Da li svaka beba puzi?
🕑 3 min čitanjaFaza puzanja kod beba obično se javlja između 6. i 12. meseca života. Ipak, neke propuze kasnije, dok neke zapravo preskoče ovaj korak u razvoju. Zato se postavlja pitanje da li je puzanje neophodan deo razvitka deteta.
Odgovor bi, nažalost, mogao da zavisi od toga koga pitamo. Mnogi pedijatri će reći da je sasvim u redu ako dete preskoči fazu puzanja i da neke bebe prvo prohodaju pa počnu da puze, dok neke nikada ne propuze.
S druge strane, fizioterapeuti se ne slažu s tim odgovorom. Većina njih smatra da puzanjem beba razvija važne motoričke veštine, mišiće ruku i šaka, osećaj ravnoteže, bolju reakciju na pad i sl.
A šta je pravi odgovor? Da li roditelji treba da se zabrinu kada beba izbegava da puzi? Pre nego što počnemo da paničimo, hajde da prvo definišemo puzanje.
Puzanje kod beba
Ljudska su bića bića bipedalna, to jest dvonožna, što znači da koriste dve noge za hodanje. Pre nego što prohodaju, negde između 6. i 12. meseca života, bebe uglavnom puze na rukama i nogama. Neke pak puze na stomaku (kao vojnici), a neke koriste kolena. Smisao učenja puzanja za bebe leži u tome da istražuju okolinu. Dok sedi, beba gleda ono što je oko nje ali počinju da je interesuju udaljeni objekti i ljudi. Njihov svet postaje veći, pa je zato kretanje veoma važno za njih. Neke bebe koriste već naučene veštine kao što je kotrljanje sa stomaka na leđa. Šta god da im pomogne da se pokrenu, istražuju i zadovolje svoju radoznalost, bebe će to uraditi.
Nova istraživanja Netfliksovog dokumentarca Bebe kaže da bebe imaju urođenu sposobnost da puze. Samo nekoliko dana po rođenju one se odguruju rukama i nogama. Čak i kada ih stavimo u vodu, prave pokrete nalik na puzanje. Ali nakon ovog ranog perioda prestaju s tom veštinom i ove pokrete ne prave mesecima. Veštine kao što je prevrtanje, podizanje glave i grudi, hvatanje stopala… dešavaju se s vremenom. Svi ovi pokreti jačaju mišiće tela i omogućuju bebi da se razvija do faze sedenja ili hvatanja objekta bez gubitka ravnoteže. U isto vreme, razvija im se i vid, te počinju da vide udaljene predmete i objekte. Ako se ove veštine nadovezuju na prethodne, da li puzanje u kasnijem razvoju ima benefite po bebu?
Fizikalni terapeuti su dugo istraživali benefite puzanja i otkrili nekoliko važnih veština koje su u direktnoj vezi s ovom fazom razvoja.
Telo
Puzanje utiče na stabilnost i držanje beba. Bebe dobijaju veći opseg pokreta koji im pomaže u igri i kretanju. Isto tako, razvijaju bilateralnu koorodinaciju što rezultira razvojem obe hemisfere mozga i njihovom sinergijom. Veštine poput tapšanja, oblačenja i držanja papira prilikom crtanja i bojenja neke su od veština u direktnoj vezi s puzanjem.
Fine motoričke sposobnosti
Puzanje na rukama jača mišiće prstiju, pomaže u razvoju mišića šaka i ruku sa obe strane, kao i same pokretljivosti ruku.
Senzorni sistem
Vid nastavlja da se definiše tokom perioda puzanja, jer tada beba skenira okruženje. Jedna studija je pokazala da bebe koje su puzale kasnije imaju bolju vizuelnu percepciju za razliku od beba koje nisu puzale.
Zaključak je da puzanje jeste važna stavka u razvoju beba i da bi trebalo da im u tome pomažemo. Pa ipak, ukoliko vaša beba nije puzala, to nije razlog za paniku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0