Sve što treba da znate o pokretanju brakorazvodne parnice
🕑 2 min čitanjaRazvod nosi sa sobom niz događaja koji mogu biti emotivno zahtevni i traumatični, a broj razvoda poslednjih godina je u drastičnom porastu.
U zavisnosti od toga koliko je trajao, brak gotovo uvek predstavlja kraj jedne ere. Završetak zajedničkog života nije ni malo lak, a navikavanje na život van zajednice koju ste sa partnerom gradili dugi niz godina može biti duboko emotivno iskustvo.
Odluku da se razvedete treba doneti pri čistoj svesti, nakon što ste u potpunosti sigurni da je razvod najbolji put za vas, vašeg partnera, kao i vašu decu ukoliko ih imate.
Ukoliko ste uradili sve što je u vašoj moći da poradite na svom braku i uvideli da je najispravnija odluka da isti okončate razvodom ovaj tekst vam može pomoći u razumevanju procesa brakorazvodne parnice.
Koje vrste razvoda postoje?
Brak se može okončati razvodom, smrću supružnika ili poništenjem. Na teritoriji zemlje Srbije postoje dva tipa razvoda, sporazumni razvod i razvod koji se pokreće tužbom. Sporazumni razvod podrazumeva usmenu i pisanu saglasnost, kao i zajednički sporazum da se brak okonča, dok se tužba za razvod braka najčešće viđa u konfliktnim brakovima u kojima se ne može postići dogovor.
Sporazumni razvod
Razvod u kojem su oba partnera saglasna da se razvedu naziva se sporazumnim razvodom. Sporazumni razvod može na efikasan, jeftin i brz način okončati brak. Razvod se odvija u mestu prebivališta supružnika, a u toku brakorazvodne parnice odvija se i sporazum o podeli zajedničke imovine kao i sporazum o poveravanju maloletne dece, ukoliko ih imate.
Podela imovine je stvar zajedničke odluke, pogotovo ako ste u toku trajanja braka u zajednicu uneli ličnu ili stekli zajedničku imovinu. Kako bi sporazumni razvod protekao u što kraćem roku, potrebno je pripremiti vlasničku dokumentaciju, kao i pismenu saglasnost o podeli imovine. Ukoliko imate maloletnu decu, ona će po zakonu i sporazumu pripasti jednom od roditelja uz dogovor o visini mesečnog održavaja ili alimentaciji, kao i sporazum o održavanju ličnih odnosa sa decom.
Svaka doneta odluka, u skladu sa roditeljskim pravom u brakorazvodnoj parnici, koja se tiče dece prestaje da važi kada dete napuni 18 godina. U toku sporazumnog razvoda nije nužno da angažujete advokata za vođenje brakorazvodne parnice.
Razvod pokrenut tužbom
Ukoliko sa supružnikom ne možete da donesete sporazumni dogovor o okončanju braka, sledi pokretanje razvoda tužbom. Ovaj tip razvoda se najčešće viđa u konfliktnim brakovima, a po našem zakonu niko ne može ostati u braku protiv svoje volje. U slučaju razvoda pokrenutog tužbom biće vam potreban advokat koji može podneti tužbu za razvod braka nakon što ga ovlastite.
Razvod pokrenut tužbom se takođe odvija u mestu prebivališta supružnika, a ovaj tip razvoda može biti daleko stresniji i bolniji, pogotovo ukoliko imate decu. Ukoliko se javi odsustvo svake vrste sporazumne podele zajedničke imovine, kao i dogovora oko starateljstva nad decom, sud će doneti odluku o raspodeli, a brakorazovdna parnica može trajati godinama iako ste razvedeni.
U toku pokretanja brakorazvodne parnice u kojoj je razvod pokrenut tužbom dešava se i pokušaj mirenja, te nalaženja sporazumnog rešenja, kao i pokušaj nagodbe ukoliko supružnici ne mogu da se dogovore oko podele imovine, kao i starateljstva nad maloletnom decom.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0