Privatno osnovno obrazovanje u Srbiji
🕑 4 min čitanjaZamislite školu u kojoj dete radi s nasmejanim učiteljem, u informatički opremljenoj učionici, na odmoru ga čekaju kuvani obrok i zabavne aktivnosti, a u školu odlazi posebnim autobusom. Upravo ovakvu nastavu obećavaju privatne osnovne škole u Srbiji čiji je broj u velikom porastu poslednjih nekoliko godina.
Kako zaista izgleda privatno osnovno obrazovanje u našoj zemlji i koje su njegove prednosti i mane?
Prednosti privatnih osnovnih škola
Za razliku od državnih, koje su preopterećene i u kojima učitelji rade sa odeljenjima od najmanje 25 učenika, privatne osnovne škole kao glavnu prednost ističu rad u malim odeljenjima i individualizaciju nastave. U većini privatnih osmoletki odeljenja broje od osam do 14 učenika, a nastavni plan se potpuno prilagođava potrebama dece. Sama nastava mnogo je manje bazirana na pukom izlaganju učitelja, a više na praktičnom radu, multimedijalnim prezentacijama, sadržaju koji drži pažnju učenicima.
U većini privatnih škola učenici dobijaju knjige i nastavna sredstva, a u cenu su uračunate i školske ekskurzije, izleti, kao i vannastavne aktivnosti. Pojedine škole nude i bilingvalnu nastavu ili bar učenje dva ili više stranih jezika po međunarodno priznatim metodama i s garancijom sertifikata koji se priznaju u inostranstvu.
Privatne škole pridaju veoma veliku pažnju bezbednosti učenika, a komunikacija s roditeljima je svakodnevna. Bolje su opremljene od dražvnih i nastava je uglavnom raspoređena tako da deca imaju duže odmore i više vremena za predah. Nastava se uglavnom odvija između osam i 16.30 sati. Ishrana je takođe obezbeđena, uključujući kuvane obroke, kao i vannastavne aktivnosti za decu.
Neke škole organizuju i školske autobuse za svoje učenika, kao i produženi boravak nakon 16.30 sati za učenike čiji roditelji imaju nezgodno radno vreme.
Kako se upisuje privatna osnovna škola?
Upis u privatnu osnovnu školu gotovo je isti kao u državnu. Osnovna razlika je ta što pre upisa u privatnu možete da odete na razgovor i upoznavanje sa svim specifičnostima škole. Onoga trenutka kada se odlučite za određenu školu, od dokumentacije su vam potrebni:
- potvrda da je dete završilo pripremni predškolski program
- uverenje pedijatra da je dete zdravo i da može u kolektiv
- izvod iz matične knjige rođenih za dete
- očitana lična karta roditelja
- dokaz o uplati prve rate školarine
Prate li privatne škole isti program kao državne?
Privatne škole moraju da prate važeći program koji je propisalo Ministarstvo prosvete i njegove ciljeve. Ipak, one imaju slobodu da same prilagode način izvođenja programa i nastave, a glavnom su daleko bolje opremljene od većine državnih škola. Takođe, one često kao alternativni školski program učenicima i roditeljima nude neki od inostranih obrazovnih programa kao što su: IB Primary Years Programme, Cambridge international i ruski školski programi.
Da li su bolje privatne ili državne osnovne škole?
Na ovo pitanje nema pravog odgovora. Na rezultatima male mature i testovima procene kvaliteta učenici iz privatnih osnovnih škola postižu slične rezultate kao i ostala deca. To znači da u pojedinim školama deca imaju niži prag znanja od prosečnog, a u drugim natprosečne rezultate, baš kao što je to slučaj sa državnim školama.
Ukoliko vam je stalo do kvaliteta obrazovanja, kažu pedagozi, postoji jedan mali trik na osnovu kojeg možete utvrditi koliko i kako se radi u nekoj školi: samo proverite da li joj deca učestvuju na takmičenjima osnovaca i kakvi su im rezultati.
Koliko košta privatna osnovna škola?
Većina privatnih osmoletki u Srbiji nudi nekoliko različitih paketa usluga, od kojih zavise i školarine. Za većinu osnovni paket podrazumeva nastavu, produženi boravak do 16.30 sati i tri obroka u školi: doručak, ručak i jednu užina. Ovakvi paketi koštaju zmeđu 4.000 i 6.000 evra godišnje, odnosno oko 350 do 435 evra mesečno. Cena školarine raste zavisno od toga da li ćete se opredeliti da dete sluša jedan strani jezik, pohađa bilingvalnu nastavu, u školu ide posebnim školskim autobusom ili pohađa neku od sportskih sekcija.
Da li je privatna škola verifikovana?
Prema zvaničnim podacima Ministarstva prosvete, verifikovano je 14 osnovnih škola u Srbiji, mahom u Beogradu. Osim u Beogradu, verifikovane privatne osnovne škole rade i u Novom Sadu, Jagodini i Novom Pazaru. Spisak verifikovanih škola možete pogledati na sledećem linku: https://mpn.gov.rs/wp-content/uploads/2022/01/privatne-osnovne-skole-31122021.pdf
Najbrži način provere je da tražite od same škole da vam na uvid pokaže dokumentaciju o verifikaciji. Druga opcija je da pozovete nadležnu školsku upravu (ima ih 16 u Srbiji i svi kontakti
mogu da se nađu na sajtu Ministarstva prosvete). U kancelariji načelnika školske uprave ili nadležnog inspektora možete proveriti da li škola u koju želite da upišete dete ima svu potrebnu dokumentaciju.
Vodite računa da pojedine privatne osnovne škole ne prate važeći nastavni program u Srbiji, već rade po licenciranim programima iz inostranstva. U ovom slučaju jedini način da proverite školu jeste da od nje dobijete dokumentaciju ili proverite direktno sa matičnom kućom na čiju se licencu škola poziva.
Koju srednju školu dete može da upiše posle privatne osnovne?
Po zakonu, privatne i državne škole su izjednačene, što znači da dete koje završi privatnu osnovnu školu može da upiše bilo koju srednju školu u Srbiji. Jedini uslov je da je škola koju je dete završilo verifikovana od Ministarstva prosvete i da je dete uspešno položilo malu maturu. Ono će biti rangirano kao i sva druga deca: na osnovu dotadašnjeg uspeha i bodova s male mature.
Ažurirano: 23.06 2024
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0