Kako da brak preživi krizu srednjih godina
🕑 2 min čitanjaIstraživanja pokazuju da se tokom krize srednjih godina oko 29 posto brakova završi razvodom. Kako to sprečiti?
Kriza srednjih godina je psihološko iskustvo kroz kroje prolaze i muškarci i žene. Prema istraživanjima, kriza započinje oko 35. godine i traje do 55. Naravno, postoje izuzeci.
U svakom slučaju, tokom ovog perioda događaju se razne promene na fizičkom i mentalnom nivou. Neke osobe uspeju da je prevaziđu, izvuku važne lekcije i nastave dalje bogatiji za iskustvo.
Drugi pak postanu manja verzija sebe, što dalje i te kako utiče na porodične, partnerske i prijateljske odnose.
Šta je kriza srednjih godina?
U pitanju je emocionalna kriza identiteta i samopouzdanja koja se uglavnom dešava sredinom života. I uglavnom se svodi na shvatanje da je život prolazan.
Iako svako drugačije reaguje na nju, jedno je svima zajedničko: kriza srednjih godina utiče i na našeg partnera.
Kako da brak sve ovo preživi? Otkrivamo vam neke savete eskperata.
Fokusirajte se na sebe
Iako brak jeste zajednica dva pojedinca, u svemu tome ne zaboravite na sebe i svoje potrebe. Mada je teško, morate prihvatiti činjenicu da ne možete da kontrolišete postupke partnera, ali možete sebe. Upravo je kriza idealno vreme da razmišljate o novom hobiju, aktivnosti koja vas je uvek interesovala, rekreativnom sportu… Izbegavajte osećanja preplavljenosti i krenite manjim koracima. Za početak, pročitajte nekoliko poglavlja knjige svaki dan. Ili idite sami u šetnju. Odvojte vreme za sebe i svoje misli.
Jasne granice
Samo vi znate koliko možete da podnesete. Ukoliko vam smeta ponašanje partnera, otvoreno mu to i kažite. Ovaj period njegovog života ne sme mnogo da utiče na vaš. Treba imati razumevanja i biti pun podrške, ali ne gubite sebe.
Bez osuđivanja
Ukoliko vaš partner pokaže želju da razgovara s vama o onome što prolazi, slušajte otvorenog uma. Razumevanje je ključno i ovaj period sigurno nije vreme za sarkastične komentare. Postavite se na partnerovo mesto. Vaša perspektiva je možda sasvim drugačija.
Istražite svoje emocije
Postanite svesni svake svoje emocije, analizirajte je i pokušajte da pronađete mehanizme kako da s njom izađete na kraj. To može biti šetnja, slušanje muzike, plakanje… Sve je dozvoljeno i sve je sasvim prirodno i normalno.
Ne brzajte
Kriza srednjih godina vašeg partnera nema veze sa vama i obrnuto. Iako ćete, možda, pomisliti da se vaš odnos nikada neće vratiti na staro, to nije uvek slučaj. Neki parovi dosta nauče i iz ovih kriza izađu jači. Dajte vremena i sebi i partneru. Ovo je put koji svako mora da prođe sam.
Vežbajte prihvatanje
Promena nije laka, ali ne znači da je uvek loša. Prihvatanje nije lako, ali što pre prihvatite ove promene, pre ćete moći da prevaziđete sve te loše emocije i da se fokusirate na ono što je dobro u vašem odnosu. Budite strpljivi!
Ovo je savet za oba partnera. Nijedna promena nije došla preko noći. Vreme je na vašoj strani. I na kraju, stići ćete tamo gde treba da stignete.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0