Da li je loše ukoliko previše štitimo svoju decu?
🕑 < 1 min čitanjaSavremeni život je pred roditelje stavio jedno od najvećih pitanja – koliko treba štititi decu, kao I gde se povlači granica između onog što bi trebala da iskuse i dožive u cilju toga da sazrevaju na pravi način?
Sa razvojem tehnologije, ubrzanim rastom društvenih mreža i njihovim neospornim uticajem na decu postavlja se pitanje na koje ne postoji jedan univerzalni odgovor. Smemo li deci da dozvolimo da neke stvari čuju i pročitaju i kako uopše da kontrolišemo dotok informacija onda kada je digitalni svet u punom sjaju.
Senzacionalizam koji mediji sa sobom nose, svakodnevne loše i negativne vesti stižu i do maloletne dece. Jedan od koraka svakako nije da im kao roditelji otimamo telefon iz ruku ili sprečimo da razgovaraju sa vršnjacima.
Kao roditelji, važno je da sa svojom decom razgovarate svakodnevno. Ne samo o negativnim dešavanjima. Uključite se u njihove živote. Saznajte šta ih raduje, šta ih čini tužnim i budite što je veća moguća podrška. Upravo ovaj, naizgled jednostavan korak, najefikasniji je.
Razgovorom možemo do dece da dopremo više nego restriktivnim metodama, koje ako se primene uvek rezultuju buntom.
Decu štitimo, instinktivno gotovo uvek. Time što smo savesni, brižni roditelji. Vesti koje spadaju u hroniku ne treba da budu nešto što oni čitaju.
Kao roditelji, dužni smo da im što je opreznije moguće kažemo da smo njihova podrška i da u nama uvek imaju sigurno mesto. Tako im ostavljamo prostor da svoje greške, ukoliko ih načine, bez straha povere. Upravo to je dobra osnova za sazrevanje dece, ono u kom ih ne izlažemo skadaloznim naslovima, ali ih učimo da svet nije savršen.
Izvor: http://www.greenchildmagazine.com
Foto: Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0