas samih.
Najbliža definicija nastanka ljubavi je – ,,Ljubav se rađa iz vere”. Međutim, tu gde se nalazi zrno vere, može niknuti i zrno sumnje. Ne možete bezuslovno verovati, to bi se graničilo sa ludošću. Zato faza preispitivanja predstavlja logičan sled nakon faze uviđanja realne slike.
4. Faza protivljenja
Faza protivljenja se često navodi i kao faza bunta u odnosu dvoje ljudi. Prosto rečeno, radi se o periodu kada su obe strane okrenute ka sebi i svom interestu, bez ikakvih težnji da se međusobno razumeju.
Tada se može desiti da ćete uhvatiti sebe kako pomišljate ,,Ma šta će meni ovo! Počeću sad namerno da više izlazim!”, ili ,, Sada ću se okrenuti poslu i prijateljima, pa neka vidi kako je to”.
Fazu karakteriše često teranje inata i bunta protiv partnera. Iako deluje kao da je potpuno suprotno od onoga što smatramo da je bračna zajednica, ova faza itekako postoji da bi se dostigla potpuna integracija između partnera.
5. Faza sarađivanja
U fazi sarađivanja učite da komunicirate i stvarate kompromise kojima će obe strane bit zadovoljne. Uviđate da za zdrav i funkcionalan bračni život je potrebno da uspostavite zdravu komunikaciju i naučite da sarađujete.
Umorni ste od nebrojenih ,,ratova”, rasprava i svađa kojima se ne nazire kraj. Zar nije lakše funkcionisati kao tim, a ne kao protivnici?
Za ovu fazu je važno da razumete da ste oboje na istom zadatku i radite na zajedničkom cilju. Zamislite dabl meč u tenisu gde svaki od tenisera radi šta hoće, bez jasnog dogovora? Bilo bi potpuno rasulo. Isto se odnosi i na brak.
6. Faza sjedinjenja
Iako su izazovi tu, teških trenutaka ima na pretek, dosta stresa i nervoze, sada imate sa kim to i da podelite. Kada dođe do faze sjedinjenja, bračni saputnici pronalaze zajednički jezik i teže zajednici.
Uviđate na koji način treba da teče komunikacija, šta vam smeta u odnosu i koje su to stvari koje vam se dopadaju i izmamljuju osmeh na lice. Kroz to učite i kako da se postavite prema svom partneru i kako da budete tim.
7. Faza integracije
Faza potpune integracije ne znači prestanak svih problema i poteškoća u braku. Ova faza predstavlja trenutak potpunog prihvatanja i dostizanja mirne luke.
Sigurno ste nekada videli stariji bračni par, potpuno staložen, oseća se da su obavijeni velom zdrave ljubavi, ispunjeni i da se su pronašli mirnu luku. Upravo je faza integracije ono što ih je dodatlno zbližilo i povezalo.
Imajte na umu da ste oboje prebrodili neke od najvećih prepreka i da ste i dalje zajedno. Poznajete se, uvideli ste vaše mane i vrline i prihvatili ih, potpuno posvećeni i orni da stvarate zajednicu. To je faza potpune integracije.
Zašto je važno znati u kojoj ste fazi braka?
Poznavanje u kojoj ste bračnoj fazi, kao i prepoznavanje njenih zamki i poteškoća vam može mnogo olakšati da tu fazu prihvatite i da je prebrodite. Može se desiti da ove faze doživite drugačijim redosledom, ili da neku ni ne doživite, ali poenta je tu – bračni odnos je živ i promenjiv.
Kao i ostali međuljudski odnosi, brak je nešto na čemu se godinama radi da bi se razvijao u pravom smeru. Iako ume da bude teško, sa sobom nosi sve benefite zajedništva kao i osobu sa kojom možemo da delimo sve životne okolnosti. A imati ,,svoju” osobu uza se je danas neprocenjivo.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0