Školska oprema – šta je sve potrebno za polazak deteta u školu?
🕑 5 min čitanjaPolazak u školu je posebno važan događaj u životu svakog deteta, ali je isto tako važan i za roditelje koji moraju da obezbede sav neophodan pribor i opremu za školu. Gledano kroz prizmu roditelja, odabir školske opreme je često vrlo naporan i stresan posao, čak i kada se radi o starijoj deci, ne samo o prvacima.
Bez obzira na uzrast, svakom učeniku je potreban odgovarajući pribor kako bi postigao uspeh u učenju i ostvario planirane obrazovne ciljeve. Za razliku od nekih ranijih vremena, danas pribor za školu obuhvata širok spektar predmeta i materijala, od olovki pa sve do naprednih alata poput tableta. Iako će se većina roditelja složiti da sve “novotarije” nisu potrebne deci, pogotovo u nižim razredima, postoje i one stvari za polazak u školu koje su zaista neophodne.
U tekstu koji sledi pozabavićemo se temom školske opreme i pribora koji ćete morati da nabavljate za svog mališana tokom njegovog pohađanja osnovne škole. Pročitajte!
#1 Udžbenici, radne sveske i listovi
Ministarstvo prosvete je odobrilo udžbenike, radne sveske i listove različitih izdavača, pa je pre kupovine istih najbolje konsultovati se sa učiteljem ili predmetnim nastavnikom.
Treba reći da iako se udžbenici uglavnom naručuju preko škole, to nije jedina opcija, jer roditelji mogu da ih nabave i samostalno. Možete ih poručiti čak i preko interneta. Tako na primer, Hijeroglif online knjižara nudi udžbenike gotovo svih većih izdavača koje je odobrilo resorno ministarstvo.
Ipak, pre kupovine raspitajte se koji će udžbenik deca koristiti u narednoj školskoj godini. Đacima do četvrtog razreda učitelj najčešće podeli listić sa spiskom potrebnih knjiga i radnih svesaka određenog izdavača. Za starije razrede to najčešće radi odeljenski starešina na kraju školske godine, a u nekim školama svaki od nastavnika za svoj predmet.
Treba napomenuti da je u pojedinim slučajevima država obezbedila besplatne udžbenike. To se odnosi na osnovce iz porodica koje su socijalno ugrožene, đake koji su treće, četvrto ili svako naredno dete u porodici, kao i na učenike osnovnih škola sa smetnjama u razvoju.
Što se cene tiče, ona zavisi od razreda u koji vaše dete treba da pođe, kao i od izdavača. Prema cenovnicima koje su neke izdavačke kuće ili knjižare već postavile, komplet udžbenika bi mogao da košta od nekih 10.000 pa sve do 18.000 dinara, koliko je, na primer, potrebno izdvojiti u pojedinim školama u Srbiji za knjige potrebne za peti razred.
#2 Sveske i pernica
Najmanji broj svezaka koje učenik treba da ima je onoliko koliko ima predmeta u predstojećoj školskoj godini. Ponekad je potrebno imati i svesku za domaći rad, pogotovo kada su matematika i maternji jezik u pitanju. Međutim, u poslednje vreme se domaći zadaci sve češće rade u radnim listovima, tako da deci za učenje posebna domaća sveska neće ni biti potrebna. Računajte da će detetu u toku godine biti potrebna najmanje jedna sveska od 60 listova po predmetu, a iz matematike i iz maternjeg jezika po dve.
Kada je reč o formatu i dizajnu, sveske mogu biti različite. Najčešće se koriste A5 i A4 format, odnosno sveske u linijama i kvadratićima. Ali ako vaše dete predstojeće jeseni polazi u prvi razred, biće mu potrebna sveska iz srpskog jezika u uskim (malim) linijama.
U prva četiri razreda osnovne škole najbolje je koristiti A5 format, osim sveske iz matematike koja može biti i A4. Od 5. razreda sveska bi trebalo da bude nešto većeg formata, uglavnom A4. Iz matematike i tehnike i tehnologije najbolje je da sveske budu u kvadratićima ali može i bez linija. Na kraju, za muzičko obrazovanje đacima će biti potrebna i notna sveska..
Što se tiče pernice i njenog sadržaja, prvacima je potrebno par grafitnih olovki, zatim drvene bojice, par gumica i rezač. Dakle, ne morate preterivati sa sadržajem pernice. U kasnijim razredima će biti potrebne hemijske olovke i verovatno flomasteri (možda i fluorescentni markeri, za one učenike viših razreda koji podvlače bitne reči i rečenice kada uče).
#3 Pribor za matematiku i tehničko obrazovanje
U nižim razredima osnovne škole mališanima će biti potrebna obična grafitna olovka, gumica i ništa više. Najbolje je da koriste HB ili neku drugu grafitnu olovku srednje mekoće. Dovoljno je čvrsta da se ne lomi lako a opet ostavlja jasan trag na papiru. Kasnije, kada počnu da rešavaju složenije matematičke zadatke, posebno kada je u pitanju geometrija, trebaće im više pribora. Pre svega tu su lenjiri i trouglovi za povlačenje pravih linija i crtanje geometrijskih figura i tela. Zatim, uglomer za crtanje i određivanje veličine uglova i šestar, kako bi mogli da crtaju kružne lukove i kružnice.
Najveći deo ovog pribora deci će biti potreban i u višim razredima osnovne škole, pre svega za tehničko obrazovanje. Za predmet tehnika i tehnologija ćete morati da nabavite i lepak, makaze, ali i ručnu testeru za šperploču ili neki drugi specifičan pribor koji traži nastavnik ovog nastavnog modula.
#4 Pribor za likovno
Pribor za likovnu kulturu se sastoji od različitih materijala i alata koji se koriste pre svega za razvijanje kreativnosti kod učenika različitog uzrasta. Za najmlađe đake, one koji treba da krenu u prvi razred osnovne škole, obavezne su drvene bojice. Od drugog razreda pa na dalje tu su vodene boje i tempere, kao i par četkica različitih debljina i plastelin. Ako vaše dete ima izraženu želju za likovnom umetnošću, kako bi razvilo različite tehnike slikarstva, postoje i druge vrste boja, poput uljanih i akvarel boja. Naravno, ovo se odnosi na više razrede.
Takođe, za nastavu iz likovne kulture biće im potrebni i kolaž papir i blok za crtanje. Veličina bloka za crtanje i slikanje zavisi od uzrasta, odnosno razreda. U svakom slučaju, oni se kreću od broja 1 do 5. Najmanji format je br 1 i to je blok za skiciranje a najveći je 5 koji đaci uglavnom koriste od petog razreda osnovne škole.
#5 Školska torba, ranac
Na kraju, sav pribor potreban za školu vaša deca će morati da nose u rancu. Ono što je bitno kada je reč o izboru ranca je da on bude izrađen od kvalitetnih materijala i da bude funkcionalan.
Važno je da ima dovoljno velik kapaciteta da u njega đak stavi sav školski pribor, uključujući knjige, sveske, pernicu i eventualno užinu. Dobro bi bilo da ranac ima nekoliko pregrada kako bi dete moglo fizički da odvoji knjige i sveske. Takođe i par džepova sa strane za flašicu sa vodom ili za papirne maramice.
Druga važna stvar na koju treba da obratite pažnju je da ranac bude udoban za nošenje jer mališani često nose puno knjiga u njemu. Zato birajte ergonomske rančeve koji imaju postavljene jastučiće na kaiševima u predelu naramenica, kao i na mestima gde dodiruju leđa deteta. Jedno od rešenja može biti i ranac sa ručkom i točkićima, poput kofera. Na taj način deca, a pre svega oni najmlađi, neće morati da nose teške knjige, već će ih vući i neće opterećivati kičmu. Imajte na umu da kvalitetan ranac može potrajati čak i par godina, dok se oni manje kvalitetni brzo razresaju pa ćete već za naredni razred morati da kupite drugi. Zato vredi uložiti novac u dobar i kvalitetan ranac.
Ovo su neke osnovne stvari koje ćete morati da kupite za vaše đake kada prvog septembra krenu u školu. Naš savet je da kad god ste u mogućnosti birate kvalitetan školski pribor i opremu. Detetu će biti lakše da radi sa njim, a takav pribor verovatno će duže i potrajati, pogotovo kvalitetan ranac.
Foto:Pexels.com
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0