Zašto vikanje nije dobro za detetov razvoj?
🕑 2 min čitanjaSigurno vam se desilo da u trenutku izgubite kontrolu i povisite ton na svoje dete? Nekoliko puta ste pokušali da ga zamolite da ne baca igračke, ne prosipa hranu ili krene na spavanje, a dete nije poslušalo, pa je osećaj furstracije preovladao. Jedino što vam se učinilo da će rešiti problem, bilo je upravo vikanje. Međutim, rešenje koje vam se tada činilo kao najadekvatnije bilo je potpuno suprotno od toga, jer zapitajte se, kako Vi reagujete kada neko viče na vas? Da li to dovodi do pozitivne ili negativne reakcije? A evo i odgovora. Saznajte šta se zapravo dešava u mozgu deteta kada neko viče na njega.
Vikanje i grubo roditeljsko ponašanja utiče na to da se detetov mozak razvija potpuno drugačije. Razlog tome je to što ljudski mozak mnogo brže procesuira negativne informacije i događaje od onih lepih i pozitivnih. Istraživanja pokazuju značajnu razliku u razvoju dela mozga koji je odgovoran za muziku i jezik.
Da li će vikanje trenutno rešiti problem? U najvećem broju slučajeva hoće. Međutim, na duže staze to nije tako, već dovodi do još intenzivnijeg reagovanja detata kada dođe do iste situacije, što rezultira time da ćete svaki sledeći put morati više da vičete kako biste, opet, samo trenutno rešili problem.
Vrlo je važno da znate da se kod dece koja su bila verbalno maltretirana i na koju su roditelji često vikali, kasnije tokom života češće razvijaju različiti problem sa zdravljem, kao posledica stresa koji im se događao tokom odrastanja.
Način na koji se roditelji ponašaju prema detetu u ranom detinjstvu oblikuje njegov čitav život. Da li to znači, da ste loš roditelj ako vas se desilo da burnije odreagujete i povisite ton? Naravno da ne! I roditeljima se dešavaju greške, ali je jako važno da tada objasnite detetu da ste pogrešili i da mu uputite izvinjenje, jer ćete mu tako staviti do znanja da i on može da pogreši i da nakon toga ispravi grešku tako što će korigovati svoje ponašanje. Kada se desi neka situacija koja za vas predstavlja okidač, prvo sebe smirite, a onda krenite sa smirivanjem deteta. Probajte, videćete da deluje.
Pripremila: Brankica Bjelić
Izvor: https://www.healthline.com/
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0