Koliko je potrebno da deca razgovaraju sa roditeljima o problemima u školi?
🕑 < 1 min čitanjaSavremeni svet je iznedrio školski sistem u kome pojedinac mora da osim znanja savlada i saznanje o tome kako da se izbori sa nečim što se često sreće u školama – školskim nasiljem.
Osnovna škola je početak druženja,razmena mišljenja i toga da deca upoznaju jedna drugu.Neretko se desi da iz neznanja u igri ili šali upute negativne komentare jedni drugima. Oni ne moraju uvek biti odraz lošeg vaspitanja, nekada je to pitanje dečijeg nepoznavanja svojih i tudjih emocija. Tada ne treba biti ishitren kao roditelj. Potrebno je svom detetu objasniti da razgovorom ili lepim pristupom promeni mišljenje svog druga i time mu pomogne da se bolje socijalizuje.
Problem nastaje onda kada je teško kao roditelj doći do drugog roditelja, a problem među decom u razredu postoji. Potrebno je sa svojim detetom, najpre, napraviti odnos pun poverenja u kome neće biti neprijatno da se podele i ne tako lepa iskustva iz škole ili komentar druga ili drugarice koji ih je povredio.
Radite na tome da se vaše dete oseti voljenim i prihvaćenim, kao i da razume da biti emotivan i ranjiv ne znači biti slab.
Druga stvar koja je zlatno pravilo jeste ne učite svoju decu da na nasilje odgovaraju nasiljem. Objasnite da to nije rešenje, posvetite se tome šta vaše dete ima da vam kaže o nekoj nepravdi koja mu se događa. U isto vreme decu treba učiti da ih zlonamerni komentari ne ometaju u školi i svakodnevnom funkcionisanju. To je veoma težak zadatak, pogotovu onda kada su deca u “osetljivim” godinama.
I na kraju, ne zaboravite da je prisutnost i ljubav roditelja jača od bilo kog negativnog komentara iz škole.
Izvor: https://www.scholastic.com/parents/family-life/social-emotional-learning/social-skills-for-kids/13-ways-to-raise-caring-and-compassionate-child.html
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0