Šta je eufemizam?
🕑 2 min čitanjaEufemizam je stilska figura koja koristi reči ili fraze blažeg i pozitivnijeg konteksta kako bi se objasnilo ili reklo nešto neprijatno ili, za opšte shvatanje, ružno. Kako efekat negativnog konteksta reči može u mnogim slučajevima imati posledice, korišćenje eufemizma u velikoj meri ublažava ukoliko izgovaramo nešto manje pozitivno.
Reč eufemizam je grčkog porekla i u doslovnom prevodu znači ‘’dobar govor’’. Kako su Grci verovali u moć reči, zbog sujeverja da će se negativno izrečeno obistiniti menjali bi ono što izgovore u blaže i prihvatljivije fraze.
Eufemizam ublažava reči ili fraze koje bi mogle da uvrede i istaknu negativnu stranu neke osobe ili događaja. Stilska figura eufemizam se često koristi kao deo svakodnevnog govora, u skladu sa pristojnim ponašanjem i bontonom.
Fraze koje sadrže eufemizam često se mogu videti u upotrebi kada je potrebno da se na suptilniji način objasne događaji iz sfere društva, religije i politike. Iako je važno zadržati individualno mišljenje, uz pomoć eufemizma lako možemo reći ono što mislimo bez bojazni da će se naše reči protumačiti u negativnom kontekstu.
‘’Jezik je više glava posekao nego sablja.’’
Eufemizam u svakodnevnom govoru
Eufemizam se često upotrebljava u svakodnevnom govoru. Kada želimo da na lep način izgovorimo nešto što ima negativan kontekst, koristićemo stilsku figure eufemizam.
Takođe, neke reči, fraze ili pojmovi se nerado izgovaraju, pa shodno tome ćemo upotrebiti eufemizam kako bi na kulturan i pozitivan način izgovorili neprijatne reči, te kako ne bi uvredili sagovornika.
Fraze koje koriste eufemizam koriste opšte prihvatljive reči koje će, ukoliko se govori o negativnim događajima ili osobinama, u isto vreme zadržati poentu i zvučati pozitivnije.
Eufemizam je opšte prihvatljiviji način izražavanja, a njegova primena se često može videti u formalnim i poslovnim okruženjima.
Kada nemate slobodu da tačno kažete ono što mislite, tačnije kada bi izgovaranjem onoga što mislite u datom trenutku bilo neprimereno, uz pomoć eufemizma vrlo lako možete rešiti ovaj vid barijere.
Još jedan oblik eufemizma može biti izostavljanje negacije u toku govora.
Primeri eufemizma
Kada je primena eufemizma u pitanju, postoje određene fraze koje su opšte poznate široj masi, ali postoje i interni eufemizmi koji su poznati maloj grupi bliskih ljudi. Takođe, drugačiji primeri eufemizma mogu se naći u različitim krajevima zemlje.
Kada želimo, uz pomoć opšte poznatih eufemizama, da kažemo da je neka osoba:
- debela , reći ćemo da je elegantno popunjena
- stara, reći ćemo da je u najboljim godinama
- pijana, reći ćemo da je raspoložena/vesela
- tužna, reći ćemo da se osoba raznežila
- lažov, reći ćemo da je osoba namazana svim bojama
Eufemizam se takođe koristi i u razgovoru o tabu temama koje mogu biti osetljive, ali i prilikom ublažavanja psovki.
Još neki primeri eufemizma su:
Đavo, koji se u narodu često naziva i nečastivim. Prostitutku često nazivamo damom sumnjivog morala, a kriminalci kontroverznim biznismenim. Za obustavu rada, možemo često čuti reč štrajk, a za nisko razvijene zemlje izraz – zemlje Trećeg sveta.
Takođe, razgovori o smrti često sa sobom nose neprijatne emocije, pa umesto da kažemo da je neko umro, reći ćemo da te osobe više nem’ ili da je osoba otišla na onaj sve’. Svađu možemo nazvati zategnutim odnosom, a intiman odnos se često naziva i vođenje ljubavi.
Kolateralna šteta je eufemizam za stradanje nevinih ljudi.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0