Bezbednosni pojas: Zašto je važno uvek biti vezan?
🕑 3 min čitanjaSvi znamo da sigurnosni pojasevi u automobilu služe da bi nas u trenutku sudara zadržali na mestu, da ne bismo poleteli, ispali iz automobila ili udarali o njegovu unutrašnjost. Znamo i da možemo da platimo kaznu ako se ne vežemo, da kazna iznosi 10 000 dinara. A znamo li kako mehanizam pojasa radi i koliko je zaista važno biti uvek vezan?
Pojasevi su najstariji, ali i dalje najvažniji način zaštite u automobilu. Kako su se razvijale bezbednosne tehnologije tokom godina, razvila se i tehnologija pojaseva, pa su sada oni znatno napredniji nego što su nekad bili. Bez obzira na sve nove sisteme zaštite, pojasevi su i idalje broj jedan što se tiče zaštite putnika u sudaru.
Prema podacima AMSSa pravilno korišćen pojas smanjuje rizik od teških povreda za oko 65%, dok u slučaju prevrtanja smanjuje rizik od pogibije i za 75%.
Cilj pojasa je da zadrži putnika u automobilu i spreči udaranje u unutrašnjost vozila. Današnja vozila se prave tako da se u trenutku sudara prednji i zadnji deo automobila gužvaju, upijaju deo sila i raspoređuju ih, dok putnička kabina teži da zadrži svoj oblik kako bi ljudi u njoj bili što zaštićeniji. Zbog toga je najbezbednije u trenutku sudara ostati u automobilu, bezbednije nego iz njega ispasti. Pojasevi nam u tome pomažu.
Mehanizam pojasa
Jedan kraj pojasa je fiksno pričvršćen za automobil, najčešće u donjem delu sedišta, mehanizam za izvlačenje je sa iste strane, a kopča na drugoj strani automobilskog sedišta.
Sam pojas napravljen je od poliestera, materijala tkanog na određen način kako bi izdržao veliku silu, imao čvrstinu ali i elastičnost.
Da bi pojas, utrenutku sudara, zadržao putnika na mestu, tj zablokirao, postoje dva mehanizma. Jedan je onaj koji smo svi nekada aktivirali kada smo u žurbi povukli pojas i pokušali da se vežemo. Kada se pojas prebrzo izvlači, metalni nazubljeni prsten se pokrene i spreči dalje izvlačenje trake, tj. dijagonalnog dela pojasa.
Drugi mehanizam se aktivira prilikom naglog kočenja ili zaustavljanja automobila i blokira izvlačenje pojasa. Senzori registruju naglo smanjenje brzine i aktiviraju malu eksploziju u mehanizmu koja izazove niz radnji čiji krajnji rezultat je trenutno zaustavljanje izvlačenja pojasa. Na taj način se putnik zadržava na mestu, brzina kretanja tela se usporava, i sve to traje nekoliko delića sekundi dok se ne aktiviraju vazdušni jastuci. Kada su oni aktivirani, pojas polako popušta jer je svojim mehanizmom doveo telo u optimalni položaj za kontakt sa vazdušnim jastukom.
Vazdušni jastuci se aktiviraju velikom brzinom u deliću sekunde. Kako bi putnik u trenutku sudara, “bezbedno” sleteo na vazdušni jastuk, bitno je da ga pojas prvo uspori i zadrži dok se vazdušni jastuk ne naduva. U većini automobila vazdušni jastuci se neće aktivirati ako pojas nije vezan.
Posle sudara
Posle sudara u kom su se aktivirali vazdušni jastuci, vozačima je jasno da je autu potreban servis, ponovno punjenje vazdušnih jastuka. Ali, da li znate da posle sudara treba zameniti i pojaseve?
Mehanizam u kom se dogodila eksplozija mora se zameniti, da bi novi ponovo bio ispravan i funkcionalan u narednim vožnjama. Sama traka pojasa takođe je istrpela veliku silu i istegnuće, te i nju treba zameniti. Sve ovo obavite u ovlašćenom servisu vašeg automobila, kako bi bili ugrađeni ispravni, novi i fabrički atestirani delovi.
Pravilno vezivanje
Kao što je bitno decu pravilno vezati u auto sedište, tako postoji i par pravila za vezivanje nas odraslih pojasom automobila.
Kako bi pojas u trenutku sudara odradio svoj posao kako je gore opisano moramo ga pravilno koristiti. To znači da donji deo pojasa postavimo nisko, preko kukova, da pazimo da ne ide preko stomaka, i da dobro zategnemo.
Dijagonalni deo bi trebalo da ide preko sredine ramene i grudne kosti. Opasno je pojas stavljati iza leđa, ili ispod ruke, mada to često može da se vidi. U slučaju nepravilnog korišćenja pojasa mehanizmi se neće aktivirati, a može doći i do povrede unutrašnjih organa.
Pojas u tri tačke napravljen je tako da sile sudara ili naglog kočenja raspoređuje preko najsnažnijih tačaka na ljudskom telu, a to su bedrene kosti i kukovi, te ramena i grudna kost.
Iako neki misle da je za trudnice vezivanje opasno, da može naneti štetu plodu, to nije istina. Ako u sudaru sačuvamo trudnicu od povreda, sačuvaćemo i nerođenu bebu.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0