Kako naučiti grafički dizajn u 5 koraka i doći do prvog klijenta?
🕑 4 min čitanjaGrafički dizajn je jedno od najpopularnijih zanimanja u današnje vreme. S obzirom da grafički dizajn predstavlja vrstu digitalne umetnosti, kreativne osobe koje prate aktuelne trendove se najčešće odlučuju da baš ova delatnost bude njihov izbor profesije.
Iako postoje srednje i visoke škole, grafički dizajn se može naučiti i samostalno, ili kroz neki oblik kratkotrajne edukacije u vidu kursa. Shodno tome, grafički dizajn može da nauči svako ko ima afiniteta prema digitalnom i prema umetnosti, bez obzira na godine i trenutnu profesiju. Grafički dizajn može da bude primarna profesija i izvor prihoda, ili hobi koji može doneti profit.
Grafički dizajn je način vizuelne komunikacije kroz grafičke elemente kao što su oblici, boje i tekst, sve u cilju prenošenja određene poruke. Čine ga kreativni proces, u kojem se detaljno razrazđuje ideja koja će biti realizovana, uz pomoć grafičkih elementa. Bez grafičkog dizajna je danas nezamislivo poslovanje, ma o kojoj profesiji se radi. Grafički dizajner osmišljava digitalna ili štampana grafička rešenja, sve u cilju isticanja brenda/proizvoda ili bitnih informacija.
Između ostalog, grafički dizajner kreira:
- logo i vizuelni identitet
- vizit karte
- flajere
- dizajn za majice
- postere
- reklame
- korice za knjige
- poklon vaučere
- digitalna rešenja za društvene mreže
Kako je grafički dizajn jako široka oblast, jednom kada steknete osnovno znanje, te ovladate korišćenjem grafičkih programa, važno je odrediti nišu i opredeliti se za jednu vrstu grafičkog dizajna. Specijalizovanje u jednoj niši ili oblasti povećava šanse za uspeh kada je grafički dizajn u pitanju.
Pet koraka kako naučiti grafički dizajn
-
Počnite sa edukacijom
Potrebno je pre svega da odredite da li je grafički dizajn profesija za vas. Ukoliko ste kreativni i digitalno pismeni, te želite ove dve veštine da objedinte u profitabilni hobi ili profesuju, vreme je da krenete sa edukacijom iz oblasti grafičkog dizajna.
Edukaciju možete obavljati samostalno, uz pomoć Youtube materijala, dostupnih knjiga ili besplatnih kurseva, koji se mogu naći na sajtovima kao što su Udemy, Coursera,.. ili možete platiti obuku/kurs. Za koji god oblik edukacije da se odlučite, nećete pogrešiti.
-
Dobro savladajte programe
Kada krenete sa sticanjem znanja iz oblasti grafičkog dizajna, potrebno je i da savladate korišćenje alatki koje su neophodne za kreiranje sadržaja. Većina grafičkih dizajnera koristi programe iz Adobe paketa, pa se oni smatraju odličnim za početak edukaciju i primenu stečenog znanja.
Programi koje koristi grafički dizajner imaju mnoštvo različitih opcija i načina za korišćenje, pa je potrebno dosta vežbe i prakse kako bi se savladali. Što bolje naučite da radite u nekom od njih, bolje rezultate ćete imati. Redovna vežba i kreiranje sadržaja u programima dovešće vaše grafičke veštine do perfekcije.
-
Vežba, vežba i vežba
Kao i u većini kreativnih oblasti, i u grafičkom dizajnu 90% dobrih rešenja čini praksa i tehnika, dok 10% čini ideja. Što više budete vežbali grafički dizajn, tehnika će vam biti sve bolja što će dovesti do toga da napredujete za vrlo kratko vreme.
Dobra tehnika će vam omogućiti da kreativne ideje koje dobijete vrlo lako sprovedete u delo. U grafičkom dizajnu se greške jako često dešavaju, pogotovo početnicima, što govori da je redovna vežba i razvijanje kreativnog procesa esencijalno.
Za svoju vežbu možete raditi i izmišljene projekte, ali i isprobati svoje veštine redizajnom poznatih grafičkih radova. Ovo će vam takođe pomoći da razvijete kreativan proces, s toga zapisujte sve zanimljive ideje koje imate, jer vam u nekom trenutku mogu zatrebati.
-
Oglasite se i napravite porfolio
Ukoliko ste savladali osnove grafičkog dizajna i osećate se spremnim da krenete da zarađujete od istog, neophodne je da se oglasite. Pod ovim se podrazumeva da napravite nalog na nekoj od platformi kao što su Upwork, Fiverr, People per hour, ili da napravite profil na nekoj od društvenih mreža na kojoj možete predstaviti čime se bavite i šta je ono što radite.
Još jedna bitna stavka jeste pravljenje ličnog portfolija u kojem ćete staviti sve svoje radove koje ćete moći da pokažete klijentima.
-
Pronađite agenciju koja nudi praksu za početnike
Praksa je odličan način za primenu stečenog znanja iz grafičkog dizajna. Kako je primena najvažnija, u radnom okruženju, uz asistenciju tima i iskusnih kolega, ćete na najlakši način uvežbati svoje veštine i znanje iz grafičkog dizajna. Velike su šanse, ukoliko se dobro pokažete, da se nakon završene prakse agencija odluči da vas zadrži na poziciji grafičkog dizajnera juniora. Ukoliko to ne bude slučaj, imaćete odličnu referencu za svoj CV koja će vam značiti u daljoj karijeri.
Kako do prvog klijenta?
Ovo pitanje muči većinu grafičkih dizajnera na početku karijere. Kako je grafički dizajn jako popularna profesija danas, mnogi koji bi voleli da nauče da ga rade imaju strah od prezasićenog tržišta. Ovo ne bi trebalo da vas brine previše, koliko god da je grafički dizajn široka oblast, postoje uže grane koje mogu postati vaša ekspertiza. Zato je važno odabrati jednu oblast za koju ćete se specijalizovati.
U ovom slučaju to može da bude grafički dizajn za brendiranje ili kreiranje vizuelnog identiteta brenda, kreiranje sadržaja za društvene mreže, ili kreiranje dizajna za majice. Svaka od ovih oblasti takođe poseduje pod kategoriju, pa vaša ekspertiza može biti kreiranje za kozmetičke i
Ovde je oglašavanje takođe od izuzetne važnosti, pa je važno da informacija o tome da radite grafički dizajn dopre do što većeg broja ljudi. Ukoliko se na pravi način oglasite, te pokažete na koji način vaše veštine mogu biti od pomoći, ne sumnjajte da će vam se vaš prvi klijent javiti. Pod ovim se podrazumeva da i svoje prijatelje i rodbinu takođe informišete o novoj profesiji, pa ukoliko situacija dozvoljava, možda čak i uradite nešto za njih.
Foto: Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0