U kom uzrastu deca počinju da govore
🕑 4 min čitanjaPre nego što nauče da govore maternjim jezikom, bebe brbljaju i guguću, igraju se zvukom. To je način na koji pričaju, a taj govor sličan je širom sveta. Koliko će nekoj bebi biti potrebno vremena da zaista progovori, zavisi od brojnih faktora.
Svako dete raste i razvija se svojim tempom, što podrazumeva i individualan razvoj govora. Neka deca propričaju pre, neka kasnije.
Ključne tačke u razvoju govora dešavaju se u prve tri godine života, kada se mozak deteta ubrzano razvija. Tokom tog perioda razvoj govora deteta zavisi i od vaše komunikacije sa njim.
Kada ćete čuti prve bebine reči
Prvi bebin razgovor je neverbalan i dešava se ubrzo nakon rođenja. Beba pravi grimase, plače i migolji se kako bi izrazila niz emocija i fizičkih potreba.
A kada će izgovoriti magične prve reči, zavisi od brojnih faktora i razlikuje se od bebe do bebe. Međutim, ukoliko beba propusti neku od ključnih tačaka u razvoju govora, to može biti prvi znak dugotrajnog poremećaja u razvoju govora, pa se obratite lekaru za savet.
Ključne tačke u razvoju govora
Tri meseca
Sa tri meseca beba sluša vaš glas, gleda vas u lice dok pričate i okreće se ka drugim glasovima, zvucima i muzici koju čuje u okruženju. Mnoge bebe više vole glasove i muziku koju su čuli još u materici. Dakle, do kraja trećeg meseca bebe počinju da guguću i ponavljaju poznate zvuke.
Šest meseci
Sa šest meseci beba počinje da brblja različitim zvukovima. Na primer, može reći ”ba-ba” ili ”da-da”. Do kraja šestog ili sedmog meseca reaguje na svoje ime, prepoznaje maternji jezik i koristi odgovarajući ton glasa kako bi vam dala do znanja da je srećna ili uznemirena. Brbljanje u ovom dobu obično se još uvek sastoji od nasumičnih slogova bez pravog značenja ili razumevanja.
Devet meseci
Posle devetog meseca bebe mogu da razumeju nekoliko osnovnih reči poput ”ne” i ”pa-pa”. Takođe, mogu početi da koriste širi spektar suglasničkih zvukova i tonova glasa.
Od 12. do 18. meseca
Većina beba izgovori nekoliko jednostavnih reči poput ”mama” i ”tata” do kraja dvanaestog meseca, te u tom periodu znaju šta govore.
Osamnaest meseci
Deca u ovom uzrastu izgovaraju nekoliko jednostavnih reči i mogu da ukažu na ljude, predmete i delove tela koje im imenujete. Ponavljaju reči ili zvuke koje čuju da izgovarate, kao poslednju reč u rečenici. Često izostavljaju krajeve ili početke reči.
Dve godine
Do druge godine deca spajaju nekoliko reči u kratke fraze od dve do četiri reči, kao što su na primer ”mama ćao”.
Tri godine
Kada dete napuni tri godine, njegov rečnik se brzo širi, a kroz igru uči da razume simboličke i apstraktne pojmove kao što je ”sada“, osećanja kao što je “tužno“ i prostorne pojmove kao što je ”unutra“.
Kako da pomognete detetu da nauči da govori
Deca razumeju šta govorite mnogo pre nego što mogu jasno da govore. Mnoga deca u početnim fazama učenja govora koriste samo jednu ili dve reči, čak i kada razumeju 25 ili više reči. Evo na koje sve načine možete da pomognete detetu u razvoju govora.
Gledajte šta dete radi
Dete može da podigne obe ruke kako bi vam pokazalo da želi da ga podignete. Takođe može da vam pruži igračku kako bi vam dalo do znanja da želi da se igra ili da gurne hranu sa tanjira da vam objasni da više nije gladno. Nasmejte se, uspostavite kontakt očima i odgovorite mu kako biste podstakli ove rane, neverbalne pokušaje razgovora.
Slušajte dete
Obratite pažnju na gugutanje i brbljanje vašeg deteta, te izgovarajte iste zvuke, kao da želite da razgovarate s njim. Deca pokušavaju da imitiraju zvuke koje roditelji prave. Zato budite strpljivi i pružite svom dete mogućnost da ”razgovara” sa vama.
Pohvalite dete
Nasmejte se i aplaudirajte čak i najmanjim ili najzbunjujućim pokušajima razgovora. Zahvaljujući reakcijama odraslih deca brže savladavaju govor.
Razgovarajte s detetom
Deca vole da čuju glasove svojih roditelja. A kada roditelji razgovaraju s njima, to pomaže razvoju govora. Štaviše, učestvujte u njihovom bebi razgovoru koristeći kratke, jednostavne, ali ispravne reči, i dete će sve više pokušavati da priča.
Pričajte detetu
Pričajte o tome šta radite dok perete, oblačite, hranite i presvlačite dete. Na taj način dete će povezati vaš govor sa određenim predmetima i iskustvima.
Budite strpljivi
Čak i kada ne razumete šta dete govori, nastavite da razgovarate s njim. Nežno ponovite ono što mislite da je rečeno i pitajte da li je to tačno. Nastavite da mu pružate pažnju kako bi se dete osećalo nagrađenim što pokušava da razgovara.
Pustite dete da vodi komunikaciju
Tokom igre pratite pažnju i interesovanja svog deteta kako biste pokazali da je komunikacija dvosmerna igra razgovora i slušanja, vođenja i praćenja.
Pustite dete da se igra
Podstaknite dete da kroz igru razvija verbalne veštine.
Ako ste zabrinuti zbog kašnjenja u razvoju govora
Ukoliko posumnjate da vaše dete zaostaje u razvoju govora u odnosu na drugu decu, obratite se lekaru. Do kašnjenja u govoru može doći iz više razloga, ali što se ranije dijagnostikuje problem govora, to je veća šansa da ga ispravite i pomognete svom detetu da dostigne puni potencijal pre školskog uzrasta. Nakon konsultacije s pedijatrom, evo šta još možete da uradite:
Test sluha
Čak troje od 1.000 novorođenčadi ima gubitak sluha, što može da odloži razvoj govora. Većina država zahteva pregled sluha u bolnici odmah nakon rođenja. Odvedite bebu na potpuni pregled sluha do tri meseca ako ne prođe početni pregled sluha.
Posetite logopeda
Logoped može da dijagnostikuje i leči specifične poremećaje govora, jezika ili glasa koji odlažu govor. Lečenje može uključivati savete roditeljima i igre za poboljšanje govornih problema kod beba i poboljšanje jezičkih veština deteta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0