Privatni ili državni vrtići – Večita dilema roditelja
🕑 3 min čitanjaPrivatni ili državni vrtić večita je dilema roditelja čije dete treba da krene u predškolsku ustanovu.
Ali pre nego što donesete konačnu odluku, važno je prikupiti sve informacije.
Razlika između privatnog i državnog vrtića
Osnovna razlika, a najčešće i najveća, jeste cena, budući da su privatni vrtići obično skuplji. Međutim, postoje određene subvencije države i grada u slučaju upisa u privatni vrtić, a iznos zavisi od politike grada. Uglavnom je praksa da se roditeljima koji dete upišu u privatni vrtić vraća cela razlika između cena privatnih i državnih vrtića.
Cene privatnih ustanova kreću se između 28.000 i 48.000 dinara, s tim što grad refundira 22.400 dinara. Da biste ostvarili pravo na refundaciju, potrebno je da konkurišete za neki od državnih objekata na opštini na kojoj ste prijavljeni.
Cena državnog vrtića je oko 5.500 dinara.
Druga bitna razlika je to što su u nekim privatnim vrtićima u cenu uračunate i aktivnosti poput časova engleskog, predstava, fizičkog vaspitanja i sl., dok se u državnim to posebno plaća.
Takođe, u privatnim vrtićima grupe dece najčešće su manje.
Velika je razlika i to što u privatnim vrtićima roditelj može odlučiti kada će dete dovesti i pokupiti iz obdaništa, da li će dete ostati da spava, da li će se hraniti u vrtiću ili kod kuće…
Upis u državni vrtić
Dete možete prijaviti preko usluge „eVrtić“ na portalu eUprava bez ijednog dokumenta. Elektronsko podnošenje prijave obavlja se jednostavnim popunjavanjem elektronskog obrasca, a prilaganje izvoda iz matične knjige rođenih, prebivališta i uverenja o zaposlenju nije potrebno, tim se podacima pristupa automatski.
Na portalu eUprava možete proveriti da li je vaš grad/opština uključen u „eVrtić“ i podneti prijavu za upis deteta u predškolsku ustanovu.
U slučaju da želite da podnesete lično prijavu, potrebno je da priložite sledeća dokumenta:
- popunjenu prijava za upis,
- izvod iz matične knjige rođenih,
- dokaz o zdravstvenom pregledu,
- potvrda o trenutnom prebivalištu deteta,
- potvrdu o zaposlenju i primanjima roditelja.
Prijavni formular i više informacija o potrebnoj dokumentaciji možete dobiti u najbližem vrtiću.
Upis u privatni vrtić
I za upis u privatni vrtić potrebno je nekoliko osnovnih dokumenata:
- lekarsko uverenje o detetovom zdravstvenom stanju, koje možete dobiti u domu zdravlja u kojem se dete leči ili ima otvoren zdravstveni karton.
- izvod iz matične knjige rođenih,
- fotokopija lične karte jednog od roditelja,
- pri upisu se sklapa ugovor s privatnom predškolskom ustanovom u koju upisujete dete. Tim ugovorom se definišu prava i obaveze obe strane, odnosno vas kao roditelja ili staratelja deteta i nadležne ustanove, tj. vrtića.
Upis u privatni vrtić uz subvenciju grada
Sve informacije o procesu upisa saznaćete u samom privatnom vrtiću za koji ste se odlučili ili pak u gradskoj službi nadležnoj za dečja pitanja.
Osnovni uslov upisa u privatni vrtić jeste dokaz da prethodno nije bilo mesta u državnoj predškolskoj ustanovi, o čemu ćete biti službeno obavešteni odbijenicom koju dobijate na zahtev u državnom vrtiću.
Roditelji koji žele da upišu dete u privatni vrtić bez subvencije grada plaćaju punu cenu i tada upis ne podleže nikakvim pravilima.
Za i protiv
Vama niko ne može odrediti gde da upišete svoje dete. Naposletku, odluka je isključivo na vama i bazira se na mnogo individualnih faktora, poput ličnih preferencija i porodične finansijske situacije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0