Da li je dobro biti strog roditelj?
🕑 < 1 min čitanjaNe postoji tajna formula za roditeljstvo, niti ijedan roditelj odmah nauči kako pravilno treba odgajati decu. Proces vaspitavanja je dug i, kako stručnjaci poručuju, ne završava se onda kada deca odrastu i postanu punoletna.
Prve tri godine rezervisane su za potpunu posvećenost detetu. Nauka kaže da se u prve tri godine formira detetov govor i tu činjenicu treba pratiti. Neki stručnjaci predlažu da se detetu čita od prvih dana. Taj deo nesvesnog usvajanja će kasnije pri formiranju govora biti za dete od izuzetnog značaja. Tada vaša pažnja, nežnost i privrženost najviše dolaze do izražaja. Nikako ne treba zanemariti uticaj koji očevi imaju u odrastanju dece, jer je on neophodan.
Zašto zapravo naučnici ne savetuju strogo roditeljstvo?
Kada roditelj ima vrlo oštre i nefleksibilne stavove, to često može biti kontraproduktivno po dete, pa umesto da usvoji dobre navike, ono počne da se ponaša sasvim suprotno.
Rad sa decom, čitanje, crtanje i razgovori sa njima su veoma značajni. Igranje sa njima je još jedan od dobrih primera prakse kada je reč o roditeljstvu.
Sa izuzetno strogim roditeljima dete se oseća manje spremno da razvija svoju kreativnost, da uči i da pri tome pravi greške, koje su sasvim dozvoljene. Razvoj deteta je, između ostalog, davanje šanse detetu da nauči nešto novo, ali i da pogreši. Jedino se iz ljubavi i topline rađa jedno ljudsko biće spremno da radi na sebi i kao odrastao čovek.
Pripremila: Jovana Milovanović
Izvor: https://www.ahaparenting.com/
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0