Šta su stilske figure?
🕑 2 min čitanjaStilske figure predstavljaju govorne i pisane varijacije reči koje služe da obogate govor, ali i da formulišu preneseno značenja određenih reči i fraza.
Stilske figure se najčešće mogu videti u pisanim umetničkim delima, kao što su romani, pesme i poeme, ali se neretko sreću i u svakodnevnom govoru. Funkcija stilskih figura jeste dopunjavanje ili naglasak opšte poznatih reči i fraza, kao i stvaranje određenih osećanja i slika prilikom korišćenja istih.
U najširoj primeni, stilske figure služe kako bi dodatno zaintrigirale čitatelja i prenele dublju poruku.
Koja je namena stilskih figura?
Osnovna namena stilskih figura jeste da obogati rečnik sa svim mogućnim nivoima. Korišćenje stilskih figura u izražavanju može stvoriti jasnije i živopisnije slike vezane za temu o kojoj je reč. Iako se stilske figure koriste u književnosti, one neretko odstupaju od uobičajenog govora. Uprkos tome što je cilj da reči, bile pisane ili izgovorene, budu što jasnije i konciznije, stilske figure omogućavaju rečima da dobiju jednu novu formu i bogatije, dublje značenje.
Koje stilske figure postoje?
U srpskom jeziku postoji mnoštvo stilskih figura, od kojih su najpoznatije neke od sledećih:
Hiperbola
Hiperbola je stilska figura koja ima za cilj da preuveliča ili naglasi određeni reči ili fraze, stvarajući jaku impresiju i snažne emocije.
Primer: Nismo se videli sto godina. (Nismo se dugo videli)
Eufemizam
Eufemizam, za razliku od hiperbole, predstavlja stilsku figuru koja služi za ublažavanje negativne konotacije određenih reči i fraza.
Primer: Otišao je na bolje mesto. (Preminuo je.)
Alegorija
Alegorija je stilska figura koja na umetnički, lirski način formira određene reči ili fraze. Alegorija se često koristi u umetničkim delima kada pisac ili pesnik žele da iskažu emociju u uvijenoj, sakrivenoj formi.
Primer: Pogodila me je Amorova strelica. (Zaljubio sam se.)
Metafora
Metafora je stilska figura koja koristi preneseno značenje kako bi dodatno objasnila određeni pojam ili frazu. Metafora spaja reči koje imaju slično značenje ili simboliku, po opštoj ili personalnoj definiciji.
Primer: Lukav kao lisica. (Preneseno značenje lukavosti)
Epitet
Epitet predstavlja stilsku figuru uz pomoć koje se najčešće koriste pridevi kako bi se nešto slikovitije objasnilo, te da bi se naglasila oređena osobina ili pojava.
Primer: Verna ljuba. (Česta fraza u narodnim pesmama koja se odnosi na ženu koja je odana, verna.)
Onomatopeja
Onomatopeja je stilska figura uz pomoć koje se može na lirski način oponašati ili predstaviti zvukovi iz prirode.
Primer: Potok žubori. (Oslikavanje zvuka potoka kroz reč ” žuboriti ”.)
Metonimija
Metonimija koristi reči zamenu reči, ili preneseno značenje kako bi na logičan način objasnila neku pojavu ili frazu.
Primer: Okrenuo mi je leđa. (Izneverio me je.)
Poređenje (komparacija)
Poređenje je još jedna stilska figura koja se jako često koristi, a u osnovi predstavlja poređnje objekta nekim opšte poznatim pojavama ili osobinama.
Primer: Vredan kao pčela. (Primer vredne osobe koji se poredi sa marljivošću pčele.)
Foto: Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0