Ključne razlike između tradicionalnog i digitalnog marketinga
🕑 5 min čitanjaMarketing je oduvek bio važan deo procesa rasta svake kompanije, ali se čini da je danas važniji nego ikada. Međutim, ono što zbunjuje i predstavlja najveću dilemu ljudima koji su tek počeli da ulažu u marketing je koja od dve strategije, tradicionalno ili digitalno oglašavanje može dati bolje rezultate.
Obe metode se danas jako puno koriste i obe imaju svoje prednosti i nedostatke. Zato, pre nego što odlučite koje marketinške kanale želite koristiti u vašoj kampanji, bilo bi korisno da znate po čemu se razlikuju tradicionalni i digitalni marketing. Kada to shvatite, bićete u stanju da kao dobar menadžer bolje procenite šta je više potrebno vašoj kompaniji i koje strategije daju bolje rezultate u niši u kojoj poslujete.
Predstavljamo vam pet ključnih razlika između tradicionalnog i digitalnog marketinga!
#1 Marketinški kanali
Ono po čemu se tradicionalni i digitalni marketing najviše razlikuju jesu mediji preko kojih se vrši oglašavanje, jer koriste potpuno drugačije marketinške kanale preko kojih kreiraju i plasiraju oglase .
Tradicionalni marketing koristi metode kao što su štampane reklame na različitim materijalima, televizijski i radio oglasi, direktna pošta ili telefonski pozivi. To su glavni načini preko kojih se dolazi do potencijalnih potrošača. Dobro kreirana naslovna strana brošure ili reklama na televiziji koja budi emocije kod gledalaca, neki su od najboljih primera kako tradicionalni marketing funkcioniše.
Međutim, u korak sa inovacijama, tradicionalni marketing je evoluirao tokom godina, pa se danas koriste unapređene tehnike i prakse kako bi se došlo do kupaca. Oglasi se više ne štampaju samo u novinama, već se printovi rade na mnoštvu predmeta različite namene, od notesa, olovaka, stonih kalendara i drugog kancelarijskog pribora, preko radne odeće, pa do aksesoara i odevnih predmeta koje nosimo svaki dan. Tako na primer, ranac sa štampom kao reklamni rekvizit može biti odličan izbor, kačket, majica ili bilo koji drugi komad odeće. .
Sa druge strane, digitalni marketing za oglašavanje koristi internet i najsavremenije tehnologije. U te svrhe najviše se koriste društveni mediji i sajtovi kompanija. Facebook, Twiter, Instagram i YouTube su samo neke od platformi preko kojih firme i kompanije pokušavaju da se približile potencijalnim potrošačima. Sve ove društvene mreže imaju razvijene reklamne alate pomoću kojih se lakše može upravljati marketinškom kampanjom, odnosno ciljati publika.
#2 Troškovi marketinga
Troškovi marketinga su deo budžeta koji firmi stoji na raspolaganju u svrhu razvoja poslovanja. Mada to nije zlatno pravilo, tradicionalni marketing može biti nešto skuplji u odnosu na digitalni, zato što koristi i troši fizičke resurse (materijale) kako bi kreirao reklamu. Na primer, štampanje flajera uključuje boju (mastilo), papir i poštarinu (ako materijal šaljete na kućnu adresu). Sve to skupa može iziskivati više novca nego digitalna kampanja, posebno kad uzmete u obzir da će vam biti potreban velik broj flajera ako želite da doprete do što većeg broja potencijalnih kupaca. Međutim, to ne znači da je tradicionalni marketing loš. Naprotiv, on daje odlične rezultate, ali se često događa da su troškovi nešto veći.
U poređenju sa tradicionalnim, digitalni marketing bi trebalo da je u većini slučajeva jeftinija opcija. On koristi društvene mreže za kreiranje oglasa koji idu ka potencijalnim kupcima i nije mu potreban papir ni štampa.
Digitalni marketing može da bude i potpuno besplatan ako sami otvorite nalog i stranicu na nekoj od društvenih mreža i počnete da je prilagođavate za oglašavanje poslovanja, proizvoda i usluga koje nudite. Ipak, imajte u vidu da to uopšte nije jednostavno, posebno ako nemate iskustva u oglašavanju na internetu.
Ako pokrenete web sajt koji nije dobro dizajniran i optimizovan za rangiranje na Guglu, verovatnoća da će vas potencijalni kupci pronaći i nije baš velika. Zato je do ključne važnosti da za posao kreiranja i optimizacije sajta (SEO) angažujete ljude koji rade taj posao i poseduju iskustvo. To je jedini način da vaš sajt bude visoko rangiran u rezultatima pretrage za ključne reči i fraze koje vaši potencijalni kupci kucaju u pretraživaču. Za više detalja o tome kako možete optimizovati vaš sajt i šta je to SEO pogledajte ovde.
#3 Ciljana publika
Tradicionalni i digitalni marketing imaju, bar za sada, prilično različitu publiku. Korišćenje tradicionalnog marketinga će u većini slučajeva dati bolje rezultate ako su vaša ciljana grupa osobe starije životne dobi. To naravno ne znači da tradicionalno oglašavanje ne daje dobre rezultate kada su mladi ljudi u pitanju, već jednostavno, mlađe generacije više vremena provode na internetu, pa je logično da im je digitalni marketing bliži.
Oglašavanje na televiziji, u novinama ili putem stare dobre pošte može više korisiti vašoj marketinškoj strategiji ako ciljate stariju publiku. Osim toga, ako vas interesuje ciljana grupa potrošača na lokalu (bez obzira na starost), korišćenje flajera, bilborda ili drugog štampanog materijala je odličan izbor, bolji nego da koristite digitalne medije.
Kada je u pitanju digitalni marketing, veća je verovatnoća da ćete privući mlađu publiku. Mladi sve više vremena provode koristeći pametne telefone. Gotovo svi oni imaju otvoren nalog bar na jednoj od društvenih mreža, a većina i na više njih. Ako razmatrate ciljanu publiku prema geografskoj kategoriji, onda ćete korišćenjem digitalnog marketinga biti lakše dostupni potencijalnim klijentima širom sveta. Drugim rečima, digitalni marketing funkcioniše na globalnom nivou.
#4 Interakcija sa potrošačima
Interakcija je izuzetno važna u marketingu. Tradicionalni marketing nudi manji obim interakcije, a fizička i verbalan interakcija biće svedene na minimum. Potrošači mogu samo da vide oglas na bilbordu, u novinama ili na televiziji i da odreaguju na njega, ali nemaju mogućnost da odgovore.
Digitalni marketing pruža daleko bolju komunikaciju sa potencijalnim kupcima, a mnogi od njih upravo to žele – da saznaju dodatno o proizvodu koji planiraju da kupe, da se konsultuju sa vama u vezi načina plaćanja ili da jednostavno ostave komentar ili pošalju imejl i zahvale se na odličnoj saradnji. A na komentare ili postavljeno pitanje dobiće brz odgovor. To je dobra poslovna praksa koja dovodi do bolje povezanosti kupca i prodavca.
#5 Analiza podataka dobijenih iz marketinške kampanje
Svaku marketinšku kampanju je važno na kraju analizirati i izračunati koliko je bila isplativa. Kod tradicionalnog marketinga je potrebno puno vremena, nedelju dana ili duže kako bi se prikupili podaci i dobio rezultat. Osim toga, ne možete precizno da kažete koliko je ljudi, na primer, videlo bilbord sa vašom reklamom, pa podaci koje dobijete često mogu biti okvirni, što na kraju može prouzrokovati grešku u dobijenim rezultatima.
Kada je u pitanju digitalni marketing, analizu možete uraditi vrlo brzo, sa prilično tačnim podacima. Osim toga na raspolaganju vam stoje brojni alati za marketing i analizu podataka koji određuju u kom pravcu treba da ide vaša kampanja.
Predočili smo vam, po nama, najbitnije razlike između tradicionalnog i digitalnog marketinga. Birajte strategije oglašavanja na osnovu vaših ciljeva, načina poslovanja, proizvoda/usluga koje nudite i ciljane publike. Naš predlog je, što savetuju i marketinški stručnjaci, da kombinujete različite tradicionalne i digitalne prakse jer ćete jedino tako postići pun efekat u vašoj reklamnoj kampanji. Jednostavno, tradicionalni i digitalni marketing dopunjuju jedan drugog.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0