Ključne godine u razvoju deteta
🕑 3 min čitanjaStručnjaci se slažu da je u razvoju deteta ključan period od rođenja do pete godine života.
Iskustva i odnosi koje dete formira u tom periodu utiču na razvoj mozga. Zapravo, kada dete napuni pet godina, 90 posto njegovog mozga već je formirano.
Fizički razvoj deteta do pete godine
Do trećeg meseca
Tokom ovog perioda novorođenče stvara reflekse hvatanja i sisanja. Bebe počinju da vuku svoje ruke i noge, stiskaju mesnice i uz ponavljajuće pokrete uče. Kasnije počinju da samostalno drže glavu.
Od trećeg do šestog meseca
U ovom periodu bebe jačaju, počinju da se okreću, sede uz podršku, hvataju objekte i prinose ih ustima. Isto tako počinju i da se igraju sa igračkama.
Od šestog do devetog meseca
Bebe postaju mobilne, sede bez pomoći i počinju da puze.
Od devtog do dvanaestog meseca
Većina beba tokom ovog perioda sedi bez pomoći, ustaje, a neke prave i prve korake. Već uveliko same drže predmete i razvijaju finije motorne veštine.
Između 12 i 18 mesci fizički razvoj je neverovatno brz, a spektar veoma širok:
Od jedne do dve godine
-Podizanje predmeta stojeći
-Šetanje unazad
-Bojenje, crtanje i pisanje (korišćenje šaka i ruku)
-Iscrtavanje krugova
-Zavrtanje i odvrtanje
-Penjanje i silaženje niz stepenice, bez pomoći
-Plesanje uz muziku
-Trčanje
-Skakanje
-Stajanje na jednoj nozi
-Okretanje stranica u knjizi
Od treće do četvrte godine
-Vožnja tricikla ili sličnog prevoznog sredstva
-Spuštanje niz tobogan, bez pomoći
-Hvatanje i bacanje lopte
-Hodanje pravo
-Slaganje kocaka
-Pravljenje oblika od gline i/ili plastelina
-Skakanje na jednoj nozi
-Korišćenje makaza za decu i sečenje papira
-Hodanje unazad
-Preslikavanje oblika
-Ispisivanje nekih slova i brojeva
Kognitivni rast i razvoj od rođenja do pete godine
Istraživanja su pokazala da se naš mozak razvija od rođenja do pete godine. Prvih pet godina života su ključne za zdrav rani razvoj deteta. A s fizičkim razvojem, dolazi i kognitivni.
Od rođenja do trećeg meseca
Tokom ovog perioda većina beba jasnije vidi objekte, razaznaje likove i predmete, kao i ukuse i zvukove. Isto tako, počinju da vide boje.
Od trećeg do šestog meseca
Počinju da razvijaju jak osećaj za percepciju, prepoznaju poznata lica, reaguju na njih grimasama. Isto tako reaguju na poznate zvuke i počinju da imitiraju facijalne ekspresije i zvuke ljudi u svom okruženju.
Od šestog do devetog meseca
Između šestog I devetog meseca bebe počinju da razumeju razliku između animiranih i neanimiranih objekata. Shvataju veličinu objekata i njihovu udaljenost.
Od devtog do dvanaestog meseca
Pre prve godine većina beba počinje da razume koncept stalnost objekata, ideju da objekat postoji čak i kada ga u tom trenutku ne vide. I baš u ovom periodu počinju da osećaju teskobu od odvajanja kada majka, otac ili staratelj izađe iz sobe. Bebe imitiraju gestikulaciju i osnovne pokrete, reaguju pokretima i zvucima i uživaju u gledanju knjiga, objekata i drugog sadržaja.
Od prve do druge godine
Tokom ovog perioda deca razumeju reči i reaguju na njih, znaju razliku između osnovnih reči i počinju da progovaraju. Pokazuju na predmet koji žele, neka koriste onomatopeju prilikom pokazivanja na nešto (na primer “av, av” kada pokažu na psa i sl.).
Od druge do treće godine
-Deca postaju sve nezavisnija, bolje istražuju svet i uče na svom iskustvu. U ovom periodu:
-Razvrstavaju objekte po kategorijama (na primer: po boji, obliku, veličini)
-Reaguju na direkcije staratelja
-Vole fantazi igre (na primer pretvaraju se da kuvaju, telefoniraju i sl.)
-Imitiraju odrasle
-Govore svoje ime
-Prepoznaju se u ogledalu
Od treće do četvrte godine
Deca razumeju kompleksnije ideje, analiziraju i sortiraju situacije u svom umu. Pitaju se kako i zašto nešto radi, razumeju prošla i buduća dešavanja i postavljaju puno pitanja.
Od četvrte do pete godine
Deca u ovom periodu svakim danom sve više uče. Znaju da broje objekte, razvijaju vokabular, prepoznaju boje, znaju tekstove dečjih pesmica, crtaju ljude…
Savet za kraj
Ukoliko se pitate da li se vaše dete pravilno razvija, imajte na umu da je svako dete individua za sebe. Razlike između dece su normalne i nemojte se upoređivati ni sa kim. Verujte svom instinktu tokom ovog ključnog perioda za razvoj deteta.
U redu je i da nešto ne znate i u redu je tražiti pomoć kada vam je potrebna. Uživajte u svojoj ulozi roditelja, rastite i razvijajte se sa svojim mališanima.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (1)
Zašto je važno učiti programiranje od malih nogu? | Moja Praktika - 27.02.2024
[…] programiranja su dublji nego što se prezentuje. Kada deca uče da kodiraju, zapravo vežbaju i razvijaju niz ključnih veština koje su neophodne za uspeh u savremenom […]