Mizoginija – kako je prepoznati kod partnera?
🕑 3 min čitanjaMizoginija predstavlja vid mržnje, netrpeljivosti i averzije prema ženama, koja najčešće dolazi od strane muškaraca. U mizoginija, žena je predstavljena kao objekat koji nema vrednost, a njena jedina uloga u ovakvom odnosu jeste da umanji sopstvenu ličnost kako bi služila muškarcu.
Mizognija se može sresti i u različitim kulturnim delima kao što su filmovi, muzika i knjige, a poslednjih godina se sve više u javnosti govori o ulozi žena u društvu.
Šta znači mizoginija?
U doslovnom prevodu, mizoginija znači ženomržnja, a njena rasprostranjenost se najčešće odlikuje u nipodaštavanju ženske populacije. Najteži oblik mizoginije ispoljava se kroz verbalno, fizičko i psihičko nasilje.
Još jedan oblik mizognije jeste kažnjavanje žena zato što izazivaju mušku dominaciju. Muškarac koji se smatra mizoginom (onaj koji mrzi žene) ima potrebu da stavi ženu pod svoju kontrolu, te da na nju iskaljuje svoju ljutnju i frustracije.
U ovom slučaju muškarcu, zbog svoje mržnje, žena postaje idealan objekat za iskaljivanje besa.
Kako dolazi do mizoginije?
Psiholozi smatraju da ovaj vid ponašanja datira iz ranog detinjstva muškarca. Mizoginija se najčešće povezuje sa nezdravim odnosom sa majkom u najranijem dobu, te majkom koja je bila emotivno distancirana, hladna i gruba, te je na neki način, muškarac doživeo odbijanje u detinjstvu. Takođe, majke koje su bile zavisnice od alkohola, droge ili su ispoljavale problematično ponašanje, mogu u osetljivom periodu dečaka da stvore sliku žene koja nije vredna, te ne ispunjava svoju ulogu majke. Ova vrsta traume može dovesti do gađenja i averzije prema ženskom rodu.
Slučaj mizoginije se često može sresti i kod muškaraca koji su u adolescentskom periodu doživeli ljubavno odbijanje od strane devojke, pa se loše iskustvo kasnije u životu može razviti u mizogniju.
Takođe, muškarac može postati mizogin nakon raskida ili razvoda, i da odbijanje ponovo postane okidač za mržnju prema ženama. U korenu problema mizoginije leži nezdrav odnos prema ženskom rodu što, osim mržnje, može navesti mizogina da primeni neki oblik psihičkog ili fizičkog nasilja nad ženom.
Kako prepoznati mizoginiju?
Mizoginija uvek daje iste ili slične obrasce, pa ukoliko se pažljivo posmatra ponašanje muškarca, ona se može uspešno prepoznati.
Jedan od oblika mizoginija jeste posmatranje žene kao objekat, te fokusiranje isključivo na fizički izgled žene, komentarisanje, kritikovanje i vulgarno erotizovanje ženskog tela. U ovom slučaju, muškarac iskorišćava žene za svoje potrebe, a fenomen varanja i menjanja partnerki se takođe često događa.
Muškarac kod kojeg je mizoginija uzela maha, uzima šta mu je potrebno od žena, ne obazirući se na njihove želje i potrebe.
Prekomerna kontrola i manipulacija žena takođe može biti uzrokovana mizoginijom. Ovo se najčešće ogleda u kontrolisanju ponašanja žene, ograničavanju slobode kretanja, kao i njeno iznošenje mišljenja. Kontrola u mizoginiji može otići daleko, pa muškarac može početi da kontroliše šta žena oblači, kako se ponaša i o čemu priča u društvu.
Mizoginija se takođe može ogledati u iskaljivanju frustracija ka ženi, pa u ovom slučaju muškarac za sve svoje probleme krivi partnerku.
Kako mizoginija utiče na partnerski odnos?
Ukoliko je mizoginija duboko ukorenjena u ličnost, muškarac ne može biti u potpunosti posvećen ženi, a jedna od osnovnih pretnji za brak ili vezu jeste poteškoća sa monogamijom.
Mizogin se bori sa svojim strahovima, od kojih je najveći da će izgubiti svoju moć, pa često okrivljuje partnerku i umanjuje njenu, kako bi podigao sopstvenu vrednost.
Takođe, još jedan od kamena spoticanja partnerskog odnosa sa mizoginom može biti njegova preterana potreba za manipulacijom i kontrolom, koja može dovesti do toksičnog odnosa. Zbog svoje netrpeljivosti prema ženama, muškarac se može služiti različitim manipulativnim sredstvima kako bi svaku situaciju okrenuo u svoju korist.
Muškarac često može koristiti laži, verbalni napad, ali i prebacivanje krivice na ženu.
Mizogin ima samo jedan cilj, da za svoju bol, patnju i bes, koji su duboko ukorenjeni u njegovu ličnost, okrivi ženu, te žena služi kao idealni objekat za ispoljavanje svih negativnih osećanja.
U partnerskim odnosima, muškarac koji ima problem sa mizognijom može agresivno reagovati u banalnim situacijama što može dovesti i do fizičkog nasilja.
Kako se nositi sa mizoginijom?
Prvi korak rešavanja mizoginije jeste prihvatanje odgovornosti i osvešćivanje da problem postoji. Otkrivanje uzroka zbog kojeg je mizoginija nastala, te njegovo procesuiranje, samostalno ili uz stručnu pomoć, takođe može biti dobar put ka otklanjanju ovog negativnog stanja. Preuzimanje odgovornosti za svoj život i sopstvene postupke je od ključne važnosti u uspešnom rešavanju mizoginije..
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0