Šta su smart ciljevi i kako ih postaviti?
🕑 2 min čitanjaVerovatno ste u različitim segmentima života čuli kako se pominje pojam smart ciljeva. Možda niste sigurni šta to znači i zašto je sam taj pojam toliko važan. Ovi ciljevi predstavljaju tehniku za postavljanje ciljeva, a ta tehnika se pokazala kao veoma uspešna u različitim situacijama. Ova tehnika postavljanja ciljeva postoji skoro pola veka. SMART je u stvari akronim koji se sastoji od pet pojmova. Ti pojmovi su: S – specific, M – measurable, A – achievable, R – realistic, T – time constrained. Svako slovo u reči SMART sadrži jednu karakteristiku pametno kreiranih ciljeva.
Smart tehnika podrazumeva da ciljevi koje postavljamo budu dobro i do detalja definisani. Ciljevi sadrže informacije o tome kako ih ostvariti i do kada, način na koji se meri njihov napredak, kao i realnost i relevantnost tih ciljeva. Smart ciljevi su jednostavna tehnika planiranja i svako ih može iskoristiti kako bi definisao i postavio svoje ciljeve. Najvažnije je da nas svakodnevno podstiče da radimo na njima zbog jasnih rokova i merljivosti njihove ostvarenosti. Najbolje ih je koristiti u definisanju ciljeva koji nisu dugoročni, već u definisanju ciljeva koje je realno ostvariti u nekom kraćem periodu.
S je za specifično
U kreiranju budućih ciljeva, razmišljajte da oni budu specifični i konkretni. Jako je važno da znate šta želite, a pre svega zašto to želite. Bitan je i način na koji želite da ostvarite svoje ciljeve. Budite iskreni prema sebi prilikom postavljanja ciljeva, ali i realni. Specifični ciljevi se moraju prepoznati i postaviti kao prioritet. Jer, ako postavite samo jedan specifičan cilj, i trudite se da on bude ostvaren, onda ste napravili veliki korak. Specifični ciljevi treba da budu jasni i razumljivi. Ako je neki cilj složen, pokušajte da ga razložite na manje segmente. Na taj način cilj ostvarujemo postepeno ali sigurno.
M je za merljvo
Prilikom definisanja ciljeva precizirajte šta očekujete kao krajnji rezultat, kao i da postavite kriterijum na osnovu koga ćete znati da ste neki cilj ostvarili. Na tom putu ostvarenja važno je da u svakom trenutku realizacije cilja možemo da izmerimo koliko smo postigli, i koliko nam je ostalo do kraja realizacije samog cilja. Pokazatelji bi trebali da budu napisani brojčano, kako bi sam postupak merenja bio jednostavniji. Taj pokazatelj bi trebao biti jasan i razumljiv vama samima, jer na kraju krajeva vi ga i postavljate i ostvarujete.
A je za ambiciozno
Cilj koji sebi postavite prvenstveno treba da bude ambiciozan, jer na taj način se budi želja za njegovim ostvarenjem. Jer, sve je lakše kada ste srećni i uzbuđeni oko neke ideje. Nekada ćete naići i na neki problem, ali to nije vredno odustajanja. Ako je vaša želja dovoljno jaka, onda ćete taj problem prevazići uz jaku veru i rad. Postavljajte velike ciljeve ali pazite da budu dostižni.
R je za realno
Smart ciljevi kada se postavljaju pre svega treba da budu realni i ostvarljivi sa raspoloživim resursima u određenom vremenskom intervalu. Budite svesni svojih sposobnosti, jer ukoliko sebi postavite nerealno visoke ciljeve, za koje unapred znate da ih ne možete ostvariti, onda ih verovatno nećete ni realizovati do kraja.
Odrediti vremenski interval, u kome će se ostvariti postavljeni ciljevi je poslednji, ali jako bitan korak. Jako je velika razlika da li ćete cilj ostvariti za jedan, dva ili za 12 meseci. Nemojte se ni precenjivati, ali ni podcenjivati, već iskreno procenite sebe i svoje mogućnosti.
Foto:Pexels.com
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0