Noćno mokrenje – treba li reagovati?
🕑 3 min čitanjaVršnjaci vašeg deteta odavno su skinuli noćne pelene, ali ono i dalje često piški u krevet. Ova situacija nije prijatna, ali nije ni kraj sveta: svako peto dete ima problem s noćnim mokrenjem sve do polaska u školu. Ostanite pribrani, naoružajte se strpljenjem i uz pomoć ovih saveta izborite se s noćnim mokrenjem.
Zašto dete piški u krevet
Od trenutka kada se rodi, dete savladava veštinu kontrole bešike. Tek nakon prvog rođendana njegovo telo je spremno da uđe u ovu avanturu. Za većinu dece period od 20 do 26 meseci pravo je vreme da nauče da koriste nošu danju, dok će noću koristiti pelene još neko vreme.
Čak i kada nauče da ustaju radi odlaska u toalet, još neko vreme će im se događati “nezgode”: kada su prehlađena ili imaju neku infekciju, kada se zaigraju, ukoliko budu umorni pa ih obuzme čvrst san… Nezgode će se, sve do škole, povremeno događati i tokom noći i tokom dana, pa nema razloga da se zbog njih brinete niti da grdite dete.
Kada je vreme za brigu?
Pedijatri tvrde da nema razloga za brigu pre petog rođendana. U proseku, deca većinom savladaju kontrolu bešike tokom noći pre nego što napune tri godine, ali za neke ovo predstavlja izazov sve do predškolskog perioda.
Ukoliko noćne nezgode nisu svakodnevne a vaše dete uspešno kontroliše nagon za mokrenjem tokom dana bar u većini situacija, nemojte paničiti: detetu je samo potrebno malo više vremena nego vršnjacima. Kako bude raslo, situacija će se popravljati.
Konsultaciju s pedijatrom treba da obavite ukoliko se kod vašeg deteta javlja sekundarno noćno mokrenje. Ovo je pojava kada dete nauči da ne piški u krevet, ali zbog nekog stresnog događaja (roditelj ovakav događaj ne mora uvek da primeti i registruje) doživi regresiju. Deca sa ovim problemom često počnu da piške u gaćice i tokom dana. Ako ovo potraje duže od nekoliko dana, a dete nema urinarnu infekciju i nije prehlađeno, posavetujte se s lekarom.
Kako sprečiti noćno mokrenje
Jako je važno da, ukoliko vaše dete i dalje piški u krevet, od toga ne pravite dramu. Deca koja su kažnjavana zbog ovoga problema, koju roditelji grde ili im zameraju, teže nauče da ostanu suva tokom noći. Zašto? Zato što osećaju pritisak, pod stresom su i tada još lakše naprave mokru nezgodu tokom noći. A vas će to uvesti u nezaustavljivi krug mokrih čaršava i kažnjavanja.
Mnogo je bolje da se usredsredite na to kako da pomognete detetu da istrenira bešiku. Evo nekoliko saveta:
Kontrolišite unos tečnosti
Tokom dana detetu često nudite da pije, a potom dva sata pre spavanja ograničite unos tečnosti. Tako će mu nagon za odlaskom u toalet biti manji.
Podstičite dete da ide u toalet
Deci je svet zanimljivo mesto i ne vole da prekidaju igru ili istraživanje čak ni da bi otišla u toalet. Ako je vaše dete jedno od onih koji čekaju zadnji trenutak, podstičite ga da tokom dana, a naročito predveče, često piški. Sedenje na noši pre spavanja je obavezno. Ako bebaći isprazne bešiku, veće su šanse da će suvi proći kroz noć.
Izbacite vodu tokom noći
Ukoliko vaše dete ima naviku da pije tokom noći, vreme je za odvikavanje. Postepeno smanjujte unos tečnosti, a ukoliko ono baš insistira, dajte mu tokom noći tek gutljaj ili dva vode. Ako dete ne može da pregura noć bez veće količine vode, obratite se pedijatru i prekontrolišite mu šećer u krvi. Zdravo dete koje je tokom dana popilo dovoljno vode i ne spava u pretoploj sobi, bez problema može da prenoći bez unosa tečnosti.
Ukoliko se i pored svega nezgoda ipak desi, budite smireni. Presvucite dete i zamenite posteljinu, potom ga opet smestite u krevet. Dok dete ne nauči da kontroliše bešiku, mudro bi bilo da koristite nepromočive podmetače.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0