Bračni zavet – interesantan običaj
🕑 3 min čitanjaBrak je zakonom uređena zajednica života žene i muškarca i može se sklopiti samo na osnovu slobodnog pristanka budućih supružnika.
U našoj zemlji moguće je sklopiti građanski i crkveni brak. Na samom činu venčanja u drugim delovima sveta postoje takozvani bračni zaveti koje supružnici daju jedno drugome pred zvanicama.
Bračni zavet
Najstariji bračni zaveti potiču iz srednjovekovne Engleske. Tamo su se čak štampala uputstva o zavetima, a jedna takva kompilacija zaveta objavljena je 1549. godine. Najčešće, zaveti su uključivali obećanja da će se budući supružnici “voleti, ceniti i međusobno poštovati”.
Sam zavet predstavlja obećanje koje se daje pred zvanicama na dan venčanja. U zapadnoj kulturi ovo je postalo tradicija, dok se u Evropi tek ponegde praktikuje (Švedska, Finska…). Bračni zavet nije univerzalan i uglavnom ga pišu supružnici.
Bračna zakletva u Srbiji
Iako kod nas ne postoji ovakva tradicija, na neki način venčanje ima svoje bračne zavete.
Kada je u pitanju građanski brak, njegovom zaključenju prisustvuju budući supružnici, dva svedoka (kumovi) i matičar. Sam čin venčanja počinje izveštajem matičara o identitetu podnosilaca zahteva za zaključenje braka i postojanju svih uslova za nastanak braka. Kada matičar konstatuje da na izveštaj nema prigovora, upoznaće buduće supružnike s najbitnijim odredbama koje regulišu bračne odnose ličnog i imovinskog karaktera. Nakon toga će pojedinačno svakog od budućih supružnika, najčešće prvo nevestu pa onda mladoženju, pitati da li pristaje da zaključi brak.
Posle njihove saglasnosti o zaključenju braka matičar proglašava da je brak zaključen. Nakon toga pita supružnike kako glasi njihov sporazum o prezimenu.
Bračni zaveti u crkvi
Pred sam čin venčanja u crkvi mladenci polažu predbračni ispit. Tada sveštenik prikuplja podatke o njima i njihovom rodoslovu i podseća ih na molitve koje bi trebalo da znaju tokom čina venčanja.
Na dan venčanja, tokom obreda, mladenci daju zavete koji se nalaze u postulatima same crkve.
Duško Radović o sklapanju braka
U većini opština, tokom sklapanja građanskoj braka, matičar čita tekst koji je napisao Duško Radović:
Brak se uređuje zakonom samo onda kad ne može drukčije.
Zbog toga ne dozvolite da vam zakon uređuje brak.
Uredite ga sami, lepše i humanije nego što bilo koji zakon to može da predvidi.
Želimo da vam bude lepo, da traje dugo, da se radujete jedno drugom, da živite sa uverenjem da ste danas obavili jedan od najvažnijih i najlepših poslova u životu.
Savetujemo vam da ne žurite, da štedljivo trošite i reči i osećanja.
Nemojte odmah potrošiti sve.
Rasporedite svoju ljubav i uzajamno poštovanje na svaki dan zajedničkog života.
Zakon kaže da su muž i žena u bračnoj zajednici ravnopravni.
A to može i lepše da se kaže:
Povećajte svoje obaveze da ne biste ugrožavali prava drugih.
U današnjem svečanom činu stekli su se ne samo obostrana ljubav već i vaši pojedinačni i zajednički interesi.
Brak ne može biti cilj.
On je samo mogućnost da se vaši drugi interesi lakše i lepše ostvare.
Zato stalno gradite svoju vezu, proširujte njene granice, ne dajte joj da se začauri, olenji, uspava, da prestane da živi i postoji.
Bogatite svoj zajednički život, borite se za raznovrsnost života, budite realni i odmereni kad određujete svoje ciljeve i želje, jaki i uporni kad treba da ih ostvarujete.
Ne možete se baviti samo ljubavlju.
Ljubav je lepa samo kad se podrazumeva, kad prati sve ostale naše aktivnosti, kad nam daje snage da se što uspešnije ostvarimo kao ličnosti i članovi društva.
Budite ljubomorni, ne jedno na drugo, već na svoj brak.
Čuvajte ga i branite od svih iskušenja, smatrajte ga dragocenim za svoju sudbinu i sreću.
Neka ovaj dan bude srećan početak vašeg dugog i lepog zajedničkog života.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0