Kada deca prestaju sa popodnevnim spavanjem?
🕑 2 min čitanjaSan je neophodan za adekvatan razvoj deteta. Ne samo da san podržava opšte zdravlje deteta, već utiče i na raspoloženje deteta i njegovu ili njenu sposobnost učenja tokom dana. Nedostatak sna može imati dugoročne uticaje na buduće akademske rezultate i emocionalno zdravlje deteta
Kako bebe i deca rastu, količina dnevnog sna koja im je potrebna smanjuje se. Ove potrebe za spavanjem su u početku raspoređene između dremanja i noćnog sna, ali u kom uzrastu deca treba da prestanu da dremaju?
Tačan uzrast varira i različit je od detata do deteta, u zavisnosti od faktora kao što su pohađanje predškolske ustanove, zrelost i navike spavanja tokom noći.
Sa tri godine, skoro sva deca još uvek dremaju jednom dnevno. Šezdeset posto četvorogodišnjaka još uvek ima popodnevne dremke. Međutim, do pete godine života većini dece više one više nisu potrebne, a manje od 30% dece tog uzrasta spava popodne. Broj se još više smanjuje do šeste godine, gde manje od 10% dece drema. Skoro sva deca prestaju da dremaju do sedme godine. Ako vaše dete još uvek redovno drema sa sedam godina, konsultujte se sa svojim pedijatrom da biste potvrdili da ne postoji razlog za brigu.
Pošto je različit period kada deca prestanu da spavaju popodne, važno je da roditelji budu pažljivi prema potrebama svog deteta. Uopšteno govoreći, deca bi trebalo da prestanu da dremaju kada im više nije potrebna dremka da bi se osećala punim energije za ceo dan.
Mnoga deca će prestati da dremaju prirodno. Postoji nekoliko znakova koji ukazuju na to da je dete spremno da prestane sa popodnevnim dremkama:
- Potrebno im je puno vremena da se uspavaju popodne.
- Ukoliko spavaju popodne, potrebno im je puno vremena da se uspavaju uveče.
- Ne pokazuju znake pospanosti u danima bez dremke.
Pratite svoje dete i njegove potrebe i biće vam jasno kada mu više nisu potrebne popodnevne dremke.
Izvor: https://www.sleepfoundation.org/
Foto: Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0