Obrazovanje dece kod kuće
🕑 3 min čitanjaU mnogim zemljama obrazovanje dece kod kuće ustaljena je praksa. U Srbiji je ovaj vid obrazovanja došao u fokus zahvaljujući korona virusu i potrebi da deca tokom pandemije uče od kuće. Koje su prednosti a koji nedostaci ovog modela obrazovanja pročitajte u nastavku.
Sve je više roditelja koji biraju da njihova deca pohađaju nastavu kod kuće umesto u državnim ili privatnim školama. Obrazovanje kod kuće je progresivan pokret širom sveta; u njemu roditelji školuju decu kod kuće umesto da ih šalju u tradicionalnu javnu ili privatnu školu. Porodice se na takvo školovanje odlučuju iz raznih razloga, uključujući nezadovoljstvo dostupnim obrazovnim opcijama, različite verske ili obrazovne filozofije i uverenje da deca ne napreduju u okviru tradicionalne školske strukture.
Pokret kućnog školovanja počeo je da se razvija 1970. godina kada su popularni autori i istraživači Džon Holt i Doroti i Rejmond Mur započeli pisanje o reformi obrazovanja. Predložili su školovanje kod kuće kao alternativnu obrazovnu opciju. Prema Nacionalnom istraživačkom institutu za kućno obrazovanje u Americi se više od dva miliona dece školuje kod kuće, a taj broj se povećava svake godine.
Da li je obrazovanje kod kuće legalno u Srbiji?
Republika Srbija ima zakon o kućnom školovanju koji roditelji mogu da iskoriste ukoliko ne žele da im se dete školuje u državnim ili privatnim ustanovama. Naime, u okviru Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju spominje se nastava kod kuće. Po njemu roditelj, odnosno drugi zakonski zastupnik, ima pravo da svom detetu omogući sticanje osnovnog obrazovanja i vaspitanja kod kuće, uz obezbeđivanje troškova obrazovanja i vaspitanja.
Roditelj, odnosno drugi zakonski zastupnik, dužan je da do kraja nastavne godine pismeno obavesti školu u koju je učenik upisan o nameri da za svoje dete od sledeće školske godine organizuje nastavu kod kuće. Škola je u tom slučaju dužna da organizuje polaganje razrednih ispita iz svih predmeta, u skladu s planom i programom nastave i učenja.
Osnovnoškolsko obrazovanje i vaspitanje kod kuće mora da obezbedi ostvarivanje propisanih ciljeva, ishoda i standarda dostignuća.
Škola vodi evidenciju o obrazovanju i vaspitanju učenika kod kuće. Bliže uslove za ostvarivanje i način osiguranja kvaliteta i vrednovanja nastave kod kuće propisuje ministar.
Prednosti obrazovanja kod kuće
– Obrazovanje kod kuće može da funkcioniše bez obzira na osobine, veštine i sposobnosti vašeg deteta.
– Imate mogućnost da prilagodite nastavne metode načinu na koji vaše dete uči. Takođe, možete dodatno raditi s detetom na lekcijama koje teško savladava.
– Imate vremena i mogućnost da pomognete detetu da razvije posebne talente koje poseduje, uključujući talenat za crtanje, muziku, sport i dr.
– Možete pružiti prioritet mentalnom, emocionalnom razvoju i fizičkom zdravlju deteta.
– Na ovaj način razvićete jake veze sa svojim detetom. Porodica je najbolji temelj za društveni razvoj, kao i za razvoj vrednosnog sistema.
– Imate mogućnost da napravite fleksibilan raspored učenja, što nije moguće za decu u javnim ili privatnim školama.
– Vaše dete će imati više vremena da se bavi nekim drugim aktivnostima koje mogu doprineti zajednici u kojoj živite.
– Kroz školovanje kod kuće vaše dete razvija ličnu interakciju, koju nastavnici u odeljenjima s mnogo učenika nisu u mogućnosti da pruže.
– Postoji mogućnost da ublažite stres kod deteta, koji može nastati kao posledica polaganja testova i usmenog ispitivanja.
– Imate mogućnost da po sopstvenom nahođenju razgovarate s detetom o kontroverznim temama.
– Možete da odvojite vreme za igru, boravak na otvorenom, projekte, umetnost i druga interesovanja svog deteta.
– Obrazovanje kod kuće dobro funkcioniše za porodice koje putuju, te porodice sa izazovnim rasporedom posla.
– Na ovaj način ćete zaštititi svoje dete od školskog nasilja, droge i drugih negativnih ponašanja s kojima se deca u državnim školama često susreću.
Nedostaci obrazovanja kod kuće
– Bićete u blizini svog deteta po ceo dan, što može da oteža njegovo osamostaljivanje.
– Sporiji tempo školovanja kod kuće veliki je nedostatak.
– Nastava kod kuće može predstavljati dodatno finansijsko opterećenje.
– Potrebno je da se stalno prilagođavate da biste bili efikasan učitelj.
– Nedostatak društvene interakcije povećava osećaj izolovanosti deteta.
– Potrebno je da imate mnogo više stpljenja u situacijama kada vaše dete ima poteškoća sa učenjem.
– Potrebno je da stalno motivišete dete kako ne bi izgubilo fokus i koncentraciju, jer to smanjuje rezultate.
Dakle, iako obrazovanje kod kuće nesumnjivo ima svoje prednosti u odnosu na tradicionalnu nastavu, na vama je da odlučite da li je za vaše dete bolje da se razvija u stvarnom okruženju sa nastavnicima ili kod kuće.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (1)
RA - 24.09.2022
Hvala na ovom članku. Moram samo da usledim blagu primedbu u vezi navedenih nedostataka. Iskusni smo sa obrazovanjem kod kuće. “Nedostatak društvene interakcije” je nešto što je stereotip a što su naucne studije rađene u Americi u vezi obrazovanja kod kuće opovrgnule. Suprotno je tačno, jer roditelji što školuju kod kuce izlazu decu društvenim interakcijama koje su raznovrsne i uključuju različite uzraste.
Nije tačno da je napredovanje u obrazovanju sporije, čak je u mnogim slučajevima mnogo bolje i dublje, jer je školovanje kod kuće kao privatna nastava 1:1. Uostalom taj rad sa detetom roditelj bi često imao ponovo uveče nakon redovne nastave da objasni sve što je propušteno i neshvaćeno u toku dana u školi. Na zapadu se često ljudi odlučuju za rad kod kuće da bi pružili deci bolji i dublji nastavni program.
Osamostaljivanje takodje je suprotno nego što ste naveli. Deca što rade kod kuće brzo steknu radne navike i sami često istražuju teme iz istorije, geografije, prirodnih nauka. Ponovo, nezavisnost je nešto što na zapadu ljudima čini obrazovanje od kuće primamljivim.
Konačno, potreba za motivisanjem je samo tamo gde je plan i program što je roditelj izabrao pogrešan a veza i pristup između roditelja i deteta loša. Kada je program divan, kako to često biva u obrazovanju od kuće, onda nije potrebna nikakva motivacija, jer je ona tu interna. Cilj obrazovanja od kuće je da stvori ljude koji žele i sami da čitaju i uče a ne da stvori los odnos prema znanju koji se često stvori u školama gde se stvari uče napamet radi motivacije dobijanja određene ocene.
Naravno, svi imamo stvari što manje volimo, ali i tu pristup i predodređeno vreme rada na svim predmetima uključujući ove sto se manje vole, daje detetu da zna unapred da će i to proći i doći će sledeći predmet što voli.
U svakom slučaju hvala što sirite znanje o školovanju od kuće. U Srbiji postoji još dug put da se dodje do slobode širokog obrazovanja koje pruža školovanje od kuće.