Ovo su najprestižniji fakulteti na svetu
🕑 6 min čitanjaKao i svakog leta, glavna stvar na pameti roditeljima dece koja završavaju srednju školu je koji fakultet odabrati. Ako vam je dete veoma motivisano i pokazuje natprosečnu žeđ za znanjem, pregledajte spisak svetskih obrazovnih institucija na glasu, možda baš vaš potomak dobije stipendiju za studiranje na jednom od njih.
Kako je svet postao otvoreniji, tako se i izbor proširio, a dobro znanje engleskog jezika i rezultati u srednjoj školi mogu vas odvesti na svetski priznate institucije koje garantuju sticanje odličnog znanja ali i prestiž koji dolazi samim spominjanjem njihovog imena, samim tim i lakše zaposlenje u budućnosti. Kako je svet okrenut ka tehnologiji više nego ikada, kod rangiranja najboljih fakulteta na svetu primećuje se da prednjače tehnološki fakulteti. Oni ne samo da obrazuju studente već imaju i svoja istraživačka odeljenja i katedre.
Nažalost, zaista vrhunsko obrazovanje iziskuje i ulaganje velike količine novca, pa većina univerziteta sa našeg spiska dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Singapura i Kine. Iz kontinentalne Evrope najviše pozicije zauzimaju fakulteti iz Švajcarske. Kako je većina navedenih američkih fakulteta privatna, za njih je potrebno izdvojiti ogromne sume novca, ali oni su poznati i po dodeli velikih stipendija domaćim i stranim studentima.
1. Massachusetts Institute of Technology (MIT) – Sjedinjene Američke Države
Osnovan 1861. godine u Kembridžu, u američkoj državi Masačusets, univerzitet je bio odgovor na rapidnu industrijalizaciju Amerike i potrebu da se unapredi tehnologija u svim sferama društva. Tokom Drugog svetskog rata MIT je odigrao veliku ulogu u razvoju računara, radara i inercijalnog navođenja za vojne svrhe, a inženjerstvo je do danas ostalo njegova najveća i najpopularnija delatnost. Dakle, većina njegovih studenata juri inženjerske diplome, iako se posle rata polje obrazovanja proširilo i na društvene nauke, poput ekonomije, lingvistike, menadžmenta.
2. University of Cambridge – Velika Britanija
Osnovan davne 1209. godine, ovaj državni univerzitet nije dopustio da dugovečnost utiče na kvalitet. Njegove katedre su konstantno u samom vrhu najboljih na svetu i po kvalitetu predavanja predvodnik je u celoj Evropi. Smešten je u bajkovitom mestu Kembridž u istočnoj Engleskoj, a osnovala ga je grupa predavača koja se odvojila od Oksforda. Viševekovno rivalstvo između ove dve obrazovne institucije traje i danas. Sam univerzitet se sastoji od nekoliko koledža (fakulteta) i pokriva širok spektar nauka, ali je najpoznatiji po obrazovanju medicinskih radnika. Studenti stanuju, hrane se i idu na predavanja sve u okviru ovog univerzitetskog gradića, pa je zajednica studenata veoma jaka. Koja god grana umetnosti ili nauke da vas zanima, dobićete vrhunsko obrazovanje, a prijateljstva koja se tamo stiču ostaju za ceo život.
3. Stanford University – Sjedinjene Američke Države
Još jedan američki univerzitet. Osnovan je krajem XIX veka, tačnije 1885. godine u Kaliforniji, a u svetu je najpoznatiji po pronalascima na polju novih tehnologija. Nalazi se u čuvenoj Silicijumskoj dolini, za čiji je uspon i osnivanje i zaslužan. Njegovi studenti osnovali su najpoznatije kompanije na svetu, kao što su Yahoo!, Cisco Systems i Google. Ogromna količina novca se i dalje sliva u ovaj univerzitet, što je dobra garancija za visoke standarde u studentskom životu i obrazovanju. Svršeni studenti ovog univerziteta prirodno imaju lakšu prođu u internet kompanijama. Glavna polja delovanja Stanforda su škola humanističkih nauka, škola za inženjerstvo, škola za energiju i zaštitu životne sredine, škola prava, izuzetno ugledna škola medicine, pedagoška škola i poslovna škola. Pa ako su detetu ova interesovanja bliska, znate na koju adresu da se obratite.
4. University of Oxford – Velika Britanija
Svega 17 posto onih koji apliciraju na mesto u okviru ovog univerziteta se i nađe u njegovim istorijskim klupama. Kriterijumi za prijem su izuzetno visoki i to sa jakim razlogom. Tačna godina osnivanja ovog univerziteta, koji se sastoji od 38 nezavisnih fakulteta, i dalje je nepoznata, ali se smatra da su se studenti na tom tlu obrazovali još od XI veka, od neke 1096. godine. Ovaj univerzitet već vekovima (da, vekovima), važi za jednu od najznačajnijih istraživačkih institucija u nauci, a na njemu znanje stiču zainteresovani za filozofiju, lingvistiku, književnost, geografiju, matematiku, istoriju i medicinu. Veoma su popularni i biomedicinsko inženjerstvo, prirodne nauke, inženjerstvo, arheologija, kompjuterske nauke i pravo.
5. Harvard University – Sjedinjene Američke Države
Jedan od globalno najpopularnijih univerziteta, Harvard je ime koje ceo svet prepoznaje, sinonim za najviše obrazovanje u Americi. Baš kao i MIT i on je smešten u prelepom i ušuškanom gradiću po imenu Kembridž u saveznoj državi Masačusets. Osnovan pre malo manje od 400 godina (1636), ujedno je prvi i najstariji univerzitet ali i korporacija u Americi (jasno je da je reč o privatnom i izuzetno skupom fakultetu, i ne zna se da li ga je teže upisati ili do kraja isplatiti). Osnovne studije, bez hrane i smeštaja na Harvardu iznose oko 200.000 dolara, tako da ako vam dete pretenduje da upiše ovu prestižnu instituciju, bolje bi mu bilo da na vreme obezbedi jake stipendije. Na Harvardu se dobro izučava pedesetak različitih grana, pa je odličan izbor za svakoga ko nije spreman da već sa 18 godina odluči o daljoj budućnosti, već želi univerzitet koji pruža više opcija.
6. California Institute of Technology (Caltech) – Sjedinjene Američke Države
Najveći rival MIT-u, Kalifornijski tehnološki institut odnosno Caltech, nalazi se u Pasadeni u Kaliforniji. Mlađi će prepoznati ovo ime iz Štrebera (The Big Bang Theory), jednog od najpopularnijih sitkoma u američkoj istoriji. Baš kao i MIT, Caltech je fokusiran na prirodne i primenjene nauke i inženjerstvo. Veliki broj dobitnika Nobelove nagrade predavao je ili i dalje predaje na ovom univerzitetu čvrsto povezanim sa Nasom koja često iz njega regrutuje buduće radnike. Pa ako vam se sin ili ćerka “razumeju u kompjutere”, ovo je škola za njih. Takođe je poznata i njihova spona sa najjačim medicinskim istraživačkim centrima u svetu, što ne čudi jer je ova institucija obrazovanja prisutna još od 1891. godine i od samog početka beleži izvrsne rezultate u istraživanjima kojima se bave studenti i profesori.
7. Imperial College London – Velika Britanija
Imperial College of Science, Technology and Medicine je u Londonu. Bavi se uglavnom unapređivanjem na poljima primenjene nauke, tehnologije i medicine. U pitanju je državni univerzitet osnovan 1907. godine i nalazi se u jednom od najlepših gradova Evrope, u velelepnom Londonu. Podjednako prestižan kao i njegovi američki pandani, ipak je bolja opcija za naše studente, pre svega zbog blizine Srbiji ali i zbog visine školarine koja je upola manja nego na sličnim američkim koledžima. Pored navedenih smerova, veoma su popularne i poslovne studije kao i društvene nauke.
8. ETH Zurich (Swiss Federal Institute of Technology) – Švajcarska
Osnovan 1855. godine u Cirihu, ovaj fakultet nadaleko poznat ka švajcarski politehnikum, važi za jedan od najboljih ako ne i najprestižniji fakulteta kontinentalne Evrope. Osnovala ga je država Švajcarska, a u glavnom fokusu su prirodne nauke, matematika i inženjerstvo, s posebnim naglaskom na inženjerstvo informacionih sistema poslednjih godina. Kao i kod većine fakulteta sa vrha naše liste, očigledno je koje grane su najpopularnije i u šta se slivaju budžeti za obrazovanje narednih naraštaja. U Cirihu su jaki i kursevi hemije, biohemije, agronomije, biologije i arhitekture. Znači, periodni sistem u ruke, jer ovaj fakultet je suštinski skoro pa besplatan, ako vas prime, naravno. U praksi, troškovi školovanja ne prelaze hiljadu evra, a razne stipendije koje se nude pokriće i smeštaj i hranu, kao i same kurseve na fakultetu.
9. National University of Singapore (NUS) – Singapur
Prva obrazovna institucija iz Azije koja se našla na ovom spisku je Nacionalni Univerzitet Singapura. Ovaj grad-država istako se u svetu svojom nacionalnom obrazovnom institucijom najvišeg ranga, koja edukuje studente na poljima nauke, ekologije, medicine i stomatologije, te industrijskog dizajna, inženjerstva, biznisa, a jaki su im i programi iz društvenih nauka i muzike. Univerzitet dodeljuje mnogo stipendija internacionalnim studentima, pa je, zahvaljujući tome, njegov sastav veoma šarenolik. Kako Singapur važi za izuzetno zelen i ekološki osvešćen grad, sa jednom od najboljih kuhinja na svetu, njegovi budući studenti lepo će i živeti a ne samo sticati znanja na jednom od najprestižnijih univerziteta.
10. Peking University – Kina
Poznat kao kineski Harvard, ovaj univerzitet osnovan je u Pekingu 1989. godine. U pitanju je vodeći istraživački centar koji predvodi ligu najelitnijih univerziteta u Narodnoj Republici Kini, što ne čudi s obzirom na to da je i prvi moderan univerzitet u toj ogromnoj i izuzetno bogatoj zemlji. Pekinški univerzitet ima 30 fakulteta i 12 departmana, pa sama njegova golemost upućuje na raznovrsnost nauka i smerova po kojima je poznat. Prednjače čiste i primenjene nauke, ali se visoko kotiraju i društvene nauke, humanistika, kao i nauke u oblasti menadžmenta i obrazovanja. Dakle, pravac na časove kineskog i srećno u budućem školovanju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0