Privatne ili državne škole?
🕑 3 min čitanjaIako u svetu postoje jasne razlike između privatnih i državnih škola, u Srbiji to još uvek nije slučaj. Privatne škole u različitim državama imaju dobru reputaciju zahvaljujući kvalitetnom obrazovanju koje nude, dok u Srbiji privatna škola nije uvek garant kvaliteta. Međutim, postoji niz privatnih škola koje su akreditovane, to jest priznate pred zakonom Republike Srbije, te su im diplome validne.
Naime, na pitanje da li privatne škole daju vrhunsko obrazovanje ili su prečica do diplome nije moguće pouzdano odgovoriti, jer u Srbiji ne postoji nijedna zvanična analiza kvaliteta privatnih škola.
Bez obzira na to, u poslednjih nekoliko godina sve više roditelja decu upisuje u privatne škole – kako osnovne, tako i srednje. Razlozi za to su brojni. U ovom tekstu govorimo o njima, ali i o prednostima i manama obe vrste obrazovanja.
Pre nego što donesete odluku, pažljivo istražite sve opcije i odaberite školu koja najviše odgovara potrebama vašeg deteta.
Osnovna razlika između državnih i privatnih škola
Glavna razlika između državnih i privatnih škola proizilazi iz načina njihovog finansiranja i administracije. Kao što sami nazivi impliciraju, državnim školama upravlja država i finansira ih, dok se privatne u potpunosti ili delimično finansiraju iz školarine učenika i njima upravlja privatno telo.
Sve škole akreditovane od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološlog razvoja, izjednačene su pred zakonom, bez obzira na to da li su privatne ili državne. To u praksi znači da se prilikom zapošljavanja između diploma koje je izdala privatna škola i diploma državne škole ne pravi razlika.
U trenutku kada su se u Srbiji pojavile prve privatne škole nisu postojali posebni kriterijumi za upis, već su se, u najvećem broju slučajeva, za ovu vrstu školovanja odlučivala deca koja nisu uspela da upišu željenu javnu školu – ovo se odnosi na srednjoškolsko obrazovanje. Međutim, to se s vremenom promenilo, te danas postoje brojne specijalizovane škole za čiji upis je potrebno da učenik poseduje odličan uspeh iz prethodnog školovanja ili da ispuni određene kriterijume.
Dakle, da li je u pitanju privatna ili javna škola nije jedini kriterijum koji treba da imate prilikom odabira idealnog obrazovanja za svoje dete. I jedna i druga vrsta obrazovanja poseduju određene prednosti, ali i mane.
Prednosti i mane oba tipa obrazovanja
Školarina
Javne škole su besplatne i to je jedna od njihovih najvećih prednosti. Budući da se finansiraju iz državnog budžeta, u javnim školama učenici ne plaćaju školarinu, pa su one dostupne svima.
Za razliku od toga, za upis u privatnu školu potrebno je izdvojiti određenu sumu novca, koja vrlo često nije mala. Visina školarine zavisi od konkretne škole, a može se kretati od 1.500 evra godišnje pa naviše. Shodno tome, privatne škole nisu dostupne svim učenicima, već samo onima čiji roditelji zarađuju iznad proseka. Ovo je svakako najveći nedostatak privatnog školstva, jer često najbolji učenici zbog socijalnog statusa porodice ostaju uskraćeni za kvalitetno obrazovanje.
Međutim, pojavom sve većeg broja privatnih škola na tržištu, visina školarine se smanjuje, pa je privatno obrazovanje danas znatno pristupačnije u odnosu na pre nekoliko godina. Pored toga, u većini privatnih škola roditelji imaju mogućnost da školarinu plaćaju na rate.
Obrazovni kadar i kvalitet obrazovanja
Veliki broj ljudi živi u uverenju da su kriterijumi u privatnim školama znatno niži nego u državnim, te da se zato lakše završavaju. Iako je to u određenim slučajevima istina, ova tvrdnja se ne može primeniti na svaku privatnu školu. Uostalom, i u javnim školama postoje nastavnici koji pojedinim učenicima poklanjaju ocene.
Nastavni sadržaji i kriterijumi evaluacije propisani od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja važe kako za državne, tako i za privatne škole, pa je svako njihovo nepoštovanje isključivo lična odgovornost nastavnika ili rukovodećeg lica.
Takođe, kvalifikacije nastavnika i profesora za rad kako u javnim tako i privatnim školama definisane su zakonom, te podrazumevaju obavezan određeni stepen obrazovanja i iskustva.
Odnos prema učenicima
Budući da u privatnim školama odeljenja imaju manje učenika, nastava se odvija u okviru manjih grupa, pa nastavnici i profesori imaju mogućnost da se svakom učeniku pojedinačno posvete i pomognu mu da savlada sve prepreke u učenju. Dakle, svaki nastavnik ili profesor može individualno da pristupi učeniku, da ga bolje upozna, a samim tim i bolje usmeri u daljem obrazovanju.
Cilj je kod učenika probuditi kreativnost, navesti ga da gradivo uči s razumevanjem, te da logički i kritički razmišlja i proširuje svoje znanje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0