Izborite se s dosadnom temenjačom
🕑 3 min čitanjaDonosimo vam savete za sprečavanje nastanaka, ali i uklanjanje neestetskih žućkastobelih naslaga s bebinog vlasišta
Iako je uglavnom bezazlena i ne izaziva nikakve simptome, nijedan roditelj ne voli da vidi temenjaču na glavici svoje bebe. Međutim, ova pojava veoma je česta, procena je da se javlja kod čak dve trećine odojčadi i zato od samog početka treba delovati protiv nje. U nastavku vam predstavljamo kratak ali obuhvatan priručnik o temenjači kroz koji ćete dobiti sve potrebne informacije o ovim neestetskim naslagama: kad i zbog čega nastaju, kako se preveniraju i uklanjanju i kad treba zatražiti pomoć pedijatra. Pažljivo ga pročitajte, verujemo da vam može mnogo koristiti.
Uzrok nije nepravilna higijena
Široko rasprostranjeno mišljenje da se temenjača javlja usled nepravilne higijene zapravo nije tačno. Iako retko pranje kose i nedovoljno ispiranje šampona mogu povećati mogućnost za njen nastanak, stručnjaci kažu da su za formiranje neestetskih žućkastobelih naslaga na bebinom vlasištu krivi hormoni koje beba upija od majke još u njenom stomaku, a koji joj se zadržavaju u telu prvih nekoliko meseci do godinu dana. Kako su objasnili, ti hormoni izazivaju pojačan rad lojnih žlezda i, posledično, pojačano stvaranje sebuma dok god su bebinom telu. Upravo zbog toga se temenjača kod većine mališana manifestuje najkasnije do prvog rođendana. Kad majčini hormoni iz bebinog tela iščeznu, lojne žlezde počinju normalno da rade i sklonost ka temenjači prestaje.
Kako smanjiti rizik od njenog nastanka?
Kao što je već istaknuto, nijedne mere ne mogu stopostotno zaštititi bebu od temenjače, ali usvajanje nekih pravila vezanih za kupanje može smanjiti mogućnost za gomilanje sebuma i stvaranje naslaga na koži njene glave. Konkretno, korisno je da bebino vlasište (čak i ako ona uopšte nema kosice) perete najmanje dva puta nedeljno blagim bebi šamponom, a zatim da ga dobro isperete(!) vodom, nežno obrišete mekim frotiriskim peškirom ili rukavicom i iščetkate četkom za bebe u pravcu suprotnom od rasta dlake. Između dva pranja ne treba ništa da nanosite na glavicu, eventualno joj možete jagodicama prstiju nežno, jako nežno (kao da je mazite) kružno masirati vlasište kako biste podstakli cirkulaciju u toj regiji i olakšali odstranjivanje ljuspica. Poželjno je masažu primenjivati povremeno i kratkotrojno, ne treba preterivati ni s njom.
Šta ako se naslage ipak formiraju?
Ukoliko se uz sve mere opreza na bebinoj glavici ipak formira temenjača, ne prekorevajte sebe zbog toga i ne padajte u očaj. U tom slučaju primenjujte sledeću taktiku. Svako veče laganim kružnim pokretima u bebino vlasište utrljajte mineralno bebi ulje, hladno ceđeno kokosovo ili bademovo ulje ili vazelin. Ostavite ga da deluje oko sat vremena, da naslage omeškaju, a zatim operite vlasište šamponom koji inače koristite, dobro ga isperite vodom, nežno istrljajte mekim frotirom i iščetkajte bebi-četkom u pravcu suprotnom od rasta dlake. Ukoliko ova taktika ne počne da daje rezultate u roku od nedelju dana, nabavite specijalan bebi-šampon i bebi-četku baš za uklanjanje temenjače, pa ih koristiti po istom postupku. Ovi proizvodi dizajnirani su tako da olakšavaju i ubrzavaju uklanjanje temenjače, pa ih vredi probati.
Napomena: Ne utrljavajte ulje više od jednom dnevno, ne držite ga predugo na koži i ne četkajte predugo regiju s temenjačom. Imajte na umu da prečesti i intenzivni tretmani nisu korisni, naprotiv – mogu biti kontraproduktivni. Veoma je bitno da nikad, ali nikad ne pokušate da mehanički (noktima ili nečim drugim) odstranite naslage sa kože. Tako možete povrediti bebu i stvoriti pogodno tle za razvoj infekcije.
Kad se treba obratiti pedijatru?
Znajte da je uklanjanje temenjače dug proces koji zahteva strpljenje i revnost i da nije realno očekivati da će ona nestati preko noći. Zavisno od debljine i površine kože glave koju zahvata, obično se povlači u roku od dve nedelje do dva meseca. Međutim, ako ni posle 15 dana ne dođe do primetnog smanjenja ili ako naslage počnu da se proširuju, ako koža oko njih krene da crveni, puca ili pak krvari, odmah odvedite bebu pedijatru. On će pogledati promene i propisati adekvatan medicinski tretman. Takođe, ako se temenjača zadrži na bebinoj glavici do prvog rođendana, javite se pedijatru. Stručnu pomoć potražite čak i ako ne izaziva ama baš nikakve tegobe i ne deluje alarmantno, jer temenjača posle 12. meseca preti da preraste u hronični seboreični dermatitis.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0